Rak jajnika – na co zwracać uwagę i gdzie leczyć

Rak jajnika jest najczęstszą przyczyną śmierci pacjentek onkologicznych cierpiących na nowotwory narządu rodnego kobiety. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów w 2020 roku zanotowano w Polsce ponad 3000 zachorowań i niemal 2700 zgonów z powodu raka jajnika. Rak jajnika należy do najczęstszych nowotworów złośliwych dotykających kobiet we wszystkich grupach wiekowych. Najwięcej zachorowań przypada pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. O tym, na jakie objawy zwracać uwagę i co zrobić w przypadku podejrzenia raka jajnika rozmawiamy z dr n.med. Magdaleną Bizoń, ginekolog onkolog ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia.

Spis treści:

Jak objawia się rak jajnika?

Rak jajnika często nazywany jest „cichym zabójcą”, bo daje niecharakterystyczne objawy, sugerujące problemy żołądkowo-jelitowe. – Mówimy tutaj o uczuciu pełności występującym nawet po niewielkim posiłku, odbijaniu, wzdęciach, które nie są związane z dietą, zmianą rytmu wypróżnień czy bólami brzucha – wyjaśnia doktor Magdalena Bizoń.

Każde zaburzenie cyklu miesiączkowego, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych czy krwawienia po menopauzie powinny zawsze być sygnałem alarmowym skłaniającym do wizyty u ginekologa.

– Rak jajnika zwykle objawia się guzem jajnika, guzem miednicy mniejszej lub jamy brzusznej. W przypadku zaawansowanej choroby może pojawić się wolny płyn w jamie brzusznej, co określamy wodobrzuszem. Pacjentka odczuwa powiększony obwód brzucha i dolegliwości bólowe. Mogą też pojawić się problemy z oddawaniem moczu lub zmiana rytmu wypróżnień, jeżeli guz uciska na sąsiadujące narządy – mówi ekspertka i dodaje: – Wystąpienie niepokojących objawów: krwawień, bólów brzucha, uczucia pełności po niewielkim posiłku, powinny być wskazaniem do wizyty u ginekologa, a przypominam, że każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna zgłosić się na kontrolną wizytę u tego specjalisty.

Co zrobić, gdy lekarz podejrzewa raka jajnika?

Do poradni ginekologicznej można umówić się bez skierowania. Lekarz ginekolog po rozmowie z pacjentką na temat zgłaszanych dolegliwości, przeprowadza badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne przezpochwowe. – W przypadku stwierdzenia guza jajnika lub guza miednicy mniejszej, konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o markery nowotworowe oraz badania obrazowe, rezonans magnetyczny miednicy mniejszej lub tomografię komputerową. W przypadku podejrzenia raka jajnika na podstawie uzyskanych wyników pacjentka powinna być skierowana do ośrodka specjalizującego się w leczeniu chorób nowotworowych narządu rodnego – wyjaśnia lekarka LUX MED Onkologia.

W przypadku podejrzenia nowotworu narządu rodnego kobiety, zarówno raka jajnika, ale też rozpoznania raka trzonu macicy, szyjki macicy czy sromu, bardzo ważne jest, aby ośrodek, do którego zgłosi się pacjentka prowadził leczenie chirurgiczne zgodne z aktualnymi rekomendacjami i zapewniał możliwość wykonania badania śródoperacyjnego. – Badanie śródoperacyjne jest istotnym elementem w przypadku pacjentek z podejrzeniem raka jajnika. Potwierdzenie złośliwego charakteru guza jajnika, czy guza miednicy mniejszej wyciętego w trakcie operacji pozwala na rozszerzenie zakresu procedury podczas jednego zabiegu i znieczulenia. Dodatkowo każdy guz będący rakiem jajnika powinien być wysłany do badania genetycznego celem określenia mutacji. Jest to niezbędny element pozwalający na spersonalizowane leczenie uzupełniające  – wyjaśnia doktor Bizoń.

___________

LUX MED Onkologia to ośrodek diagnostyki i leczenia nowotworów narządu rodnego kobiety, w tym raka jajnika, w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne prowadzone jest w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,73 z 5)
loading... zapisuję głos...