Opinie o kosmetyku: „Po słowiczej podłodze” – Lian Henra

Po słowiczej podłodze to pierwszy tom trylogii Lian Hearn – Opowieści Rodu Otori, rozgrywającej się w na w pół fantastycznej średniowiecznej Japonii. Tradycyjne japońskie motywy składają się na fascynującą opowieść w której zawiłości politycznych intryg i efektowne opisy walk łączą się z wyrafinowaną prostotą stylu, niespiesznym tempem narracji i niezwykłą atmosferą.

 • Tytuł: Po słowiczej podłodze
 • Autor: Hearn Lian
 • Wydawnictwo W.A.B.
 • Seria Opowieści Rodu Otori

Opinia recenzentki: Redakcja

Ocena książkistarstarstarstarhalf of star

„Po słowiczej podłodze” to pierwsza część trylogii „Opowieści rodu Otori”. Lektura osadzona w klimacie orientalnym  – akcja dzieje się w mitycznej Japonii. Książkę możemy zaklasyfikować do literatury fantasy, ale – nawet jeśli nie jesteście fanami tego gatunku – to nie zrażajcie się. Właśnie ta książka może stać się doskonałym pretekstem, by zapoznać się z tym typem literatury.

Jest to historia młodego Tomasu (później przybierze on imię Takeo), który już na pierwszych kartach książki traci rodziców, przyjaciół – wszystkich, których kochał i znał. Zostaje uratowany i adoptowany przez potężnego opiekuna – Otori Shigeru-san, głowę klanu Otori. Pod jego skrzydłami młodzieniec rozwija swoje talenty, a także dowiaduje się, że nie jest zwykłym chłopcem, ale potomkiem Plemienia Ukrytych, którzy są obdarzeni niezwykłymi umiejętnościami w sztuce zabijania.

Takeo przysięga wierność klanowi Pana Otori, ucząc się tym samym, co to znaczy obowiązek, lojalność, honor. Cechy, które są tak ważne w krajach Dalekiego Wschodu. Takeo to doskonale wykreowana postać – o złożonej psychice, w której walczą sprzeczne emocje. Niestety, pozostałe postaci są nieco schematyczne i papierowe, choć także starannie nakreślone.

Obok przyjaźni czy lojalności musi być także miejsce na miłość. Wątek miłosny jest zaskakujący – Takeo zakochuje się w Kaede Shirakawa – pięknej, młodej kobiecie, która (podobno) sprowadza śmierć na zakochanych w niej mężczyzn.

Jeśli lubicie wielowątkowe sagi w których heroiczni bohaterowie walczą z własnym przeznaczeniem, miłość jest niebezpieczna i zakazana a wokół szaleją walki, spiski i zemsta w imię klanowych racji  – to ta lektura jest  z pewnością dla Was.

Interesującym zabiegiem wydaje się nietypowa narracja – raz prowadzona w pierwszej osobie – z punktu widzenia Takeo, kiedy indziej – w trzeciej osobie, gdy bohaterką jest Kaede Shirakawa. Dzięki temu niektóre zdarzenia oglądamy z dwóch, różnych perspektyw.

Bardzo ciekawie skonstruowana fabuła, akcja nieschematyczna, wartka o szybkich i niespodziewanych zwrotach. Książka wciąga praktycznie od pierwszych stron, czyta się ją doskonale. Lekka pozycja na urlop czy wypoczynkowy weekend. A jeśli chcecie wiedzieć, czym jest tytułowa „słowicza podłoga” – to musicie sami zajrzeć na karty opowieści.

Oceń tę książkę:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...

Zobacz też:

Komentarze
 1. lilkawodna  3 sierpnia 2015 09:24

  Super,że są recenzje książek. Też będę umieszczać jeśli można bo bardzo lubiei bardzo dużo czytam.

  Odpowiedz
 2. Żanett  3 sierpnia 2015 10:06

  Nie jestem fanką fantasy, ale jeśli wpadnie w moje ręce, z ciekawości przeczytam.

  Odpowiedz
 3. Redakcja  3 sierpnia 2015 11:09

  Chwila cierpliwości – nasze stałe czytelniczki już wypatrzyły nowość 🙂 Tak, tak – już niedługo będzie możliwość recenzowania książek otrzymanych z KobietaMag i pisania recenzji własnych. Dopracowujemy drobne detale

  Odpowiedz
 4. Patriszia  3 sierpnia 2015 14:23

  Ooo coś dla mnie ! 🙂 Świetnie, że będzie można dodawać recenzje książek 🙂

  Odpowiedz
 5. Emotikonka  4 sierpnia 2015 11:23

  Świetny pomysł 🙂

  Odpowiedz
 6. Deremyth  29 sierpnia 2015 20:16

  Brzmi ciekawie. Lubię gatunek fantasy, a umieszczenie akcji książki w Japonii jest intrygujące. Niestety, po recenzji można wnioskować, że opisana historia jest dość schematyczna :/ Jeśli ktoś czytał dużo książek tego typu, pewnie w połowie domyśli się zakończenia.

  Odpowiedz
 7. Sylwia  23 października 2015 19:21

  uwielbiam czytać książki potem oglądać ten sam film i sprawdzać różnicę miedzy nimi. ksiązka wydaje się ciekawa 🙂

  Odpowiedz
 8. Aneta  28 listopada 2015 21:54

  Raczej fantasy nie należy do uwielbianych przeze mnie gatunków 🙂

  Odpowiedz
 9. bbo  13 stycznia 2016 21:34

  Ja też pomijam fantastykę. To nie moja bajka.

  Odpowiedz
 10. Jaworka  17 stycznia 2016 17:27

  Uwielbiam fantastykę lubię oderwać się od rzeczywistości i pobyć w świecie fantazji relaksuję się wtedy dobrze

  Odpowiedz
 11. scrabble  1 lutego 2016 11:34

  Brzmi ciekawie, zupełnie nie moje klimaty ale wydaje się, że warto sięgnąć po coś nowego 🙂

  Odpowiedz
 12. Ewelina  24 maja 2016 21:54

  Super sprawa, wydaje się ciekawe. uwielbiam czytać książki, bo dzięki nim mogę przeżyć tysiące żyć w czasie swojego krótkiego życia i być kim tylko zechcę.

  Odpowiedz
 13. KhaSix  12 sierpnia 2016 09:26

  Nie jestem zazdrosna, ale kiedy widzę, że ktoś inny dostaje książkę, a nie ja, to mogłabym się popłakać 🙂
  Choć miejsce na książki już się powoli kończy. Bardzo chciałabym przeczytać i tę pozycję, no i dodać ją oczywiście do mojej kolekcji. Świetny pomysł z tym klubem książki!

  Odpowiedz
 14. Kaja  22 października 2016 22:59

  z chęcią przeczytam 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany