Receptory na stopach – jak je masować?

Wszystkim organom naszego ciała odpowiadają określone receptory na stopach. Ich masaż potrafi być bardzo pomocny w zmniejszaniu bólu i napięcia całego ciała. Refleksologia, czyli sztuka masażu określonych miejsc na stopach ma mnóstwo zalet. Pomaga w profilaktyce wielu chorób, a także w ich leczeniu. Jak je masować, by złagodzić objawy chorób, na które cierpimy? Przedstawiamy informacje w tym artykule, a także pomocną infografikę.

Spis treści:

Receptory na stopach – jak je masować?

 

Refleksologia – akupresura stóp

Refleksologia jest dziedziną akupresury, starożytnej sztuki masażu całego ciała. Jak być może czytaliście w naszym artykule o akupunkturze, starożytni Chińczycy uważali, że przez całe nasze ciało biegną kanały życiodajnej energii Qi. Przychylili się do tego zachodni specjaliści, tacy jak doktor William Fitzgerald i Eunice Ingham, która rozwinęła jego teorię. Uznali oni, że skoro przez całe ciało biegną nerwy, których zakończenie znajduje się w stopach, stymulacja tych zakończeń musi mieć wpływ na przypisany im organ. Jak widać, akupresura i refleksologia nie straciły na popularności przez lata. Wręcz przeciwnie, stosuje się je na całym świecie.

Receptory na stopach – jak je masować?

Masaż receptorów na stopach

Receptory na stopach – jak je masować?

Podstawą refleksologii jest założenie, że ból podczas masażu świadczy o chorobie. Jeżeli więc podczas masażu stóp nie odczuwamy bólu, możemy się tylko cieszyć! Gdy natomiast jakieś miejsce podczas masażu boli lub jest nadwrażliwe, prawdopodobnie coś dolega narządowi, którego receptor znajduje się w tym miejscu. Specjaliści refleksologii wykonują masaże profilaktyczne lub masują receptory na stopach, odpowiadające chorym narządom.
W przypadku masażu profilaktycznego ważna jest kolejność. Zaczyna się od receptorów odpowiadających za układ moczowy, co ma pomóc oczyścić krwiobieg z toksyn. Następnie masowana jest strefa głowy, później zaś żołądka, jelit, wątroby i trzustki, czyli tych narządów, które odpowiadają za przemianę materii i odtruwanie.

Kiedy ból jest gwałtowny, receptory na stopach pomogą go uśmierzyć

Masaż konkretnych receptorów, gdy wiemy co nam dolega

Jeżeli wiemy, że któryś z naszych narządów już jest chory – cierpimy np. na chorobę serca czy migrenę – możemy zdecydować się na masaż konkretnych receptorów. Przy infekcjach takich jak angina czy zapalenie płuc oprócz strefy danego organu masuje się odpowiednie receptory, ale też strefy układu limfatycznego, odpowiadającego za odporność. Masaż można wykonać w gabinecie refleksologa, ale można też nauczyć się wykonywać go na własną rękę. Bardzo pomocna będzie mapka receptorów, którą zamieściliśmy poniżej.

Jak wykonać masaż stóp samodzielnie?

Najpierw warto wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z solami zmiękczającymi, osuszyć i pokremować stopy. Zaczynamy od prawej stopy i krok po kroku przechodzimy do lewej. Masaż każdej ze stóp powinien trwać ok.10 minut (krócej w przypadku dzieci). Przy ostrzejszych stanach chorobowych masaż można wydłużyć nawet do 15 minut na każdy receptor, ale tylko wtedy, gdy masowana jest osoba dorosła.

Po wymoczeniu stóp rozgrzej prawą stopę. Obejmij ją rękami i powykręcaj w różne strony, a potem zataczaj przez chwilę stopą kółka w obu kierunkach. Następnie obejmij duży palec palcem wskazującym i kciukiem i masuj go. Nie masuj paznokcia!

W dalszej kolejności skup się na podeszwie. Złap się za stopę oburącz – kciuki powinny mieć styczność z podeszwą. Okrężnymi ruchami masuj stopę, pomału przesuwając ręce od palców do pięty. Szczególny nacisk połóż na receptory dotyczące organów, które sprawiają problemy zdrowotne. Takie receptory w stopach najlepiej uciskać kciukiem. Wówczas sygnał nerwowy jest przekazywany prosto do mózgu, a następnie kierowany do danego organu. Rozszerzają się jego naczynia krwionośne, a mięśnie w tym rejonie ciała rozluźniają się.

Sprawdź dokładnie, które miejsce na Twojej stopie odpowiada któremu organowi. Szczególną uwagę zwróć na to wtedy, kiedy cierpisz na nadczynność jakiegoś organu. Wtedy lepiej dodatkowo nie pobudzać go masażem – starannie omijaj receptory na stopach, odpowiedzialne za ten narząd.

Po zakończeniu masażu receptorów masuj kciukiem i palcem wskazującym krawędzie stopy w kierunku od pięty do palców. Następnie powtórz cały zabieg na drugiej stopie.

Dlaczego warto zaufać refleksologii?

Refleksologia jest dziedziną akupresury, która od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Uważa się, że dobrze wykonany masaż wspomaga pracę danych narządów, pobudza krążenie i usprawnia przemianę materii. Refleksologia pomaga w leczeniu ponad 200 chorób!

Kiedy lepiej wstrzymać się od masażu stóp, by nie pobudzać ich receptorów?

Nie ma wielu przeciwwskazań do refleksoterapii. Lepiej jednak jej nie stosować, jeżeli cierpisz na choroby zakaźne, choroby stóp – takie jak chociażby grzybica – lub jeśli skóra na Twoich stopach jest pokaleczona. Kolejnym przeciwwskazaniem jest zagrożona ciąża. Za przeciwwskazania uznaje się również nowotwory i niektóre choroby psychiczne, a także ciężkie choroby serca i układu krążenia oraz żylaki. Nie powinno się też stosować masażu po zażyciu narkotyków lub środków uspokajających czy wypiciu alkoholu.

Aby wspomagać zdrowie całego ciała i dobrze przygotować stopy na masaż, warto dobrze o nie zadbać. Moczenie w solach, regularne usuwanie nagniotków i zgrubień i wygodne obuwie to podstawa. A latem? Warto także chodzić boso po piasku i chodzić w tzw. fakirkach – butach, które masują całą powierzchnię stopy. Na rynku są również dostępne specjalne wkładki do butów, masujące receptory.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...