Pułapki przy urządzaniu mieszkania

Jaki kolor, design, kształt…? Urządzanie mieszkania rodzi wiele pytań i wątpliwości. Wygląd ścian można w łatwy i niskobudżetowy sposób zmienić – mebli wypoczynkowych już niekoniecznie. Dlatego warto zaplanować naszą przestrzeń relaksu od podstaw. Trzeba przy tym uważać, by nie wpaść w pewne pułapki.

Fot_SITS__

Pułapka nr 1: Pogoń za modą

Niewątpliwie przyjemne jest posiadanie mieszkania urządzonego zgodnie z najnowszymi trendami. Tyle że moda to kobieta – kapryśna i zmienna. Jeżeli nie mamy możliwości finansowych na całkowitą zmianę mebli wypoczynkowych co sezon lub dwa, musimy wykazać się rozsądkiem i pomysłowością. Warto wtedy wziąć pod uwagę fotele i sofy o klasycznych liniach i kolorach zgodnych z naszymi upodobaniami. Wielbiciele ciepłych pasteli i łagodnych łuków mogą w imię nadążania za modą jakoś wytrzymać rok wśród kanciastych krwistoczerwonych mebli, jeśli to akurat one są na topie. Jednak po kolejnych trzech latach można mieć serdecznie dosyć nie tylko ich, ale w ogóle wszystkiego. I na odwrót: ktoś czujący się rewelacyjnie w otoczeniu jaskrawych barw nie powinien w imię bycia trendy skazywać się na mieszkanie wśród bladych błękitów czy przyćmionych fioletów.

Rada: Jeśli chcesz zachować równowagę między swoimi upodobaniami a zaleceniami projektantów mody, możesz zmieniać charakter wnętrza dodatkami — zasłonami, poduszkami, ceramiką ozdobną i użytkową.

Fot_SITS

Pułapka nr 2: Wygląd a funkcjonalność

„Och, ta sofa jest przepiękna!” – owszem, ale czy wygodna? Mieszkanie to nie muzeum, na sofie będziemy zasiadać do długich rozmów lub oglądania filmu, a wtedy ważniejszy od urody mebla będzie komfort kręgosłupa.

– Dobry projektant mody potrafi zadbać, by forma i treść zawsze uzupełniały się wzajemnie. Jest to bardzo ważne również przy tworzeniu mebli: modny i elegancki wygląd powinien iść w parze z wygodą. Dlatego warto czasami w salonie meblowym podpytać z jakich materiałów wykonane jest wnętrze i obicie sofy czy narożnika, a przede wszystkim usiąść i ocenić „na żywo” czy to nam odpowiada – zauważa Katarzyna Jakubowska, Product Manager w wytwarzającej meble tapicerowane firmie Sits.

Rada: Gdy zachwyci cię fotel lub zakochasz się od pierwszego wejrzenia w jakiejś kanapie, koniecznie przed zakupem posiedź na nich trochę, zmieniając kilka razy pozycję. Jeśli okaże się, że nie jest ci wygodnie, kontynuuj poszukiwania.

Pułapka nr 3: Przesadna oszczędność

Stare przysłowie mówi, że skąpy dwa razy traci. Jeśli nasze meble mają nam długo i dobrze służyć, nie warto na nich przesadnie oszczędzać. Zakup tanich sprzętów „made in China” niemal na pewno szybko przyniesie straty: albo meble szybko się popsują, albo – co jeszcze gorsze – ucierpią nasze kości i mięśnie, zmuszone do przybierania nieprawidłowych anatomicznie póz.

Rada: Wybieraj meble najlepsze dla ciebie, nie najtańsze. Inwestycja w jakość i wygodę jest także inwestycją w zdrowie.

Równowaga

Jak widać, najważniejsza jest równowaga. Ta zasada odnosi się także do urządzania wnętrz. Warto poświęcić czas i pieniądze na przemyślane zakupy, by w rezultacie zamieszkać w przestrzeni urządzonej wygodnie i ze smakiem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  2 października 2013 19:11

  Cenne rady. W przyszłym roku będę zmieniać jeden pokój, więc zachowam w pamięci.

  Odpowiedz
 2. Masza  2 października 2013 19:51

  Fakt na przyszłość jak znalazł.

  Odpowiedz
 3. dakotka  10 kwietnia 2015 14:10

  mój dom, moja wygoda… 😉 doskonałe rady, zwłaszcza jak ktoś ulega presji otoczenia

  Odpowiedz
 4. scrabble  16 lutego 2016 20:34

  Dokładnie!

  Odpowiedz
 5. efffciaa  8 marca 2016 18:31

  Na wystroju wnętrz nie ma co oszczędzać , w końcu nie robimy tego na co dzień tylko raz na wiele lat , a lepiej od razu zrobić fajnie niż łazić przez kilka lat i się wściekać , że coś nam si,ę nie podoba .

  Odpowiedz
  • Kika07645  27 kwietnia 2017 13:34

   Dokładnie, dobrze napisane 🙂

   Odpowiedz
 6. Kika07645  27 kwietnia 2017 13:35

  Warto sie zastanowić dłużej nad wyborem bo jednak jest to raczej wybór na długie lata, tak jak napisane lepiej zadbać o modne dodatki niż co sezon wymieniac wszystkie meble

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany