Raz dwa trzy… fasolkę szparagową jemy!
Uwielbiana z zasmażaną bułką tartą, będąca prawdziwą ozdobą sałatek, znakomicie sprawdzająca się w zupach, makaronach i zapiekankach – sposobów na podanie fasolki szparagowej jest bez liku! Pyszne receptury poleca Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.
Zanim zabierzemy się za przyrządzanie tych pysznych dań z fasolki szparagowej, kilka rad od Piotra Murawskiego, kucharza Knorr. Przypomina on, że fasolka powinna być twarda, jędrna i bez przebarwień. Jej świeżość możemy sprawdzić, zaginając końcówki strączków – powinny pękać z trzaskiem. W przeciwnym razie podejrzewamy, że fasolka leży już zbyt długo i zapewne straciła swój smak.
Fasolkę szparagową płuczemy w zimnej wodzie, a następnie obcinamy końce strąków. Jeśli zauważymy wewnątrz cienką łykowatą nitkę, co może się zdarzyć pod koniec sezonu, usuwamy ją. Warzywo gotujemy we wrzątku z solą i cukrem w odpowiednich proporcjach. Piotr Murawski radzi, by na 1 kg fasoli przygotować 3 litry wody z 1 łyżką soli i 1 łyżką cukru. Czas gotowania uzależniamy od koloru strąków – żółtym wystarczy 8-10 minut, zielone trzeba pogotować około 12-15 minut. Odpowiednio ugotowane są delikatnie chrupiące.
Tak prosto, tak pysznie
Jędrne strąki fasoli posypane zarumienioną bułką tartą – pamiętamy je z dzieciństwa. Ten przysmak nie raz zastępował nam obiad. Szef kuchni Knorr przypomina, że powinniśmy zarumienić bułkę tartą, pozostawiając ją chwilę na maśle lub margarynie. Taką posypujemy fasolkę i gotowe! Dopełnieniem fasolki może być także garść świeżych ziół: tymianku czy szałwii lub odrobina soku z cytryny i czosnek. Prosto i smacznie – czego chcieć więcej! Zaskakującym połączeniem jest fasolka podawana z boczkiem. Te smaki tworzą naprawdę zgraną parę! „Wystarczy boczek pokroić w kostkę, podsmażyć i posypać nim ugotowaną fasolkę” – poleca Piotr Murawski. Inny sposób na to połączenie? Strączki fasolki zawinąć w plastry boczku, podsmażyć, a następnie włożyć do piekarnika na 15 minut. Po wyjęciu całość należy skropić sosem sałatkowym. Takie „roladki” to uczta dla podniebienia! Idealne do grillowanego na świeżym powietrzu steka.
Fasolkowo sałatkowo
Fasolki szparagowej rzecz jasna nie może zabraknąć w sałatkach. Świetnie komponuje się z innymi warzywami, serami, wspomnianym wyżej boczkiem i wędlinami, a jej smak znakomicie podkreślają sosy do sałatek, oliwa czy ocet winny. Koniecznie musi się znaleźć choćby w kolorowej sałatce nicejskiej, obok innych warzyw, jajek, tuńczyka, oliwek. Połączenie godne polecenia! Tak jak i sam przepis.
Natomiast sałatka „Zielono mi” z fasolką w roli głównej dowodzi, że sprawdzi się ona także w towarzystwie łuskanych orzechów włoskich. Połączenie nieczęste, ale jakże smaczne! I oczywiście sałatki makaronowe – w nich też fasolka będzie smakować wyjątkowo! Czas więc przyrządzić Sałatkę z fasoli ze świderkami.
Na obiad
Zaczynamy od zupy. W tej letniej warzywnej nie może zabraknąć fasolki szparagowej! Nie szczędźmy jej więc w Zielonej zupy warzywnej. Dodajmy ją także do Bulionu z młodymi warzywami, którego smak z pewnością fasolka wzbogaci.
Szybki obiad? Duet makaronu i fasolki szparagowej to naprawdę trafny wybór. Farfelle z warzywami, gdzie obok fasolki szparagowej znajdą się pomidorki koktajlowe, cukinia, zółta papryka i rukola, zaskoczy niejednego smakosza wspaniałą kompozycją smaków.
Fasolkę szparagową możemy również z powodzeniem dodawać do wszelkich zapiekanek –makaronowych, ziemniaczanych, a nawet tych z mięsem czy rybami. Będzie harmonijnie współgrać z pozostałymi składnikami na przykład w Zapiekance Marynarza z tuńczykiem lub Kolorowej zapiekance z mięsem mielonym.
Fasolka… orientalna
Być może nie zdajemy sobie sprawy, że fasolka szparagowa doskonale sprawdza się w daniach orientalnych: warzywnym curry, smażonych warzywach po chińsku, orientalnych daniach z drobiem. Za radą szefa kuchni Knorr możemy się więc pokusić o przygotowanie Zupy ramen z mięsem z kaczki, Smażonego ryżu z sosem słodko-kwaśnym lub Orientalnego kurczaka z chrupiącymi warzywami.
Smacznego!
Fasolka szparagowa zawinięta w boczku
ilość porcji: 3-5
czas przygotowania: 1/2h
Składniki:
- 8 plastrów boczku
- 1 opakowanie Sosu sałatkowego koperkowo-ziołowego Knorr
- 300 g młodej żółtej fasolki szparagowej
- 300 g młodej zielonej fasolki szparagowej
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 50 ml oleju do smażenia
- 80 ml oliwy z oliwek
Przygotowanie:
- Umyj fasolkę i oczyść z ogonków i włókien. Ugotuj ją w wersji al dente (lekko twardą).
- Na dwóch plastrach boczku ułóż kilka fasolek. Możesz je przyciąć tak, aby były równe z obu stron. Wymieszaj je kolorami. Zwiń plastry boczku wraz z fasolką.
- Tak powstałe snopki smaż przez chwilę na gorącym oleju, aż boczek się zarumieni, a tłuszcz sklei całość. Następnie zapiekaj boczek przez 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 120 stopni.
- W międzyczasie przygotuj Sos sałatkowy Knorr zgodnie z informacją na opakowaniu.
- Po upływie 15 minut wyjmij boczek z piekarnika i polej nim sos. Dla dekoracji posyp posiekaną natką pietruszki.
źródło: www.przepisy.pl