Adidas stworzył recyklingowe buty przyszłości, które można odnawiać… w nieskończoność!

Nastał moment, w którym wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie galopująca konsumpcje i nieustanne produkowanie opadów, których rozkład trwa tysiące lat. Na pierwszy z materiałów, który postanowiliśmy stopniowo eliminować z naszego życia wybraliśmy plastik, jako jedno z najbardziej szkodliwych dla ekosystemu tworzyw. Okazuje się jednak, że trwałość plastiku można wykorzystać… w służbie ekologii – na przykład przy produkcji butów. Na tej idei marka Adidas zbudowała wizję recyklingowych butów, które mogą w nieskończoność zmieniać kształt i służyć właścicielowi przez całe jego życie!

Jedna para sportowych butów na całe życie? Brzmi to jak utopijne hasło z futurystycznego filmu albo fragment opowiadania o bardzo leniwym bohaterze, który rzadko uprawiał sport. Marka adidas postanowiła jednak właśnie udowodnić, że wizja ta jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Jej eksperci stworzyli bowiem recyklingowe buty, które będzie można nieustannie odnawiać i przekształcać bez jakiejkolwiek szkody dla środowiska. Poznajcie obuwie przyszłości!

Adidas stworzył recyklingowe buty przyszłości, które można odnawiać… w nieskończoność!

W pełni recyklingowe buty sportowe wydają się pomysłem nie do realizacji. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż ze względu na większe wymagania i potrzebę komfortu obuwie sportowe jest wykonywane z kilku różnych rodzajów tworzywa. Eksperci marki adidas wpadli jednak na myśl, by zaprojektować buty z jednego rodzaju mocnego plastiku i zaproponować klientom ich renowację w przyszłości. Tak powstał model Futurecraft.Loop!

Wizja butów przyszłości opiera się na stworzeniu sneakersów z materiału, który w 100% poddaje się recyklingowi, dzięki czemu proces ich przerabiania będzie bardzo łatwy oraz tani. Noszące je osoby w miarę zużywania się butów będą mogły odsyłać je adidasowi do przetworzenia. Producent przekształci je wówczas w zupełnie nową parę, nadając obuwiu taką samą lub nieco inną postać. W ten sposób sneakersy nie znudzą się właścicielowi czy właścicielce, a przede wszystkim nie dołączą do stert odpadów zalegających na śmieciowiskach.

 

Model Futurecraft.Loop

 

Jak tłumaczy dyrektor działu marketingu marki, Eric Liedtke: „Wyeliminowanie plastikowych śmieci z naszego systemu to pierwszy krok, jednak nie możemy się na tym zatrzymać. Następnym krokiem musi być rozwiązanie kwestii odpadów w ogóle. Naszym marzeniem jest sprawienie, byście mogli nosić w kółko te same buty”.

Materiały użyte do produkcji recyklingowego obuwia

Jak dotąd marce udało się wyprodukować 200 par „odzyskiwalnych” sportowych sneakersów, które trafią do sprzedaży w 2021 roku. Chciałybyście nosić takie obuwie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...