Radzi dr M. Wasiluk: Jak walczyć z łysieniem? Oto 6 profesjonalnych metod

Utrata włosów – wstydliwy problem i powód wielu kompleksów. Niestety, dotyczy obu płci. Jest jednak i dobra wiadomość na pytanie jak walczyć z łysieniem? Medycyna zna aż 6 skutecznych metod walki z łysieniem! Z Czytelniczkami naszego portalu dzieli się nimi dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej, znany popularyzator wiedzy o medycynie estetycznej i autor bloga eksperckiego „Medycyna estetyczna bez tajemnic” (www.marekwasiluk.pl).

Przeczytaj także: Kosmetyczny TOP: Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to normalne zjawisko, jednak dziennie nie powinniśmy ich tracić więcej niż sto. Cebulki regularnie co jakiś czas osłabiają się, a następnie samoistnie regenerują się po około trzech miesiącach, jeżeli nic nie zaburza ich cyklu życiowego. Problem pojawia się, kiedy włosy rzedną, stają się cienkie, a odbudowa mieszków jest zahamowana. Zazwyczaj powodem jest dihydrotestosteron, hormon, który osłabia cebulki włosów i drastycznie skraca ich fazę wzrostu (tzw. fazę anagenu). Mówimy wtedy o łysieniu androgenowym. Żadne domowe sposoby nie są w stanie zatrzymać tego procesu. Skuteczną pomoc może zaoferować  lekarz, który dobierze odpowiednią kurację do typu oraz stadium łysienia. Przedstawiamy wady i zalety sześciu najpopularniejszych metod walki z utratą włosów.

1.Wcieranie preparatów

Jest to popularny i stosunkowo prosty sposób na poprawę gęstości włosów przy użyciu specjalistycznych szamponów i odżywek. Wadą jest to, że działamy tylko od zewnątrz, nie mamy zatem wpływu na wewnętrzne przyczyny osłabienia włosów. Po zaprzestaniu kuracji włosy wracają do złej kondycji.

2. Leczenie doustne

Terapia farmakologiczna jest skuteczna, jednak wiąże się z przewlekłym przyjmowaniem leków, co oddziałuje na cały organizm i wywołuje skutki uboczne. Po odstawieniu leków problem wypadania włosów powraca.

3. Mezoterapia

Zabieg polega na wprowadzaniu pod skórę substancji aktywnych poprzez iniekcję. Stosuje się zazwyczaj koktajle witaminowe lub osocze bogatopłytkowe, które przynosi lepsze rezultaty, gdyż pobudza komórki macierzyste. Już samo nakłucie skóry działa pozytywnie na wzrost włosów. Kuracja jest dość bolesna.

4. Przeszczep włosów

Radykalna metoda, która polega na pobraniu włosów (najczęściej z potylicznej części głowy) i przeszczepieniu ich w miejsce, w którym są najbardziej przerzedzone. Choć jest to skuteczny sposób, nie zwiększa liczby włosów, a jedynie kamufluje wyłysiałe miejsca. Nie zostają również zablokowane procesy, które doprowadzają do utraty włosów.

5. Implanty

Zabieg przypomina przeszczep, jednak używa się do niego sztucznych włosów. Choć kilka lat temu była to popularna metoda, obecnie rezygnuje się z niej, gdyż efekt jest nienaturalny: fryzura przypomina perukę.

6. Laseroterapia

Leczenie polega na użyciu laserów biostymulujących o niskiej energii. Światło czerwone i podczerwone stymuluje mieszki włosowe do wzrostu poprzez wpływ na ich metabolizm. Terapia jest bezpieczna i bezbolesna, a jedyną jej wadą jest konieczność poddawania się zabiegowi laserowemu codziennie przez kilka miesięcy trwania kuracji. Najkorzystniej byłoby mieć takie urządzenie w domów. Takie urządzenia już można pożyczać do domu – np. od kliniki Triclinium (www.triclinium.pl)

Jaką metodę wybrać? Nie powinniśmy o tym decydować sami. Odpowiednią kurację dobierze lekarz; najczęściej będzie to terapia skojarzona, czyli łączącą kilka sposobów leczenia. Głównym kryterium będzie rodzaj łysienia, zaawansowanie procesu i oczekiwania pacjentów. Do diagnostyki stosuje się trichogram, czyli mikroskopowe badanie włosów oraz wyniki morfologii krwi. Najważniejsze, aby nie czekać, aż włosy wypadną, tylko działać już przy pierwszych objawach. Mamy wtedy szansę, żeby odtworzyć dawną gęstość włosów.

Dr Marek Wasiluk

 

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk lekarz medycyny estetycznej, audytor standardów ISO, specjalista w dziedzinie laseroterapii. Absolwent podyplomowych studiów z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTMeiAA. Pasjonat laseroterapii i innych nowoczesnych technologii. Był pierwszą osobą w Polsce stosującą mikronici w zabiegach estetycznych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...