Ratunek na oparzenia skóry
Co robisz gdy się poparzysz? Biegniesz schłodzić oparzone miejsce wodą, czy od razu sięgasz do domowej apteczki po ratunek w postaci panthenolu? Oczywiście rozwiązań jest jeszcze kilka, lecz te dwie czynności połączone ze sobą w odpowiedniej kolejności dają najszybszy efekt i najlepsze rezultaty w złagodzeniu nieprzyjemnych skutków delikatnego oparzenia skóry.
Czym jest oparzenie i kiedy niezbędna jest pomoc medyczna?
Chyba śmiało możemy zaryzykować tezę, że każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył oparzenia. Nie mamy tu na myśli bardzo poważnych i zagrażających życiu wypadków, które wymagają hospitalizacji, a drobne i z pozoru „niewinne” podrażnienia termiczne – te występują najczęściej – w tym także oparzenia słoneczne. Oparzenia klasyfikujemy ze względu na przyczynę powstania: termiczne, chemiczne, a także poparzenia prądem oraz na stopnie urazu tkanek w skali od I – IV. Nie wszystkie oparzenia wymagają konsultacji lekarskiej, lecz w przypadkach, gdy oparzenie – nawet I stopnia, charakteryzujące się zaczerwieniem skóry, obejmuje 30% powierzchni ciała konieczna jest interwencja medyczna. W przypadku oparzeń II stopnia – oparzenie to obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej – pomoc jest niezbędna przy oparzeniu 20% powierzchni ciała, w odniesieniu do III stopnia oparzenia, gdy uraz obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami, nerwami i podskórną tkanką tłuszczową pomoc jest konieczna gdy uraz obejmuje 5-10% powierzchni ciała. Oczywiście każdemu i w każdym przypadku przysługuje możliwość wezwania pomocy medycznej – nawet jeśli nie jesteśmy w stanie oszacować ile powierzchni ciała zajmuje oparzenie. Jeśli czujemy i widzimy, że sprawa jest poważna i nie wiemy jak postępować, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowia. Niestety oparzeniom ulegają także niemowlęta i malutkie dzieci – w przypadku tej grupy wiekowej konsultacja z lekarzem jest niezbędna w każdym przypadku!
Pantenol – niezbędny w domowej apteczce
Nie we wszystkich przypadkach użycie Pantenolu jest właściwe. Dexpanthenol w stężeniu od 5-10% popularny Panthenol lub Pantenol – obie formy są poprawne, zastosowany w przypadku niewielkich podrażnień termicznych świetnie zdaje egzamin i przynosi nieocenioną ulgę dla podrażnionej skóry. Natomiast nie wolno go stosować przy nadwrażliwości na składnik oraz do oka, a także na bardzo poważne oparzenia i rany. Panthenol bez wątpienia powinien znaleźć się także w apteczce wakacyjnej, ponieważ jest pierwszym ratunkiem po wystąpieniu oparzenia słonecznego lub oparzenia sztucznym źródłem promieniowania UV np. po wizycie w solarium.
Należy pamiętać, że nie przed każdym podrażnieniem termicznym jesteśmy w stanie się uchronić – czasami oparzenie ma miejsce wskutek nieszczęśliwego wypadku, natomiast przed oparzeniami promieniami UV mamy szansę się ochronić stosując wysokie filtry przeciwsłoneczne zawarte w kosmetykach dostępnych w drogeriach lub w aptece. Panthenol w postaci pianki (wygodna postać aerozolu) to substancja nietoksyczna i rzadko wywołująca odczyn alergiczny. Doskonale nawilża, zmniejsza świąd, zaczerwienienie, podrażnienie skóry i zapobiega rozwojowi stanu zapalnego na skórze. Ponadto pantenol działa regenerująco i przyspiesza nie tylko gojenie poparzeń, ale także drobnych ranek, zadrapań i otarć – stąd też panthenol jest składnikiem wielu kosmetyków i dermokosmetyków wskazanych w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz dotkniętej problemami dermatologicznymi.
Na oparzenia nie tylko Panthenol
Oczywiście ratunkiem w przypadku oparzeń „domowych” i słonecznych nie musi być wyłącznie pantenol, równie dobrze sprawdzi się siła natury – z pomocą przyjdą preparaty z aloesem czy nagietkiem. Dodatkowo dobroczynne działanie ma także alantoina oraz witamina A – składniki zawarte w wielu kosmetykach i wyrobach medycznych. W aptekach dostępne są także wieloskładnikowe preparaty, takie jak: Entil żel na oparzenia, Termcool żel, Help4Skin gojenie oparzeń – propozycji jest naprawdę wiele, a jeśli nie wiesz, który produkt będzie najlepszy dla Ciebie to koniecznie skorzystaj z porady farmaceuty. Wiadomo, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, ale jeśli już zaistnieje taka potrzeba to pamiętajmy, że oparzenia można i trzeba leczyć! Obecnie nawet nieestetyczne blizny, które mogą pozostać jako niechlubna pamiątka po poparzeniu, mogą pójść w niepamięć z pomocą odpowiedniej pielęgnacji lub wsparcia medycyny estetycznej.