Opinie o kosmetyku: „Robert Redford” – Michael Feeney Callan

Korzystając z prywatnych zapisków aktora, a także setek przeprowadzonych wywiadów autor biogarfii Roberta Redforda  – Michael Callan przebija się przez hollywoodzką fasadę i kreśli złożony obraz życia bohatera. Oto recenzja tej książki.

Tytuł: Robert Redford
Autor:  Michael Feeney Callan
Tłumaczenie:  Łukasz Witczak
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Okładka twarda

Opinia recenzentki: Redakcja

Ocena książkistarstarstarstarstar

„Kiedy ludzie zwracają uwagę tylko na twoją urodę, a nie na to, co robisz, to masz dwa wyjścia: albo upajać się tym, albo od tego uciec. Ja wybrałem to drugie” – oto zdanie, które padło z ust Roberta Redforda, a który swoim życiem i działalnością daje świadectwo prawdzie tych słów. Jeżeli jesteście zainteresowani poznaniem Roberta Redforda nie tylko jako jednego z najprzystojniejszych amantów filmowych, ale przede wszystkim jako inteligentnego, nietuzinkowego człowieka, niestrudzonego wojownika o ekologię, odpowiedzialność społeczną i oczywiście kino niezależne – to polecamy Wam doskonale napisaną biografię Roberta Redforda pióra Michaela Feeney Callana.

Robert Redford jest bez wątpienia jedną z najczęściej podziwianych gwiazd Hollywood swego pokolenia. Pojawia się na scenie i na ekranie, przed i za kamerą, zdobywając Oskara, Złote Globy, oraz wiele innych nagród i nominacji za aktorstwo, reżyserię i produkcję oraz za wkład w sztukę. Jego Sundance Film Festival – (największy obszar kina nienależnego w Ameryce) – zmieniły świat filmu; a jego filmy zdefiniowały całe pokolenia. Widzowie poznali go jako Sundance Kida, Boba Woodwarda, Johnny Hookera, Jay Gatsby’ego czy Roy Hobbsa. Ale dopiero teraz, w tej biografii, widzimy zaskakujące i złożone oblicze człowieka spoza hollywoodzkiej fasady.

Michael Feeney Callan lokuje legendarną gwiazdę w centrum naszej uwagi dzięki osobistym dokumentom Redforda, jego notatkom, korespondencji oraz setkom godzin nagranych wywiadów. Poznajemy niespokojne i trudne dzieciństwo bohatera biografii, pełną wybojów drogę do aktorstwa. Dowiadujemy się o osobistych szczegółach życia: śmierci pierwszego syna, trudnych relacjach z reżyserem Sydney’em Pollack’iem. Są także fragmenty opisujące powstawanie Instytutu Sundance, udział Redforda w życiu politycznym, jego sukcesy artystyczne i niepowodzenia, jego przyjaźnie i romanse. Nakreślony obraz jest szczery, wyłania się zaskakujący portret człowieka, którego charakterystyczne role na ekranie („Butch Cassidy i Sundance Kid”, „Wszyscy ludzie prezydenta”) i reżyserska błyskotliwość („Zwyczajni Ludzie”, „Quiz Show”) jednocześnie określiły ale i przysłoniły jedną z najbardziej znanych, ale do tej pory najmniej poznanych osobistości publicznych naszego czasu.

Książka ta powstawała 14 lat. Nie jest to biografia pisana z pozycji wielbiciela klęczącego przed sławą Redforda, ale raczej analiza człowieka, który stał się reżyserem własnego życia, nie dał się zamknąć w klatce stworzonej przez Hollywood. Czytając książkę, widzimy jak Redford cały czas pragnie uciec od maski najprzystojniejszego amanta filmowego, angażując się w tak wiele spraw ważnych społecznie, politycznie czy artystycznie.

Biografia napisana lekkim piórem, doskonale się ją czyta. Zawiera także ciekawe zdjęcia z własnych zbiorów artysty i jego przyjaciół. To hołd złożony bardziej inteligencji Redforda, niż jego urodzie. Jeżeli „Butch Cassidy i Sundance Kid”, „Żądło” i „Pożegnanie z Afryką” – to Wasze kultowe filmy a „Zaklinacz koni”, ‚Wszyscy ludzie prezydenta”, „Quiz Show’ czy „Niemoralna propozycja” jest w Waszym zbiorze ulubionych filmów, warto sięgnąć po tę pozycję książkową, by poczuć klimat tych filmów oraz dowiedzieć się więcej o człowieku, który w nich grał lub je tworzył.

Oceń tę książkę:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (86 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...

Zobacz też:

Niesamowita historia Liz Murray „Przełamać Noc”

Niesamowita historia Liz Murray „Przełamać Noc”

Najnowsza książka Liz Murray "Przełamać Noc" została okrzyknięta bestsellerem New York Timesa zaledwie kilka dni po ukazaniu się na rynku. Poruszająca opowieść napisana przez kobietę, która jako bezdomna nastolatka skończyła liceum i zdobyła stypendium New […]
Komentarze
 1. lilkawodna  3 sierpnia 2015 09:25

  Chętnie przeczytam.

  Odpowiedz
 2. Patriszia  3 sierpnia 2015 14:33

  Zazwyczaj nie przepadam za czytaniem biografii, ale ta recenzja mnie zachęciła 🙂

  Odpowiedz
 3. Ewelina  26 sierpnia 2015 13:08

  Obecnie też czytam biografię, ale Freddiego Mercurego 🙂

  Odpowiedz
 4. Jaworka  28 sierpnia 2015 22:13

  Uwielbiam filmy z tym aktorem więc i jego biografie także z chęcia przeczytam

  Odpowiedz
 5. Coolturkajakaja  1 września 2015 16:19

  „Tacy byliśmy” to jeden z filmów, do których wracam po latach. Kiedyś moja mam zachwycała się Robertem, gdy ja byłam małą dziewczynką. Dziś ja zachwycam się nim w starych rolach, bo niestety takich amantów kina brakuje.

  Odpowiedz
 6. Aneta  28 listopada 2015 21:53

  Książka musi być ciekawa.

  Odpowiedz
 7. bbo  13 stycznia 2016 21:35

  Bogate życie, ciekawa biografia.

  Odpowiedz
 8. scrabble  1 lutego 2016 11:35

  Przeczytałabym z przyjemnością 🙂

  Odpowiedz
 9. Ewelina  24 maja 2016 21:55

  Bardzo ciekawe, ale nie jestem fanką tego Pana. 🙂

  Odpowiedz
 10. kasiadrozdz  5 września 2016 14:51

  chyba warto przeczytać

  Odpowiedz
 11. Hidari11  8 września 2016 04:34

  Biografie są wtedy ciekawe, jak są o ciekawym człowieku. Lubię je czytać, bo są inspirujące i to też jest ciekawe, jakimi ludźmi są ci, którzy odnieśli sukces i co robili, by ten sukces osiągnąć.

  Odpowiedz
 12. Kaja  22 października 2016 22:58

  z chęcią przeczytam 🙂

  Odpowiedz
 13. stokrotkapolna  23 października 2016 07:30

  Chętnie bym przeczytała. Po pierwsze lubię biografie, a po drugie podziwiam Roberta Redforda. Jest to aktor mojego pokolenia.Cenię go bardzo i za to jakim jest człowiekiem, i za swoje wspaniałe aktorstwo. Często wracam do filmów z jego rolami.

  Odpowiedz
 14. Bartolinka  22 listopada 2016 16:47

  Muszę sprawdzić czy u nas w bibliotece mają te książkę .

  Odpowiedz
 15. Moniśka  23 listopada 2016 09:51

  Książka wygląda na ciekawą. Wprawdzie znałam nazwisko Robert Redford, ale jakoś tak mi było ciężko skojarzyć twarz..Wygląda na to, że miał bardzo silną osobowość. Lubie takich ludzi.

  Odpowiedz
 16. Kamira90  7 grudnia 2016 20:25

  chętnie przeczytam tą pozycję

  Odpowiedz
 17. AnnStyl  3 lutego 2017 19:19

  Och Robert Redford to klasa i styl. Ile filmów się jego naoglądałam to nie zliczę. Zresztą z ogromną przyjemnością oglądam je do dzisiaj. Przystojny facet i do tego niegłupi, a gra jego skupiła wokół jego osoby ogromną rzeszę fanów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany