Recykling – wielkie zmiany zaczynają się od małych decyzji

 Recykling – wielkie zmiany zaczynają się od małych decyzji Kondycja planety, na której żyjemy, i stan naszego zdrowia idą w parze, dlatego nasze codzienne, z pozoru błahe decyzje, mają ogromne znaczenie. Odpowiedzialne postępowanie z odpadami, które mogą stać się surowcem wtórnym może być wstępem do większych zmian na rzecz środowiska.
Wyniki raportu opublikowanego przez ONZ (6. raport GEO, 2019: http://ios.edu.pl/artykuly/raport-onz-na-temat-stanu-srodowiska-na-ziemi) zmuszają do refleksji nad kilkoma kwestiami ważnymi zarówno dla środowiska naturalnego, jak i człowieka. Zanikanie bioróżnorodności, rosnąca konsumpcja i marnotrawstwo żywności, zmiany klimatu związane ze zwiększoną w ostatnich trzech dekadach emisją gazów cieplarnianych i rozwojem turystyki masowej – to obecnie najważniejsze zagrożenia dla środowiska. Zdaniem specjalistów szansą na poprawienie kondycji naszej planety jest m.in. globalne przekształcenie gospodarki na zrównoważoną, pamiętając przy tym, że wielkie zmiany zaczynają się od działań z pozoru błahych, takich jak ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i ich odpowiednia segregacja. Wspólne działania na rzecz środowiska to jedyna droga, aby nie dopuścić do potencjalnej katastrofy.

Segregacja odpadów – dlaczego jest taka ważna?

Dbałość o środowisko naturalne jest odpowiedzialnością i obowiązkiem człowieka, z kolei właściwa segregacja odpadów – jedną ze skutecznych form tejże dbałości. Większość towarów, które kupujemy w sklepie, opakowana jest w szkło, plastik, papier lub aluminium, czyli tworzywa, które w przypadku odpowiedniej segregacji możemy przetworzyć i ponownie wykorzystać. Warto przy tym pamiętać, że segregacja odpadów do właściwych koszy to nie wszystko – aby odzyskać cenne surowce, musimy je oddzielić od innych produktów, np. resztek jedzenia. Przygotowane w ten sposób surowce mają szansę stać się nową butelką, śpiworem, bluzką czy nawet ławką w parku. Odzyskane materiały to nie jedyny pozytywny aspekt segregacji. Recykling pozwala wytworzyć nowe produkty, wykorzystując do tego mniejszą ilość surowców i zużywając przy tym mniej energii.

Proekologiczna koncepcja modelu gospodarki

Nowa koncepcja modelu gospodarki promowana przez państwa rozwinięte ma na celu ograniczenie zużycia zasobów poprzez odpowiednią segregację odpadów i przetworzenie ich na wartościowy surowiec wtórny. Koncepcja ta, nazywana gospodarką o obiegu zamkniętym, wdrażana jest przez państwa Unii Europejskiej od roku 2015. Jej najważniejszą zaletą jest fakt, że – w odróżnieniu od dotychczas praktykowanej gospodarki liniowej – nie traktuje odpadów jako końcowego efektu produkcji, lecz wykorzystuje je do wytworzenia nowych wyrobów. Ważnym narzędziem tego modelu jest recykling, który umożliwia ponowne wykorzystanie np. tworzywa PET w wielu gałęziach przemysłu, w tym do produkcji opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością, np. nowych butelek do wody i napojów.

Jedna planeta. Jedno życie

To, w jaki sposób można brać odpowiedzialność za produkt i jego opakowanie, obserwujemy na przykładzie działań grupy spółek DANONE. Obecnie aż 97% materiałów opakowaniowych, które spółki wprowadzają na rynek polski, jest zdatna do recyklingu. W myśl wprowadzonej przez siebie wizji One Planet. One Health, DANONE we współpracy z partnerami stara się opracować konkretne sposoby na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w polskiej gospodarce. Działania firmy polegają m.in. na zmniejszaniu gramatury opakowań, co pozwala ograniczyć ilość surowca potrzebnego do ich wytwarzania, zmianie materiałów na bardziej przyjazne środowisku (woda Żywiec Zdrój w szklanych butelkach, napoje Sparkles w puszkach), a także wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu – w roku 2019 spółka wprowadziła na rynek 5 l butelkę wody Żywiec Zdrój, w 100% wykonanej z tworzywa rPET. Wielkie zmiany zaczynają się w naszych domach. W chwili, gdy decydujemy się na segregację odpadów, wybieramy to, co dla nas ważne: wspólną przyszłość w zdrowym świecie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,17 z 5)
loading... zapisuję głos...