17 lutego: Dzień Kota. Którą rasę kota wybrać? Poznaj charakterystykę każdej z nich!
Po świecie chodzą przeróżne rasy kotów. Na dzień dzisiejszy jest znane ich około sto co sprawia, że jest to bardzo zróżnicowany gatunek. Poszczególne odmiany różnią się rozmiarem, umaszczeniem i charakterem. Przy wyborze pupila powinniśmy wziąć to wszystko pod uwagę, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki.
Koty to obecnie jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Ich główną zaletą z pewnością jest łatwość w utrzymaniu, jednak są pewne gatunki, którym należy poświeć dużo więcej czasu. Wiele osób przy wyborze kieruje się jedynie wyglądem co jest bardzo dużym błędem, ponieważ nie biorą pod uwagę takich aspektów jak charakter kota czy ilość miejsca jakiej potrzebuje. Przykładowo kot bengalski niewątpliwie kusi wiele osób swoim unikalnym i egzotycznym wyglądem ale z pewnością nie jest to zwierzę dla osób nieposiadających dużej przestrzeni mieszkalnej, niedoświadczonych i niepotrafiących zapewnić mu dużej dawki ruchu w trakcie dnia. Dla osoby spokojnej i mieszkającej w bloku dużo lepiej sprawdzi się, przykładowo, kot amerykański krótkowłosy, który nie potrzebuje dużej ilości miejsca i ruchu.
Długość życia kotów
Na długość życia kotów na wpływ wiele czynników. Głównym jest to czy jest to zwierzę mieszkające na wolności czy też jest trzymane w domu. Te pierwsze dożywają średnio 8 lat, natomiast drugie żyją nawet do 20 lat, jednak średni wiek to od 10 do 15 lat. Najdłużej żyjącym kotem na świecie była kota o imieniu Creme Puff, która żyła ponad 38 lat. Za seniora uznaje się już kota powyżej 10 roku życia. Rasa, dieta oraz przebyte choroby to kolejne rzeczy, które mają wpływ na długość życia naszego pupila.
Lata kocie, a lata ludzkie
Lat kocich na ludzkie nie da się dokładnie przeliczyć, można jedynie to zrobić w pewnym przybliżeniu. Podczas dwóch pierwszych lat życia koty rozwijają się niezwykle szybko, dlatego dwuletni kot ma w przybliżeniu 24 lata ludzkie. Następnie osiąga on dojrzałość, a jego rozwój spowalnia i od tej pory można obrać przelicznik, że jeden ludzki rok odpowiada od 4 do 5 kocim. Jednak należy pamiętać, że jest to tylko przelicznik orientacyjny i nie jest on bardzo dokładny.
Przykładowe rasy kotów
Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na całym świecie, a wybór idealnej rasy może być niezwykle trudny. W zależności od preferencji, stylu życia i charakteru, różne rasy kotów mogą być bardziej odpowiednie dla różnych osób. Niektóre rasy są znane z łagodnego usposobienia i łatwej adaptacji do życia w mieszkaniu, podczas gdy inne wymagają więcej uwagi i aktywności fizycznej. Niektóre koty mają piękne i wyjątkowe futra, podczas gdy inne są bardziej skromne w swoim wyglądzie. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rasy kotów i przedstawimy ich charakterystyczne cechy, aby pomóc Ci wybrać idealnego kota dla Ciebie i Twojej rodziny.
Kot norweski leśny
Jest to duży kot, który osiąga do 9 kg. Należy on do ras półdługowłosych i zmienia sierść wraz ze zmiana pór roku. Ma bardzo łagodne i przyjazne usposobienie. Idealnie nadaje się do domów, w których mieszkają dzieci oraz inne koty czy psy. Są to koty ciekawskie i aktywne fizycznie, dlatego należy zapewnić im dużą przestrzeń do zabawy.
Angora turecka
Angora turecka to średniej wielkości koty, które dorastają do 5 kg i posiadają półdługie futro. Posiadają przyjazne usposobienie oraz są niezwykle inteligentne, dlatego należy zapewnić im różnego rodzaju rozrywki intelektualne. Jednak jest to rasa, która wymaga wiele uwagi przez co jest dość wymagająca. Nadają się do życia w mieszkaniu w towarzystwie dzieci oraz innych zwierząt.
Savannah
Jest to duży kot, który może mieć nawet 45 cm wzrostu i może ważyć do 11 kg, jednam wraz z kolejnymi generacjami staje się on coraz mniejszy. Z wyglądu przypomina miniaturowego serwala. Są to niezwykle aktywne zwierzęta, dlatego należy zapewnić im sporo przestrzeni do zabawy. Dodatkowo w przypadku tej rasy zaleca się posiadanie drugiego kota dla towarzystwa. Nadają się do domów, które są zamieszkiwane przez dzieci i inne zwierzęta.
Kot amerykański krótkowłosy
Jest to średniej wielkości kot, który osiąga do 7 kg i posiada, jak sama nazwa wskazuje, krótkie włosy. Zwierzak jest spokojny i inteligentny. Lubi zabawę i pieszczoty co czyni go idealnym pupilem do domów z dziećmi. Dodatkowo nie potrzebuje on dużej ilości ruchu co sprawia, że świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach. Można go, także z powodzeniem hodować wraz z innymi zwierzętami.
Kot jawajski
Kot jawajski to średniej wielkości zwierzak dorastający do 6 kg, posiadający długie włosy. Jest dość wymagający i należy poświęcać mu dużo uwagi. Kot należy do ras aktywnych, dlatego potrzebuje, dużej, dziennej porcji ruchu. Dogaduje się z innymi zwierzętami, jednak nie nadaje się do mieszkania z małymi dziećmi, ponieważ nie lubi delikatnego traktowania.
Szylkret
Na koniec nie rasa, a rodzaj umaszczenia kota. Rudo-kremowo-brązowe lub rudo-kremowo-czarne plamy nierównomiernie rozłożone na innym tle tworzą właśnie to ubarwienie. Jest to z pewnością niezwykła kolorystyka, którą wielu uznaje za najpiękniejszą. Nazwa pochodzi od materiału o podobnych barwach, który był pozyskiwany z pancerza żółwi szylkretowych. Szylkret to niemal zawsze kotka. Jedynie 1 na 3 tysiące takich kotów to kocur. Jest to spowodowane dziedziczeniem genu odpowiedzialnego za rudy kolor futra.
Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, a ich ras jest naprawdę wiele i z pewnością każdy znajdzie idealną dla siebie. Przy wyborze zwierzaka należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także na jego charakter i potrzeby. Nie każdy kot będzie nadawał się do małego mieszkania z dzieckiem, a niektórym trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu i cierpliwości.