Puder bez talku – jak go dobrać do rodzaju cery? Rodzaje pudrów

Dedykowany cerom borykającymi się z problemami trądziku czy nadmiernej produkcji sebum puder bez talku do kosmetyk słynie ze swojego dobroczynnego działania na skórę. W odróżnieniu od innych kosmetyków matujących nie zapycha porów. To kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji cery. Jakie można spotkać jego rodzaje na rynku i czym się kierować podczas zakupu? Dziś damy Wam na to kilka wskazówek!

Spis treści:

puder bez talku na policzku

Fot. valuavitaly, Freepik

Jak działa talk w pudrze do twarzy?

Klasyczne pudry, nawet te o działaniu matującym często posiadają w swoim składzie talk, który choć świetnie radzi sobie z problemem błyszczenia się cery to niestety zatyka też pory. Z czasem więc na skórze mogą pojawiać się nieestetyczne ciemne kropeczki zwane zaskórnikami. Taki urodowy defekt jest dość oporny na kosmetyki i nierzadko bywa tak, że jedynym rozwiązaniem, aby się ich pozbyć jest wizyta u kosmetyczki. Puder bez talku to produkt, który nie dopuści do ich powstania. Pochłania nadmiar sebum, redukuje zaczerwienienia, ale jednocześnie nie zapycha co sprawia, że cera pozostaje czysta i świeża.

Puder bez talku – rodzaje

Na rynku spotkać można kilka rodzajów pudrów pozbawionych talku. Ważne jednak, aby właściwie dobrać je do rodzaju skóry i jej potrzeb. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na skład. Dobre pudry bez talku są oparte na naturalnych składnikach. Ich lista powinna być więc krótka i pozbawiona tzw. „dodatków”.

Puder ryżowy

Ten transparentny puder jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają w kosmetyku efektu zmatowienia i jednoczesnego wygładzenia cery. Nie zmienia odcienia podkładu, więc nawet nie ma ryzyka, że na skórze pojawiają się nieestetyczne smugi. Do tego przedłuża trwałość makijażu, nie wysusza i mogą go stosować osoby o każdym typie cery.

Puder mineralny

Zwykle zawiera w swoim składzie mikę oraz krzemionkę. Obecny w nich tlenek cynku działa ściągająco o goi drobne zmiany w skórze, takie jak np. wypryski. W odróżnieniu od swoich poprzedników ich formuła może być wzbogacona o pigmenty, które dodają skórze blasku i ładnego kolorytu.

mineralny puder bez talku

Fot. master1305, Freepik

Puder bambusowy

Rekomendowany do cery tłustej. W tego rodzaju kosmetyku zamiast talku wykorzystywany jest pyłek pozyskiwany z łodygi bambusa. Puder świetnie wchłania nadmiar sebum zapobiegając błyszczeniu się skóry i dodatkowo ją pielęgnuje. Do tego działa antybakteryjnie. Jakby tego było mało wykazuje on także właściwości przeciwzapalne, więc mogą go stosować także osoby z trądzikiem. Kosmetyk może bowiem wpłynąć na ich widoczną redukcję.

Jak dobrać puder bez talku do potrzeb skóry?

Podobnie jak inne produkty kosmetyczne puder bez talku to także produkt, który powinien być trafnie dobrany do potrzeb cery i jej rodzaju. Jest tak się stanie kosmetyk będzie nie tylko koił podrażnienia naskórka, ale także pochłaniał nadmiar wilgoci oraz działał wygładzająco. Jeśli masz cerę z tendencją do zaczerwienienia wybierz puder bambusowy, który będzie je łagodził. W przypadku cery z tendencją do przesuszania się dobrą opcją będzie ten ryżowy o działaniu pielęgnującym. Jeśli zaś pragniesz dodatkowo dodać cerze ładniejszego kolorytu zdecyduj się na puder mineralny z pigmentami dostosowanymi do typu karnacji. Ten z rozświetlającymi drobinkami będzie dodatkowo dodawał cerze blasku i zmniejszał widoczność drobnych zmarszczek.

nakładanie pudru pędzlem

Fot. master1305, Freepik

Puder sypki czy prasowany – jaki lepszy?

Puder bez talku podobnie jak jego klasyczny odpowiednim może być pod postacią pyłku czy też pod postacią stałą, czyli w kamieniu. Tak naprawdę wybór tego właściwego jest tu wyłącznie sprawą indywidualną, a każdy z rodzajów wymienionych powyżej występuje w obu tych wersjach. Nie ma więc znaczenia, po którą propozycję sięgniemy. Efekt będzie podobny.

Jak nakładać puder bez talku?

Puder bez talku aplikuje się dokładnie w ten sam sposób, co ten tradycyjny. Jeśli jest pod postacią sypkiego proszku do aplikacji świetnie sprawdzi się pędzel z miękkim włoskiem. Z kolei jeśli puder jest prasowany alternatywnie można użyć silikonowej gąbeczki do makijażu, po której naniesiony produkt nakładać można techniką stemplowania. Taka forma produktu zdecydowanie lepiej sprawdza się np. w podróży.

pędzle z pudrem sypkim

Fot. Freepik

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...