Powstały pierwsze rajstopy z recyklingu. Stworzyła je polska marka!

Kiedy kilkanaście lat temu w polskich galeriach handlowych pojawiły się pierwsze sieciówki, byłyśmy zachwycone nagłym dostępem do fast fashion i możliwością noszenia ubrań naśladujących projekty światowych domów mody za niewielkie pieniądze. Dziś kupowanie tanich t-shirtów, spodni i sukienek coraz częściej przyprawia nas o wyrzuty sumienia. Media donoszą, że wyprodukowanie jednego t-shirtu wymaga zużycia aż 2700 litrów wody, czyli tyle ile mogłoby utrzymać człowieka przy życiu aż przez 900 dni i przypominają, iż założymy go prawdopodobnie tylko 7 razy. Na szczęście coraz więcej marek osiąga wspaniałe rezultaty, tworząc ubrania z recyklingu. Właśnie doczekaliśmy się kolejnego sukcesu w tej dziedzinie, a wszystko dzięki… polskiej marce Gabriella!

Rajstopy z recyklingu – to hasło brzmi jak spełnienie marzenia każdej minimalistki! Mowa bowiem o tej części kobiecej garderoby, która wyjątkowo szybko ulega destrukcji. Zdarza się, że już podczas pierwszego wkładania nowo zakupionych rajstop, zahaczamy o nie paznokciem, tworząc oczko. Niektóre pary bywają również tak zleżałe, że pękają tuż po wyjęciu z opakowania! Jeszcze parę lat temu droższe rajstopy zdarzało mi się masowo zanosić do znajomej szwaczki, która potrafiła cerować je za pomocą szydełka. Nie był to jednak na tyle intratny interes, by udało się go kontynuować. Tutoriale w stylu „zrób sobie bluzkę z rajstop„, których w sieci znajdziecie wiele, również nie rozwiązują problemu. Tym bardziej doceniamy najnowszy projekt marki Gabriella, której udało się wyprodukować rajstopy z recyklingu!

rajstopy z recyklingu

źródło: www.unsplash.com; Alex Shawn

Powstały pierwsze rajstopy z recyklingu. Stworzyła je polska marka!

Tradycyjne rajstopy produkuje się z lycry, poliestru, akrylu bądź nylonu oraz innych sztucznych włókien, które gwarantują im wytrzymałość. Eksperci marki Gabriella odkryli jednak, że można znaleźć dla nich alternatywę – specjalną przędzę, pozyskiwaną wyłącznie z recyklingu. Nie tylko zamienili w ten sposób szkodliwe dla środowiska tworzywa na przetworzony materiał, ale też ograniczyli ilość wody, potrzebnej do produkcji rajstop o 90 % (!) i zmniejszyli emisję COdo atmosfery o 80%. Co składa się na biodegradowalną przędzę? W różnych proporcjach włókna: Lycra Ecomade, Roica Ecosmart i Q-Nova, pochodzące z odzyskanych materiałów. Zostały one odznaczone międzynarodowym certyfikatem Global Recycled Standard.

Pionierski projekt marki Gabriella powstał na razie jako kolekcja „now!” i obejmuje 3 modele rajstop o grubości: 20, 60 i 100 den. Można je dostać w rozmiarach 2, 3 i 4, a ich cena nie jest wygórowana. Za najcieńsze zapłacimy 24,90 zł, grubsze kosztują zaś odpowiednio: 34,90 zł i 39,90 zł.

Co więcej, w ekologiczny styl życia wpisują się nie tylko same rajstopy, ale także opakowania, w jakich są sprzedawane. Marka postanowiła bowiem zamienić klasyczną folię na tworzywo z cukrów roślinnych (PLA). Ponadto, realizując zakupy wysyłkowo nie znajdziemy już w paczkach foliopaków. Całość będzie opakowana wyłącznie w tekturę z załączoną instrukcją, która objaśni, jak prawidłowo przygotować karton do procesu recyklingu.

Właściciele Gabrielli liczą, że ich pomysł spotka się z pozytywnym przyjęciem ze strony klientek i da im szansę na zrewolucjonizowanie całej produkcji. Wierzą, że rajstopy z przędzy będą miały wkrótce szansę stać się jedynymi dostępnymi w ich sprzedaży. Jeśli więc należycie do miłośniczek ekologii i chcecie zatroszczyć się o dobro środowiska, dokonując świadomych zakupów, dowiedzcie się więcej o ich produktach!

Jak podoba się Wam ten pomysł?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...