Pytania, które padają na KAŻDEJ rozmowie o pracę

Kiedy chodziłyśmy do szkoły bałyśmy się matury, egzaminów na studiach, egzaminu na prawo jazdy, jednak chyba jednym z najbardziej stresujących momentów jest rozmowa kwalifikacyjna. Szczególnie, jeśli właśnie nie mamy żadnej pracy. Jak wypaść na niej jak najlepiej?  Przygotować się! Pomimo różnych typów rozmów, różnych branż, do których aplikujemy rekrutujący zadają bardzo podobne pytania. Wspólnie z ekspertami z branży HR i serwisem GoldenLine.pl przedstawiamy pytania, które padają na każdej rozmowie o pracę. Jak odpowiedzieć na nie najlepiej?

Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane w CV – jak ich uniknąć?

Dylan Gillis Unsplash.com

 

Pytania, które padają na KAŻDEJ rozmowie o pracę – Proszę opowiedzieć coś o sobie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy niemal zawsze proszą o powiedzenie kilku słów o sobie. Teresa Bęben, rekruterka z Agencji Zatrudnienia CRAFTS podpowiada jakiej odpowiedzi udzielić: Należy unikać powtarzania informacji zawartych w CV, szczegółowego opisywania swoich poprzednich stanowisk pracy, pozwalając sobie na wyciągnięcie i zaprezentowanie wniosków płynących z posiadanego doświadczenia. Ta krótka, słowna prezentacja powinna mówić o tym, kim jesteś, jakie masz cechy charakteru odpowiednie dla stanowiska, na które aplikujesz, jakie są Twoje cele zawodowe i kiedy chciałbyś je osiągnąć.

Pytania, które padają na KAŻDEJ rozmowie o pracę – Jakie są Pani mocne i słabe strony?

To proste pytanie, wbrew pozorom może przysporzyć wielu trudności. Jak sobie z nim poradzić radzi Paulina Basta, HR Business Partner, autorka bloga paulinabasta.com: Rozmowa kwalifikacyjna jest momentem, kiedy ludzie starają się zaprezentować z jak najlepszej strony. Słabości kandydata są oceniane nie na podstawie opisowych deklaracji, tylko obserwacji jego zachowania. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pytania o mocne strony. Warto merytorycznie opowiedzieć o swoich sukcesach i zaletach na wielu polach (o ile, mają jakieś znaczenie w kontekście stanowiska, o które się starasz). Na piedestale zawsze pozostaje umiejętność przytoczenia prawdziwych historii, przykładów, faktów.

 

Pytania, które padają na KAŻDEJ rozmowie o pracę – Proszę opowiedzieć o swojej największej porażce/sukcesie

Odpowiadając na pytanie o sukcesy i porażki łatwo popaść w przesadę, zbytnio się chwaląc lub będąc zbyt krytycznym w stosunku do własnej osoby. Jak tego uniknąć podpowiada Anna Krawczyk, specjalista ds. Rekrutacji, Agora S.A.: Warto opowiedzieć o konkretnej sytuacji, w której brało się udział osobiście. Podać przykłady, z których jest się najbardziej dumnym, co się udało, co zmotywowało do dalszego działania. Z drugiej strony przytoczyć sytuację, w której chociaż popełniło się błąd, ale wyciągnęło z tego wnioski na przyszłość.

Pytania, które padają na KAŻDEJ rozmowie o pracę – Jakie są Pani oczekiwania finansowe?

Pytanie, które pojawia się w każdym procesie rekrutacji. Jak na nie najlepiej odpowiedzieć, wyjaśnia Natalia Bogdan, prezes Jobhouse: Przede wszystkim osoba prowadząca rekrutację chce wiedzieć, czy oczekiwania finansowe kandydata są zbieżne z tym, co może zaoferować potencjalny pracodawca. Zanim podamy kwotę, warto zrobić research na temat zarobków w firmie, branży i na stanowisku, na które aplikujemy. Zapytajmy też znajomych, którzy pracują w tej lub podobnej firmie, przejrzyjmy statystyki dostępne w sieci, poszukajmy informacji na forach. Udzielając odpowiedzi bądźmy pewni siebie, ale nie roszczeniowi. Przedstawmy, co zawiera nasza „cena” – jakie realne korzyści możemy przynieść potencjalnemu pracodawcy (np. portfel swoich klientów, którzy mogą przynieść firmie korzyści na poziomie X złotych).

 

Pytania, które padają na KAŻDEJ rozmowie o pracę – Co chce Pani robić za 5 lat?

Zadając to pytanie rekruter pragnie ocenić, czy planujemy związać się z firmą na dłużej i czy potrafimy zaplanować swoją ścieżkę kariery, chce zbadać nasze aspiracje zawodowe. Olga Sikorska, HR Specialist z CodiLime podpowiada, co warto odpowiedzieć, będąc zapytanym o plany na najbliższe lata: Odpowiadając na to pytanie warto pozostać wiernym sobie. Mając pomysł na własny rozwój, niezależnie od tego, czy znajdzie on swoje odzwierciedlenie w strukturze firmy, warto o nim opowiedzieć. Jeśli nie wiemy, co będziemy robić za pięć lat, nie obawiajmy się, to nie przesądzi o wyniku rekrutacji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  23 lipca 2015 08:47

  „Jakie są Pani mocne i słabe strony?” – to pytanie było w moim przypadku standardem 🙂 Patent miałam taki, że jako słabe strony (dla mnie) wymieniałam to, co z punktu widzenia pracodawcy, było zaletą 🙂

  Odpowiedz
 2. Gocha  23 lipca 2015 10:19

  Tak, pojawiają się te pytania 🙂

  Odpowiedz
 3. martucha180  23 lipca 2015 11:18

  Cenne wskazówki.

  Odpowiedz
 4. martus2833  23 lipca 2015 11:51

  Bardzo cenne porady.

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  23 lipca 2015 16:16

  Przydatne porady. Warto się przygotować.

  Odpowiedz
 6. lilka  23 lipca 2015 19:42

  No i pytania na inteligencje czasami wrecz dziwne:)

  Odpowiedz
 7. bbo  23 lipca 2015 20:11

  Można przeczytać mnóstwo „wpadek” dotyczących zbyt szczerych i wylewnych opowiadań o sobie 🙂

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  24 lipca 2015 10:27

  Bardzo pomocne rady.Takie pytania są bardzo stresujące.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  24 lipca 2015 16:05

  Cenne rady, zawsze jestem zestresowana i odpowiedzi na tak z pozoru proste pytania stają się bardzo trudne.

  Odpowiedz
 10. Anita  24 sierpnia 2015 16:46

  wcale nie miałam takich pytań 😉

  Odpowiedz
 11. Agnieszka  28 stycznia 2016 16:35

  dokładnie te pytanie słyszę

  Odpowiedz
 12. luna341  7 marca 2016 18:26

  Miałam podobne pytania

  Odpowiedz
 13. Agnieszka  7 marca 2016 20:32

  dokładnie plus setka innych pytań

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany