Pyszna szarlotka z szarą renetą i migdałami – przepis
Proponujemy wam dzisiaj przepis na szarlotkę na bazie szarej renety.
Największą zaletą renet są ich kulinarne właściwości. Są świetne do surówek i sałatek, jednak pełnię winnego smaku ujawniają w szarlotkach. Nadzienie przygotowane z przesmażonych z cukrem i doprawionych korzeniami szarych renet to poezja smaku. Twarde jabłka pod wpływem temperatury miękną, by szybko zamienić się w aromatyczne, owocowe nadzienie – doskonałe do placków, szarlotek czy naleśników.
Złota reneta (jedna z odmian) dojrzewa w drugiej połowie września, lada moment wypatrujcie jej na bazarkach. Na szarą renetę musimy poczekać do połowy października, wtedy owoce uzyskują najlepsze walory smakowe i zapachowe.
Składniki na szarlotkę z szarą renetą i migdałami
Ciasto:
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru trzcinowego
1 kostka margaryny Palma z Murzynkiem
2 jajka
2 żółtka
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Jabłkowe nadzienie:
2 kg szarych renet
pół szklanki cukru trzcinowego
garść płatków migdałowych
1 łyżeczka cynamonu
pół łyżeczki imbiru
Sposób przygotowania dania szarlotka z szarą renetą i migdałami:
- Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w drobne plasterki. Przełóż je na patelnię i delikatnie podgrzewaj, aby zmiękły. Wsyp cukier, płatki migdałowe, cynamon i imbir. Przesmażone jabłka odstaw do wystudzenia.
- Mąkę przesiej na stolnicę, dodaj proszek do pieczenia, pokrojoną margarynę Palma z Murzynkiem, jaja, żółtka i cukier. Szybko zagnieć ciasto, a następnie podziel je na dwie równe części.
- Połowę ciasta rozwałkuj i przełóż na blachę posmarowaną margaryną. Wyłóż jabłkowe nadzienie i przykryj drugą częścią rozwałkowanego ciasta. Wstaw do piekarnika nagrzanego to temperatury 180˚C. Piecz przez godzinę.
- Ostudzoną szarlotkę podawaj oprószoną cukrem pudrem. Doskonale komponuje się z lodami waniliowymi, posypanymi płatkami migdałów.