Qi Hai – uwolnij wewnętrzną energię w zaledwie dwie minuty!

W ostatnich latach coraz chętniej wracamy do naturalnych metod leczenia, zapożyczonych z wiedzy dawnych zielarek i medycyny Dalekiego Wschodu. Nic dziwnego, trudno zaufać wielkim koncernom farmaceutycznym w sytuacji, gdy media donoszą o zanieczyszczeniach leków w fabrykach, a kosmetyki do pielęgnacji niemowląt okazują się rakotwórcze. Dziś proponujemy Wam błyskawiczny masaż punktu CV 6, znanego jako Qi Hai, który jest jak magiczny przycisk na ciele, uwalniający morze energii!

Qi Hai to jeden z najważniejszych punktów w akupresurze. Jest on umiejscowiony mniej więcej dwie długości palca poniżej pępka, w sferze tzw. świętej czakry Hara. W wielu kulturach to miejsce uznaje się za centrum ludzkiego ciała, bezpośrednio połączone z jaźnią człowieka. Medycyna chińska uważa je zaś za doskonałe źródło wewnętrznej energii, dzięki któremu możemy nie tylko prędko poczuć jej wyraźny przypływ, ale także poprawić kondycję fizyczną i przywrócić sobie jasność umysłu. A wszystko to w zaledwie 2 minuty! Podpowiadamy, jak prawidłowo masować punkt CV 6, by skorzystać z leczniczej mocy akupresury!

Qi Hai – uwolnij wewnętrzną energię w zaledwie dwie minuty!

Zgodnie z medycyną chińską Qi Hai może okazać się bardzo pomocny w leczeniu różnych dolegliwości. Zaleca się regularne masaże tego punktu w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak choćby: 

 • choroby przewodu pokarmowego, szczególnie wątroby;
 • dolegliwości związane z układem moczowym (m.in. nietrzymanie moczu)
 • bolesne lub nieregularne miesiączki i bóle owulacyjne.
 • zaparcia lub wzdęcia,
 • impotencja,
 • bóle lędźwiowe,
 • chroniczne zmęczenie,
 • przepukliny,
 • astma.

Mogą go jednak równie dobrze przeprowadzać osoby zdrowe, które są bardzo aktywne i chciałyby w naturalny sposób dodać sobie energii do działania.

 

Jak wykonać masaż Qi Hai?

Aby prawidłowo przeprowadzić masaż Qi Hai, należy najpierw wyciszyć się i rozluźnić mięśnie, a następnie przyjąć wygodną pozycję. Wówczas powinno się ułożyć trzy palce (wskazujący, środkowy i serdeczny) na odległość mniej więcej dwóch palców (lub 1,5 kciuka) poniżej pępka (w linii środkowej). Punkt Qi Hai wyczujesz jako delikatne wybrzuszenie, bardziej wrażliwe od swego otoczenia. Gdy już odnajdziesz właściwy punkt, wykonuj nacisk przez około minutę. Siłę nacisku stopniowo zwiększaj aż do momentu, gdy odczujesz pewien dyskomfort, a nawet ból, który jednak ustąpi tuż po zmniejszeniu nacisku. Należy starać się odnaleźć równowagę między przyjemnością a bólem. Zrób minutę przerwy, po czym powtórz czynność  Po krótkiej praktyce masaż zaczniesz wykonywać intuicyjnie i nie będzie Ci on sprawiał żadnych trudności. 

 

Warto wiedzieć

źródło: www.pixabay.com

 • W trakcie masażu punktu CV 6 staraj się skupiać całą uwagę na wykonywanej czynności. Oddychaj głęboko przeponą, rozluźnij mięśnie i postaraj się uwolnić umysł od wszelkich trosk i zgryzot. 
 • Masaż Qi Hai można wykonywać samym kciukiem, uciskając punkt pod kątem 75 stopni lub wykonując nim drobne, okrężne ruchy, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.
 • Masażu nie zaleca się kobietom w ciąży ani osobom w podeszłym wieku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  23 lipca 2018 09:46

  Nie słyszałam o takim masażowym zabiegu. Może na youtube znajdą się jakieś filmiki uczące wykonywania Qi Hai, bo z kilkoma dolegliwościami się zmagam.

  Odpowiedz
 2. macierzanka  24 lipca 2018 10:28

  Ja też nie słyszałam o takim masażu,ale warto spróbować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany