Pudry mineralne to hit sezonu. Sprawdź, czym różnią się od pudrów tradycyjnych
Kosmetyki mineralne to sto procent natury. Jakiś czas temu pojawiły się w Ameryce i w błyskawicznym tempie opanowały cały świat. Dlaczego? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i skutecznie przekona Cię, że warto po nie sięgnąć.
Puder mineralny – cud natury
O zaletach kosmetyków mineralnych jest ostatnio głośno. Z roku na rok mają coraz większą rzeszę fanek na całym świecie. Puder mineralny to nic innego jak sproszkowane minerały i czyste pigmenty. Najważniejszą jego zaletą jest to, że nie zawiera w swoim składzie szkodliwych składników – rakotwórczych barwników, konserwantów czy sztucznych dodatków. Pudry mineralne występują jedynie w postaci sypkiej, a ich składniki to: titanium dioxide (dwutlenek tytanu), zinc oxide (tlenek cynku), mica (mika) oraz iron oxide (tlenek żelaza). Dwa podstawowe składniki pudru mineralnego odgrywają kluczową rolę:
- dwutlenek tytanu: występuje również w kremach chroniących przed słońcem, w związku z tym śmiało można powiedzieć, że puder mineralny działa jak filtr przeciwsłoneczny;
- tlenek cynku: ma właściwości łagodzące – pielęgnuje naszą skórę, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia.
Jak się okazuje, pudry mineralne świetnie wpływają na zdrowie skóry, nie zatykają porów i nie powodują powstawania wyprysków. Utrzymują cerę w idealnej kondycji, nawet jeśli Twoja skóra ma skłonności do podrażnień czy alergii.
Kolejną zaletą pudrów mineralnych jest to, że są ekologiczne, nadają się dla wegetarian oraz wegan. I – co ważne – nie są testowane na zwierzętach.
Puder mineralny kontra tradycyjny
Jak sama nazwa wskazuje – kosmetyki mineralne – to kompozycja leczniczych minerałów. Ich atutem jest to, że owe minerały są delikatne i łagodne dla skóry. Pamiętaj, że kosmetyki mineralne nie mogą zawierać talku, silikonów, sztucznych barwników i zapachów, ponieważ te składniki powodują zapychanie porów i wywołują alergie. Powinnaś też unikać chlorku bizmutu, jest to sztucznie wytwarzany minerał, który może podrażniać skórę. W swoim składzie może nawet zawierać śladowe ilości ołowiu!
Dzięki sypkiej konsystencji pudry mineralne nie powodują zmian trądzikowych czy zaczerwienień. W przeciwieństwie do tradycyjnych pudrów, te mineralne nie mają ograniczonej daty ważności. Dzieje się tak dlatego, że minerały nie podlegają rozkładowi. Kosmetyki mineralne możesz śmiało stosować aż do wyczerpania zawartości opakowania. Ich plusem jest też to, że są wodoodporne i bardzo wydajne.
Fenomen pudrów mineralnych
Puder mineralny ma formę sypką, ale… nie musisz się obawiać, że źle go nałożysz. Aplikuje się go w bardzo łatwy sposób. Puder mineralny pozwoli Ci wykonać perfekcyjny i bardzo elegancki makijaż.
Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną wybierzesz puder matujący. Wystarczy, że dokładnie oprószysz nim całą twarz (ze szczególnym uwzględnieniem strefy T) przy pomocy z odpowiedniego pędzla. Taki puder pozwoli Ci uzyskać satynowe wykończenie makijażu. Co ważne: puder nie pozostawia smug ani plam i idealnie łączy się z cerą.
Jeśli natomiast masz matową i zmęczoną cerę, sięgnij po mineralny puder rozświetlający. Nada on Twojej skórze świetlistego blasku – Twoja cera będzie wygląda na świeżą i wypoczętą.