Realizujemy czy snujemy?

Ponad dwie trzecie Polaków odkłada realizację ważnych planów na później, a najczęstszym powodem jest brak środków finansowych – wynika z badania „Barometr ING: Realizujemy czy snujemy” przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie ING Banku Śląskiego. Brakuje nam pieniędzy i czasu, ale wolimy działać niż narzekać!

realizujemy-czy-snujemy-1

Co drugi Polak jako główny powód odkładania rzeczy na później wskazuje brak możliwości finansowych (54%). W dalszej kolejności Polacy wymieniają brak czasu (29%) oraz brak wytrwałości (15%). Brak wiary, że plany mogą się spełnić wymieniło 12% respondentów.

To co najczęściej nas hamuje to zwlekanie i wymówki. A ponieważ są wymówki, które zawsze dobrze brzmią, to na pierwszym miejscu tego co nas powstrzymuje w działaniu, umieszczamy brak środków finansowych. – mówi Jacek Walkiewicz*, trener motywacji i ekspert ING –  Ciągle jeszcze trudno jest nam mówić o pieniądzach jak o naturalnym środku do realizacji życiowych celów. Naturalnym to znaczy takim, który jest dostępny tylko należy aktywnie go poszukać np. udając się do banku. Narzekanie na brak środków finansowych na pewno zbliża  i jednoczy w rozmowach z ludźmi. Wręcz czasami „wypada” eksponować swój niedostatek i kłopoty finansowe, aby zyskać aprobatę innych. Tylko że taka postawa hamuje przed działaniem i wspiera poczucie braku możliwości, braku środków, poczucie życiowej biedy i braku szczęścia, którego nam brakuje a innym nie. Ostatecznym efektem jest  brak chęci do działania – tłumaczy Jacek Walkiewicz.

 wykres-2

I chociaż ponad dwie trzecie Polaków przyznaje, że zdarza się im odkładać realizację ważnych dla nich rzeczy na później ( w tym 16% deklaruje, że taka sytuacja ma często miejsce w ich życiu), to jednocześnie twierdzimy, że wolimy działać niż narzekać na swój los (64%). Co druga osoba uważa, że każdy z nas jest kowalem własnego losu, a powodzenie w życiu zależy głównie od ich decyzji (54%). Tylko co piąty Polak (18%) uważa, że powodzenie w życiu zależy bardziej od przeznaczenia, szczęścia i zrządzenia losu.

W ciągu ostatniej dekady w polskim społeczeństwie zaszło wiele bardzo pozytywnych zmian. Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak wiele w drodze do sukcesu zależy od nich samych. Z naszych badań wynika, że zdecydowana większość Polaków woli działać niż narzekać na swój los. W ślad za tymi deklaracjami nie idą jednak czyny, bo aż 71% przyznaje, że odkłada realizację ważnych planów na później. – mówi Barbara Pasterczyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Marketingowej w ING Banku Śląskim.

Informacje o badaniu:

„Barometr ING: Realizujemy czy snujemy” to badanie zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie ING Banku Śląskiego w kwietniu 2014 roku. Badanie było częścią Omnibusa, czyli wielotematycznego sondażu realizowanego techniką CAPI, w trakcie wywiadu osobistego (face-to-face), w domach respondentów. Badanie Omnibus przeprowadzane jest na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 1001 osób  w wieku 15+. Próba ma charakter losowo-kwotowy, czyli zapewnia losowy dobór lokalizacji do badania,a jednocześnie gwarantuje zgodność struktury próby ze strukturą populacji. Celem badania było poznanie postaw Polaków wobec planowania oraz określenie znaczenia finansów w procesie planowania i odkładania swoich planów i zamierzeń.

*Jacek Walkiewicz – ekspert ING, trener motywacji, inspirujący mówca, autor książek „Pełna MOC życia” i „Pełna moc możliwości”, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Ceniony za energetyczny i pełen humoru styl prowadzenia szkoleń i wykładów. W ciągu 20 lat wzięło w nich udział ponad 30.000 słuchaczy. Od 10 lat specjalizuje się w szkoleniach z rozwoju umiejętności osobistych i zawodowych. Swoją wiedzę czerpie z własnych doświadczeń, ze spotkań z mentorami oraz cyklicznych podróży odbywanych w różne zakątki świata. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  13 czerwca 2014 15:13

  Wpierw się snuje, potem realizuje

  Odpowiedz
 2. bbo  13 czerwca 2014 20:34

  Ja większość snuję…

  Odpowiedz
 3. as_sa  14 czerwca 2014 08:28

  Wszystko zależy od osoby której te plany dotyczą

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  14 czerwca 2014 16:27

  Wszytko zależy od tego kto ile zarabia i jakie ma wydatki. Nie każdego stać na ryzyko wzięcia pożyczki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany