Randki online – wczoraj, dziś i jutro

Spis treści:

W polskim Internecie pierwszy portal randkowy pojawił się 10 lat temu. Od tego czasu pojawiło się mnóstwo podobnych stron, a internetowymi randkami zainteresowały się miliony Polaków. Czy dzięki temu osoby żyjące bez partnera mają większą szansę na znalezienie miłości? Jak Internet wpłynął na międzyludzkie relacje?

Randki online - wczoraj, dziś i jutro

Początek XXI wieku został zdominowany przez Internetu. Równocześnie przeobrażeniu uległ m.in. styl życia polskiego społeczeństwa, zwiększył się poziom jego wykształcenia, a co za tym idzie wzrosły oczekiwania wobec potencjalnych partnerów. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do faktu, że coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie miłości za pomocą portali randkowych. Tę tendencję można zaobserwować nie tylko w naszym kraju: w  Europie to trzeci spośród najpopularniejszych sposobów  na łączenie się ludzi w pary.

 

Najlepsze dopasowanie

Pionierem wśród portali randkowych w Polsce jest Sympatia.pl, która powstała w 2002 roku, a w ciągu 10 lat swojej działalności połączyła w pary tysiące osób. W tym czasie na polskim rynku datingowym można było zaobserwować prawdziwy wysyp serwisów umożliwiających szukanie partnera. Do najbardziej popularnych portali randkowych należą te, które dają możliwość samodzielnego wyszukiwania partnerów (tzw. general dating).

Dzięki nowoczesnym wyszukiwarkom, po wpisaniu wybranych kryteriów, można w nich odnaleźć tylko takie osoby, które spełniają – nawet najbardziej wygórowane – oczekiwania. Kolejna grupa to serwisy oparte na tzw. testach doboru partnerskiego (tzw. matchmaking). Ich użytkownicy – zanim rozpoczną szukanie miłości – wypełniają rozbudowane formularze, dotykające różnych dziedzin życia. Testy sprawdzają dopasowanie potencjalnych partnerów, analizując aspekty ważne dla związku, m.in. preferowany system wartości, zainteresowania czy potrzeby seksualne. Ostatnią grupą są portale stworzone z myślą o osobach szukających niezobowiązujących i przelotnych znajomości (tzw. casual dating).

 

Rewolucja internetowa

Dziś randkowanie w sieci to nie ostatnia deska ratunku, a większa możliwość i bardziej wygodny sposób na znalezienie drugiej połówki. Użytkownicy portalu mogą wyszukać partnera na podstawie wspólnych wartości, poglądów czy choćby koloru oczu. Randkowanie w sieci ułatwia nawiązywanie pierwszego kontaktu, przełamując bariery komunikacyjne i skraca czas poszukiwań. Randki online to także powrót do flirtowania słowem pisanym, w którym ważną rolę spełnia chęć opowiadania historii i wyobraźnia, a mniejszą wygląd osoby.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez portal Sympatia.pl wynika, że najważniejszymi kryteriami podczas szukania partnera są wiek, wygląd, miejsce zamieszkania oraz stan cywilny (wymieniane przez co najmniej 2/3 użytkowników). Dla ponad połowy użytkowników ważne są wspólne zainteresowania i światopogląd.

– Dużą przewagą portali randkowych nad tradycyjnymi metodami poszukiwania miłości, jest fakt, że skupiają w jednym miejscu ogromną liczbę różnorodnych, ciekawych osób – których łączy ta sama intencja: zależy im na znalezieniu miłości. Osoby korzystające z Sympatia.pl, zakończyły już etap singlowania i doszły do wniosku, że w ich życiu przyszedł czas na związek. Dokładnie wiedzą, kogo szukają i jakie cechy powinien mieć nowy partner. Otwartość na nową relację oraz podobieństwo intencji sprawia, że związki, które mają swój początek w internecie, są przemyślane, wyczekiwane, a tym samym bardziej  trwałe – mówi Ewa Sapieja, ekspert portalu Sympatia.pl

 

Randkowe SOS online

Randkowanie w Internecie częściej stanowi dodatkowe wsparcie niż ostateczne rozwiązanie na drodze w poszukiwaniu miłości – to główny wniosek badania dot. randek online przeprowadzonego przez Oxford Internet Institute. Strategie szukania partnerów online czy offline nie różnią się jednak od siebie. Oznacza to, że społeczeństwa szybko zaadoptowały internetowe randki jako jedną z kolejnych metod zawierania nowych znajomości. Mimo, że postrzeganie randkowania w sieci jest różne w zależności od położenia geograficznego i kultury, to niezmienne pozostają czynniki wpływające na wybór tej formy poszukiwania miłości. Są to przede wszystkim podobne doświadczenia znajomych, będące jednocześnie społecznym przyzwoleniem na nie. Dzisiaj Polacy zdecydowanie chętniej decydują się na użycie portali randkowych także dlatego, że wśród ich znajomych pojawiają się pary, które poznały się online. Aż 52% użytkowników Sympatii deklaruje, że ma w swoim gronie znajomych osoby, które poznały się za pośrednictwem portalu.

 

Bezpieczna przyszłość

W ostatnim czasie, oprócz nastawienia ludzi do tej formy poszukiwań, zmianie uległy również narzędzia ułatwiające nawiązanie kontaktu. Coraz częściej – szukający miłości – zamiast tradycyjnego komputera wybierają telefon lub tablet. Za pomocą aplikacji smartfonowych, mogą na przykład „zaczepiać” nieznajomych, znajdujących się w tej samej lokalizacji lub szukać singli w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Współczesne portale randkowe – w opinii ich użytkowników – to bezpieczne i nowoczesne miejsca, dzięki którym, przy odpowiednim zaangażowaniu, można bardzo szybko poznać wielu ciekawych ludzi. Znajomości zawarte w internecie mają swoją kontynuację w świecie rzeczywistym. Z przeprowadzonego przez nas niedawno badania wynika, że niemal 75% użytkowników Sympatii – przynajmniej raz – wybrało się, z osobą poznaną w portalu, na randkę. Sympatia.pl ułatwia nawiązywanie znajomości – wyszukiwarka daje możliwość przeszukiwania profili pod kątem spersonalizowanych kryteriów, aplikacje na smartfony – odpowiadają na potrzeby osób, które żyją intensywnie i cenią sobie możliwość korzystania z portali randkowych w każdym miejscu i o każdej porze – dodaje Ewa Sapieja, ekspert portalu Sympatia.pl

Na polskim rynku datingowym można obecnie znaleźć ponad 100 portali randkowych, a ich liczba cały czas rośnie. Polacy mogą gromadzić się wokół portali skupiających użytkowników w różnym wieku, o różnym hobby czy miejscu zamieszkania. Nadal jednak nie możemy porównywać się  z rynkiem amerykańskim, gdzie swoje portale randkowe mają np. wielbiciele horrorów, fani poszczególnych sportów lub właściciele psów. O tym, czy nasz rodzimy rynek randek online również będzie zmierzał w tym kierunku, przekonamy się w najbliższym czasie.

Gdzie szukać chłopaka? 15 propozycji miejsc, w których łatwo poznać drugą połówkę

Gdzie szukać chłopaka? 15 propozycji miejsc, w których łatwo poznać drugą połówkę

Nie wiesz, gdzie szukać chłopaka? Zależy Ci, by znaleźć odpowiedniego faceta, ale miejsca, takie jak kluby, kawiarnie i puby zdają się być wypełnione desperatami lub niedojrzałymi chłopcami szukającymi przygód, którzy serwują kiepskie teksty na podryw
Najlepsze teksty na podryw – skuteczne i śmieszne oraz najgorsze, których unikaj!

Najlepsze teksty na podryw – skuteczne i śmieszne oraz najgorsze, których unikaj!

Oto najlepsze teksty na podryw, których możesz użyć jeśli nie jesteś flirciarzem i nie wiesz jak poderwać dziewczynę. Każdy z nich skutecznie oczaruje większość kobiet. Przeczytaj także prawdziwie śmieszne teksty i strzeż się najbardziej prostackich, które także przytaczamy. Część z nich możesz wykorzystać na portalu społecznościowym czy Tinderze. Udowodnią, że piszący je facet ma klasę, styl i jest oryginalny. Opisujemy również mowę ciała, którą trzeba kontrolować podczas podrywania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  19 października 2012 21:54

    jakoś nie mam do tego przekonania

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany