Rajski Cypr

Na granicy Azji, Afryki i Europy, na morzu Śródziemnym leży niewielka wyspa podzielona między dwa kraje – Grecję i Turcję. Jest to oczywiście Cypr, którego historia sięga setek lat przed naszą erą.

Cypr

fot. Freepik

Narodziny bogini

U wybrzeża wyspy znajduje się Skała Afrodyty. Jest to miejsce narodzin bogini piękna i miłości, a w dzisiejszych czasach, cel pielgrzymek zakochanych i dziewcząt proszących o pomoc i wstawiennictwo w sprawach sercowych. Na cześć bogini obchodzona jest na Cyprze Anthestiria, czyli Festiwal Kwiatów. Zgodnie z inną legendą miejsce to nazywa się Skałą Rzymianina na cześć bizantyjskiego bohatera Digenisa Akritasa, który cisnął owym głazem w nadpływających piratów saraceńskich, ratując wyspę przed najazdem. Mówi się również o leczniczej sile tej wody, a także o tym, że ten, kto opłynie skałę w pełnię księżyca, stanie się o rok młodszy.

Raj na Ziemi

Piękno Cypr zawdzięcza nie tylko swojej patronce, ale również klimatowi sprzyjającemu rozwojowi różnych gatunków zwierząt, szczególnie ptaków. Wyspa jest prawdziwym edenem również dla miłośników historii. Grupa amerykańskich badaczy z Robertem Sarmastem na czele, twierdzi, że na głębokości 1500 m, na Wschód od Cypru, po spenetrowaniu dna morza sondami, udało im się zlokalizować legendarną Atlantydę, utopijne miasto, które do tej pory uznawane było za fikcję Platona. Rajskim jabłkiem wyspy są winogrona.

Cypr może pochwalić się najdłuższą historią związaną z produkcją wina, które według badaczy, produkowane było na wyspie już w XX w. p. n. e. Poza tym, jak zapewne wie każdy przedsiębiorca, Cypr do niedawna był również rajem podatkowym, a obecnie płaci się tam jeden z najniższych podatków na świecie.

Pielgrzymka na narty wodne

Co roku tysiące turystów odwiedza tę urokliwą wyspę, aby zakosztować słońca nawet zimą, odpocząć na pięknych plażach i skorzystać z licznych atrakcji dla miłośników sportów wodnych. Chcąc wynająć jacht, deskę surfingową, narty wodne lub po prostu ponurkować, najlepiej wybrać się do Limassol.

Tymczasem turyści, którzy stronią od zgiełku plaży, powinni odwiedzić urokliwe miasteczko Pegeia. Z pozoru niczym niewyróżniające się miejsce, zachwyci miłośników wiejskiej sielanki. Po całym dniu rozkoszowania się spokojem, warto wstąpić do Jail Pub, baru mieszczącego się w byłym więzieniu z czasów osmańskich. Jako że Cypr jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wypraw Polaków, bez problemu można znaleźć świetne oferty urlopu za niewielką cenę. Organizując wycieczkę samemu, najlepiej skorzystać z tanich linii lotniczych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...