R jak regularność – główne składniki sukcesu w odchudzaniu

Samodyscyplina i konsekwencja, dużo ruchu oraz zdrowa, zbilansowana dieta – to cztery główne składniki sukcesu w odchudzaniu. Wszystkie łączy jeden wspólny mianownik.

Ćwiczenia i dieta

 

R jak regularność

Podczas odchudzania najważniejsza jest regularność. Nieważne, jaką aktywność fizyczną wybierzesz: bieganie, rower, czy fitness – ważne abyś działała systematycznie. Podobnie sytuacja ma się z odżywianiem. Nieważne jaką dietę stosujesz – dietetycy zgadzają się z jednym. Nasz organizm powinien otrzymywać porcję energii 5 razy dziennie- średnio co trzy godziny.

Podczas odchudzania korzystałam z porad dietetyka, który kładł bardzo duży nacisk na kwestię śniadania oraz kolacji. Nie pozwalał mi omijać ich w ciągu dnia w mojej diecie – mówi Marta, 28-latka z Warszawy.

Pierwszy posiłek uznawany jest za najważniejszy spośród wszystkich. Powinien dostarczać ok. 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dzięki temu od wczesnych godzin zapewniamy organizmowi sporą porcję energii, która przekłada się na lepsze samopoczucie i większą motywację do walki o wymarzoną sylwetkę. Lekka kolacja z kolei pomoże nam walczyć z pokusą najadania się wieczorem. Ważne aby ostatni posiłek zjeść trzy godziny przed snem.

Wielkim wrogiem odchudzania są zaparcia. Wg badań cierpi na nie co druga kobieta i co czwarty mężczyzna.

– W diecie odchudzającej bardzo ważną rolę odgrywa błonnik, który pobudza przemianę materii i pomaga regularnie eliminować nagromadzone w organizmie toksyny – mówi Małgorzata Zdrojewska, dietetyk współpracująca z firmą Good Food. – Poza tym „pęcznieje” w żołądku, zapewniając uczucie sytości przez wiele godzin od jego spożycia. W efekcie ogranicza łaknienie i pomaga w walce z nadwagą.

Źródłem błonnika pokarmowego są rośliny strączkowe, niektóre owoce i warzywa. Jednym ze sposobów na jego „znalezienie” podczas śniadania lub kolacji jest zastąpienie białego chleba – lekkim pieczywem wysokobłonnikowym. Jedną z propozycji może być np. lekkie pieczywo Wysoki Błonnik. Dodatek krojonych pełnych ziaren zbóż czynią z tego produktu bogate źródło tego składnika.

Ostatnią regularną czynnością w walce z nadwagą jest ruch. Wszystko jedno co robisz, ważne aby było powtarzane. Tym samym mamy już wszystkie elementy układanki: kiedy już zmobilizujesz się do ćwiczeń – bardziej przykładasz się do komponowania diety i zwracasz uwagę na to, co jesz. I w drugą stronę – jeśli odpowiednio się odżywiasz –systematycznie ćwicząc – szybciej zobaczysz efekty swoich starań.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (234 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. katceg  23 sierpnia 2012 19:56

  bardzo ciekawy tekst z przekazem 😉 zgadzam się 😉

  Odpowiedz
 2. Exilia  24 sierpnia 2012 14:50

  Z własnych doświadczeń, uważam że dieta to 70% sukcesu w odchudzaniu, ruch jest ważny, ale dieta to więcej niż podstawa.

  Odpowiedz
 3. m258  24 sierpnia 2012 16:06

  regularność jest ważna zarówno w diecie, jak i w sporcie i ćwiczeniach które ta dietę mają uzupełniać i wspierać jej efekty!

  Odpowiedz
 4. candyshop  30 sierpnia 2012 14:00

  sport ok. posiłki to na co mam ochotę w rozsądnych ilościach, wyrzec się słodyczy-nigdy w zyciu:D

  Odpowiedz
 5. Madziulowata  19 września 2012 17:44

  świetny tekst teraz wiem od czego zacząć 😀

  Odpowiedz
 6. efffciaa  7 października 2016 14:23

  Regularność to podstawa , jednak na dłuższą metę mi jest ciężko wytrzymać i efekt wow czasem szybko się kończy , tym razem jednak może wytrwam , choć to dopiero pierwszy tydzień diety …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany