Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta? Do kogo się zwrócić?

Do kogo mamy zwrócić się po pomoc, gdy czujemy obniżony nastrój, depresję, przeżywamy kryzys małżeński, nie sypiamy zbyt dobrze, tracimy kontrolę nad sobą i swoim życiem, popadamy w nałóg?

fot. freepik

Często boimy się lub wstydzimy zwrócić po pomoc, w obawie przed ośmieszeniem czy etykietką, która może do nas przylgnąć. Zupełnie niepotrzebnie. Umiejętność sięgania po pomoc jest trudna. Większość z nas, żyje w przeświadczeniu, że sięganie po pomoc jest oznaką słabości. Zostałyśmy wychowane jako te „zosie samosie” i trudno nam teraz prosić o pomoc, przyznać się do słabości, poczucia bezradności. Jednak uznanie takiego stanu jest pierwszym krokiem do pomocy samej sobie.

 

PSYCHOLOG

Z definicji psycholog to “osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej”.

W praktyce: po ukończonych studiach psychologicznych może zajmować się poradnictwem, posługiwać się testami psychologicznymi. Może także wydawać dokumenty, zaświadczenia i orzeczenia. Nie może przepisywać leków, może zasugerować konsultację psychiatryczną i/lub psychoterapię.

Do Psychologa możemy wybrać się po poradę lub z problemami dnia codziennego np.: kłopoty w pracy, nieporozumienia z partnerem, apatia czy przygnębienie lub wtedy, gdy potrzebujemy diagnozy osobowości.

 

PSYCHOTERAPEUTA

To osoba zajmująca się przede wszystkim długoterminową terapią mającą na celu dokonanie określonej zmiany w funkcjonowaniu zgłaszającej się po pomoc osoby. Długość takiej formy pomocy może trwać od kilku spotkań do nawet kilku lat.

Psychoterapeuta nie musi, ale może, być także psychologiem. Może ukończyc inne studia humanistyczne lub medyczne. Musi natomiast ukończyć podyplomowe studia lub szkołę psychoterapii. Takie szkolenie trwa w Polsce do 4 lat. Może to być szkoła w nurcie humanistycznym, behawioralno-pozanwczym, psychodynamicznym, psychoanalitycznym (Psychoanalityk) lub egzystencjalnym. Szkoły te różnią się od siebie np. podejściem do relacji między klientem a terapeutą, formą przebiegu samej sesji czy nazewnictwem zachodzących mechanizmów.

Do psychoterapeuty zwracamy się np: z depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami snu, zachowaniami obsesyjno-komulsywnymi czy objawami psychosomatycznymi.

 

PSYCHIATRA

Psychiatra to po prostu lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne, a potem specjalizację z psychiatrii. W pracy z pacjentami rozpoznaje objawy, stawia diagnozę, stosuje głównie środki farmakologiczne. Może zalecić wspomaganie leczenia psychoterapią. Ma możliwość wydawania dokumentów świadczących o stanie zdrowia psychicznego. Do psychiatry trafiamy z poważnymi zaburzeniami osobowości takimi jak depresja, mania, schizofrenia; możemy być skierowani przez lekarza pierwszego kontaktu lub Psychologa.

W życiu spotykają nas różne zdarzenia. Czasem trudne, przykre, tragiczne. Czasem borykamy się z jakimiś problemami, które towarzyszą nam od dzieciństwa. Kiedy czujemy, jednak, że jakość naszego obecnego życia pogarsza się, mamy coraz większe trudności w relacjach z najbliższymi: rodziną czy w pracy, warto zatrzymać się na chwilę. Przyjrzeć się sobie.

 

Marta Wołowska Ciaś – psychoterapeutka, dziennikarka. Prowadzi warsztaty dla rodziców i grupy wsparcia dla mam małych dzieci. Prywatnie mama 6 letniej Marysi.

www.wolowska.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (94 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...