Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!
Refleksologia to tzw. leczenie uciskiem, które wywodzi się z medycyny chińskiej. Zgodnie z założeniami tej techniki masażu, na naszych stopach, dłoniach, uszach oraz twarzy znajdują się receptory odpowiadające poszczególnym narządom wewnętrznym i innym częściom ciała, a ich odpowiednie uciskanie może przynieść ulgę w bólu, a nawet odprężenie po stresującym dniu. Jak dokładnie działa ta technika i które punkty na stopach są przypisane konkretnym narządom? Wyjaśniamy!

źródło: www.pixabay.com
Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!
Zobacz także: Oryginalne masaże – sprawdź czy próbowałaś któregoś z nich!
Refleksologia to nauka holistyczna, czyli opierająca się na założeniu, że żaden z organów ludzkiego organizmu nie funkcjonuje w izolacji, lecz współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Kumulowanie się toksyn w jednej części ciała, zaburza energię, sprawiając, że pozostałe narządy muszą pracować ciężej, aby zrekompensować te zaburzenia. Pracując na refleksach stóp, refleksolog usuwa toksyny, odblokowując przepływ energii w organizmie i wprowadzając go na powrót w stan energetycznej równowagi.
Uciskanie odpowiednich miejsc na stopach, połączone z wykonywaniem specjalnej sekwencji ruchów, pobudza poszczególne receptory, a co za tym idzie stymuluje prawidłową pracę połączonych z nimi narządów i uruchamia procesy autonaprawcze organizmu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że pojawiające się nagle bóle i ukłucia w stopach są sygnałem zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych. Podczas refleksoterapii, terapeuta wyszukuje tzw. złogi, czyli zgrubienia tkankowe, co może wiązać się z lekkim bólem czy poczuciem dyskomfortu dla masowanego pacjenta. Już po zabiegu szybko odczujemy jednak lekkość nóg i zauważymy zmniejszenie się obrzęków czy limfatycznych zastojów, a także znaczącą poprawę samopoczucia i zastrzyk energii, dlatego zdecydowanie warto się mu poddać!
Co więcej, seria prawidłowo wykonanych masaży przynosi długotrwałe wyciszenie i odprężenie. Leczy bóle migrenowe, uzupełnia terapię bólów kręgosłupa, a nawet pomaga w przezwyciężaniu depresji. Uciskanie receptorów systemu trawiennego pobudzi natomiast pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelit.
Koszt jednego zabiegu to około 100 zł, a jedynymi przeciwskazaniami do jego wykonania są choroby stóp (np. grzybica) oraz ciąża, która z jakiegoś powodu jest zagrożona.
Na następnej stronie dowiesz się, jak wykonać masaż refleksologiczny samodzielnie!
Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!
Przeczyta także: Szczotkowanie ciała na sucho – ten masaż warto wykonywać!
Jak samodzielnie wykonać masaż refleksologiczny?
Powyżej prezentujemy dokładną mapę receptorów na stopach, twarzy i dłoniach. Polecamy jednak zacząć samodzielne próby od masażu stóp, ewentualnie dłoni. Masaż twarzy to zadanie dla bardziej zaawansowanych terapeutów!
Masaż powinnyśmy zacząć od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli zmiękczających. Następnie należy stopy osuszyć i posmarować kremem. Każdą stopę będziemy masować około 10 minut, zaczynając od prawej i przechodząc stopniowo do lewej.
Masaż krok po kroku
Krok 1) Rozgrzewka dla stopy
Najpierw należy objąć stopę obiema dłońmi i delikatnie powykręcać w różnych kierunkach, a następnie zatoczyć nią kilka kółeczek w obie strony.
Krok 2) Masaż palucha
Gdy Twoja prawa stopa jest już rozgrzana, obejmij paluch u stopy kciukiem i palcem wskazującym i masuj, omijając paznokieć.
Krok 3) Masaż podeszwy
Teraz chwyć stopę obiema rękami, tak by Twoje kciuki zetknęły się z podeszwą i wykonuj nimi koliste ruchy, bardzo powoli przesuwając dłonie od palców w kierunku pięt. Skup się na sferach z receptorami odpowiadającymi narządom, na pobudzeniu których zależy Ci najbardziej (patrz: rysunek powyżej).
Krok 4) Masaż krawędzi stopy
Na końcu kciukiem i palcem wskazującym uciskaj zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy, rozpoczynając od pięty, a finalizując na paluchu.
Jeżeli uda Ci się wykonać akupresurowy masaż prawidłowo, nie tylko zauważysz poprawę samopoczucia i (przy regularnym wykonywaniu) usprawnienie pracy wybranych narządów, ale także pobudzisz krążenie krwi w swoim organizmie i przyspieszysz przemianę materii!
Rzeczywiście to działa. Sama odkąd pamiętam masuję sobie sama to i owo zależnie od dolegliwości. Kiedyś byłam bardziej w tym zapalona i nawet mam podręczniki refleksoterapii i bioenergoterapii. Trzeba jednam być ostrożnym i dokładnie wiedzieć jakie miejsca masować, gdyż można niechcąco sobie zamiast pomóc to zaszkodzić masując nie to co trzeba. Z racji na wykształcenie medyczne jestem w tym bardzo ostrożna. Ale ogólnie to bardzo korzystnie takie masaże wpływają na organizm i polecam.
Dobrze wiedzieć, że trzeba uważać przy masażu.
Mam na myśli pobudzenie czynności danego organu. Jeśli ktoś ma nadczynność danego organu to nie powinien go dodatkowo pobudzać. Dlatego napisałam, aby uważać co się masuje. A te mapki jak najbardziej są pomocne w ustaleniu co powinniśmy sobie masować.
Przyda się ta mapka.
Fajnie napisane 🙂 Ja co prawda na masaż stóp chodzę raz w miesiącu do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie, lubię jak masaż wykonuje profesjonalista, to mega odprężające 🙂 Ale kiedyś może się przydać, samemu też można taki masaż wykonać 🙂