Recykling odzieży – przeczytaj gdzie wymienisz stare ubrania na kupony zniżkowe
„Nie mam co na siebie włożyć” – to odwieczny, dobrze znany kobietom, dylemat. Głowimy się nad tym, jakie spodnie czy bluzkę włożyć. Znacznie rzadziej jednak zastanawiamy się, co zrobić ze znoszonymi ubraniami. Bardzo często zużyta odzież, zwłaszcza ta poplamiona lub podarta, trafia do śmieci. Ale takie działanie zwiększa tylko ilość odpadów na wysypisku. Jeśli zależy ci na dobru planety, a przy okazji chciałabyś zyskać rabaty na nowe fatałaszki, przeczytaj koniecznie ten tekst!
Recykling odzieży to sposób na ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska. Coraz więcej marek odzieżowych inicjuje kampanie, które wspierają działania ekologów. W wielu sklepach stoją specjalnie pojemniki, do których klienci mogą wrzucić nieużywane ubrania. Zachętą do pozostawienia zużytych tekstyliów są bony rabatowe do wykorzystania w sieciówkach. Dowiedz się, gdzie dostaniesz voucher w zamian za stare ciuchy!
Recykling odzieży – przeczytaj gdzie wymienisz stare ubrania na kupony zniżkowe
H&M uruchomił program zbiórki tekstyliów i zachęca swoich klientów do zamknięcia obiegu mody. Jest to globalna inicjatywa marki na rzecz lepszej przyszłości mody. Jak działa ten program?
Po pierwsze: ubrania, które nadają się do noszenia, wprowadzane są na rynek z drugiej ręki. Po drugie: tekstylia i odzież, które nie nadają się już do noszenia są ponownie wykorzystywane. W jaki sposób? Przetwarza się je na inne produkty, na przykład na szmatki i ściereczki do sprzątania. A po trzecie recykling: konfekcja, której nie można powtórnie użyć dostaje drugie życie! Odzyskuje się z nich włókna lub znajduje się dla nich ponowne zastosowanie do produkcji materiałów tłumiących i izolacyjnych w przemyśle motoryzacyjnym. Oprócz tego nadwyżki są przekazywane na badania procesu recyklingu tekstyliów oraz akcje społeczne.
Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do programu zbiórki tekstyliów?
Wrzucić torbę z nie noszonymi już ubraniami do specjalnego pojemnika w najbliższym sklepie sieciówki. Można też przynieść prześcieradła czy nieparzyste skarpetki. Sklep przekaże tekstylia do najbliższego zakładu recyklingu, w którym zostaną posortowane ręcznie. A za każdą pozostawioną torbę odzieży H&M daje kupony rabatowe na następne zakupy!
„Care and Reware” to hasło firmy KappAhl.
Każdy sklep przyjmuje odzież, tekstylia domowe, akcesoria i buty. Nic nie szkodzi, jeśli są uszkodzone – najważniejsze, żeby były czyste i suche. Można jednocześnie oddać jedną lub więcej toreb. Dla osób, które wspólnie z KappAhl chcą przysłużyć się naszej planecie przewidziany jest kupon o wartości 20 złoty przy zakupach za minimum 120 złoty.
Zebraną odzież firma transportuje do sortowni, gdzie pracownicy oceniają jej potencjał. Ponad połowę ubrań udaje się ponownie wykorzystać bez potrzeby naprawiania – co oczywiście jest najkorzystniejsze dla środowiska. Pozostałe tekstylia są po prostu przetwarzane na ścierki i izolację. Te kilka procent, których nie można wykorzystać (na przykład guziki) pali się w celu pozyskania energii. I, co ciekawe, nawet pył z przetwarzania tekstyliów wykorzystywany jest do produkcji brykietu.
Zalando z drugiej ręki
Również Zalando dodało swoją cegiełkę do akcji wspierającej ekologiczne działania na rzecz ograniczenia odpadów. Firma działająca dotąd online otworzyła w Berlinie sklep stacjonarny, który bazuje na ubraniach z drugiej ręki. Jest to odzież zakupiona wcześniej przez klientów Zalando, którzy zamiast wyrzucać używane ciuchy, mogą wymienić je na vochery. Ceny w berlińskim second-handzie wahają się od 3,5 do 7 euro.
To nie jedyna inicjatywa Zalando w kierunku zamknięcia obiegu mody. Innym sposobem na ponowne wykorzystanie noszonych już ubrań jest aplikacja Zalando Wardrobe. Dzięki niej, użytkownicy mogą wysłać starą odzież do sklepu za darmo, w zamian otrzymując bon podarunkowy. Mogą też po prostu sprzedać swoją garderobę potencjalnemu klientowi.
Warto śledzić oficjalne strony modowych marek, gdyż bardzo często organizują jednorazowe akcje. Dla przykładu w Triumphie trwa właśnie inicjatywa „Together We Recycle”, którą firma prowadzi wspólnie z TEXAID. Jeszcze do 1 października 2019 roku można zgłosić się do salonu ze znoszonymi (ale czystymi i suchymi) ubraniami dowolnej marki. Mogą to być: biustonosze, majtki, body, stroje kąpielowe, piżamy, odzież sportowa czy bielizna dzianinowa. A w podziękowaniu za zmniejszanie ilości odpadów, konsumenci dostają kupon zniżkowy do wykorzystania w sklepie.
Czy dołączysz do grona osób dbających o nasze środowisko?