Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!

Refleksologia to tzw. leczenie uciskiem, które wywodzi się z medycyny chińskiej. Zgodnie z założeniami tej techniki masażu, na naszych stopach, dłoniach, uszach oraz twarzy znajdują się receptory odpowiadające poszczególnym narządom wewnętrznym i innym częściom ciała, a ich odpowiednie uciskanie może przynieść ulgę w bólu, a nawet odprężenie po stresującym dniu. Jak dokładnie działa ta technika i które punkty na stopach są przypisane konkretnym narządom? Wyjaśniamy!

refleksologia

źródło: www.pixabay.com

Refleksologia – zniweluj ból i stres, wykonując masaż stóp!

Zobacz także: Oryginalne masaże – sprawdź czy próbowałaś któregoś z nich!

 

Refleksologia to nauka holistyczna, czyli opierająca się na założeniu, że żaden z organów ludzkiego organizmu nie funkcjonuje w izolacji, lecz współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Kumulowanie się toksyn w jednej części ciała, zaburza energię, sprawiając, że pozostałe narządy muszą pracować ciężej, aby zrekompensować te zaburzenia. Pracując na refleksach stóp, refleksolog usuwa toksyny, odblokowując przepływ energii w organizmie i wprowadzając go na powrót w stan energetycznej równowagi.

Uciskanie odpowiednich miejsc na stopach, połączone z wykonywaniem specjalnej sekwencji ruchów, pobudza poszczególne receptory, a co za tym idzie stymuluje prawidłową pracę połączonych z nimi narządów i uruchamia procesy autonaprawcze organizmu. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że pojawiające się nagle bóle i ukłucia w stopach są sygnałem zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych. Podczas refleksoterapii, terapeuta wyszukuje tzw. złogi, czyli zgrubienia tkankowe, co może wiązać się z lekkim bólem czy poczuciem dyskomfortu dla masowanego pacjenta. Już po zabiegu szybko odczujemy jednak lekkość nóg i zauważymy zmniejszenie się obrzęków czy limfatycznych zastojów, a także znaczącą poprawę samopoczucia i zastrzyk energii, dlatego zdecydowanie warto się mu poddać!

 

Co więcej, seria prawidłowo wykonanych masaży przynosi długotrwałe wyciszenie i odprężenie. Leczy bóle migrenowe, uzupełnia terapię bólów kręgosłupa, a nawet pomaga w przezwyciężaniu depresji. Uciskanie receptorów systemu trawiennego pobudzi natomiast pracę wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelit.

Koszt jednego zabiegu to około 100 zł, a jedynymi przeciwskazaniami do jego wykonania są choroby stóp (np. grzybica) oraz ciąża, która z jakiegoś powodu jest zagrożona.

 

Na następnej stronie dowiesz się, jak wykonać masaż refleksologiczny samodzielnie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (68 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. AnnStyl  9 sierpnia 2017 19:37

  Rzeczywiście to działa. Sama odkąd pamiętam masuję sobie sama to i owo zależnie od dolegliwości. Kiedyś byłam bardziej w tym zapalona i nawet mam podręczniki refleksoterapii i bioenergoterapii. Trzeba jednam być ostrożnym i dokładnie wiedzieć jakie miejsca masować, gdyż można niechcąco sobie zamiast pomóc to zaszkodzić masując nie to co trzeba. Z racji na wykształcenie medyczne jestem w tym bardzo ostrożna. Ale ogólnie to bardzo korzystnie takie masaże wpływają na organizm i polecam.

  Odpowiedz
  • martucha180  10 sierpnia 2017 13:18

   Dobrze wiedzieć, że trzeba uważać przy masażu.

   Odpowiedz
   • AnnStyl  10 sierpnia 2017 20:13

    Mam na myśli pobudzenie czynności danego organu. Jeśli ktoś ma nadczynność danego organu to nie powinien go dodatkowo pobudzać. Dlatego napisałam, aby uważać co się masuje. A te mapki jak najbardziej są pomocne w ustaleniu co powinniśmy sobie masować.

    Odpowiedz
 2. martucha180  10 sierpnia 2017 13:08

  Przyda się ta mapka.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.