Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!

Refleksologia to tzw. leczenie uciskiem, które wywodzi się z medycyny chińskiej. Zgodnie z założeniami tej techniki masażu, na naszych stopach, dłoniach, uszach oraz twarzy znajdują się receptory odpowiadające poszczególnym narządom wewnętrznym i innym częściom ciała, a ich odpowiednie uciskanie może przynieść ulgę w bólu, a nawet odprężenie po stresującym dniu. Jak dokładnie działa ta technika i które punkty na stopach są przypisane konkretnym narządom? Wyjaśniamy!

refleksologia

źródło: www.pixabay.com

Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!

Zobacz także: Oryginalne masaże – sprawdź czy próbowałaś któregoś z nich!

 

Refleksologia to nauka holistyczna, czyli opierająca się na założeniu, że żaden z organów ludzkiego organizmu nie funkcjonuje w izolacji, lecz współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Kumulowanie się toksyn w jednej części ciała, zaburza energię, sprawiając, że pozostałe narządy muszą pracować ciężej, aby zrekompensować te zaburzenia. Pracując na refleksach stóp, refleksolog usuwa toksyny, odblokowując przepływ energii w organizmie i wprowadzając go na powrót w stan energetycznej równowagi.

Uciskanie odpowiednich miejsc na stopach, połączone z wykonywaniem specjalnej sekwencji ruchów, pobudza poszczególne receptory, a co za tym idzie stymuluje prawidłową pracę połączonych z nimi narządów i uruchamia procesy autonaprawcze organizmu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że pojawiające się nagle bóle i ukłucia w stopach są sygnałem zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych. Podczas refleksoterapii, terapeuta wyszukuje tzw. złogi, czyli zgrubienia tkankowe, co może wiązać się z lekkim bólem czy poczuciem dyskomfortu dla masowanego pacjenta. Już po zabiegu szybko odczujemy jednak lekkość nóg i zauważymy zmniejszenie się obrzęków czy limfatycznych zastojów, a także znaczącą poprawę samopoczucia i zastrzyk energii, dlatego zdecydowanie warto się mu poddać!

Co więcej, seria prawidłowo wykonanych masaży przynosi długotrwałe wyciszenie i odprężenie. Leczy bóle migrenowe, uzupełnia terapię bólów kręgosłupa, a nawet pomaga w przezwyciężaniu depresji. Uciskanie receptorów systemu trawiennego pobudzi natomiast pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelit.

Koszt jednego zabiegu to około 100 zł, a jedynymi przeciwskazaniami do jego wykonania są choroby stóp (np. grzybica) oraz ciąża, która z jakiegoś powodu jest zagrożona.

 

Na następnej stronie dowiesz się, jak wykonać masaż refleksologiczny samodzielnie!

Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!

Przeczyta także: Szczotkowanie ciała na sucho – ten masaż warto wykonywać!

 

Jak samodzielnie wykonać masaż refleksologiczny?

 

Powyżej prezentujemy dokładną mapę receptorów na stopach, twarzy i dłoniach. Polecamy jednak zacząć samodzielne próby od masażu stóp, ewentualnie dłoni. Masaż twarzy to zadanie dla bardziej zaawansowanych terapeutów!

 

Masaż powinnyśmy zacząć od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli zmiękczających. Następnie należy stopy osuszyć i posmarować kremem. Każdą stopę będziemy masować około 10 minut, zaczynając od prawej i przechodząc stopniowo do lewej. 

 

Masaż krok po kroku

 

Krok 1) Rozgrzewka dla stopy

Najpierw należy objąć stopę obiema dłońmi i delikatnie powykręcać w różnych kierunkach, a następnie zatoczyć nią kilka kółeczek w obie strony.

 

Krok 2) Masaż palucha

Gdy Twoja prawa stopa jest już rozgrzana, obejmij paluch u stopy kciukiem i palcem wskazującym i masuj, omijając paznokieć.

 

Krok 3) Masaż podeszwy

Teraz chwyć stopę obiema rękami, tak by Twoje kciuki zetknęły się z podeszwą i wykonuj nimi koliste ruchy, bardzo powoli przesuwając dłonie od palców w kierunku pięt. Skup się na sferach z receptorami odpowiadającymi narządom, na pobudzeniu których zależy Ci najbardziej (patrz: rysunek powyżej).

 

Krok 4) Masaż krawędzi stopy

Na końcu kciukiem i palcem wskazującym uciskaj zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy, rozpoczynając od pięty, a finalizując na paluchu. 

 

 

Jeżeli uda Ci się wykonać akupresurowy masaż prawidłowo, nie tylko zauważysz poprawę samopoczucia i (przy regularnym wykonywaniu) usprawnienie pracy wybranych narządów, ale także pobudzisz krążenie krwi w swoim organizmie i przyspieszysz przemianę materii!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (253 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...