Psy długowłose – jak pielęgnować sierść i z jakich przyrządów korzystać?
Psy długowłose wymagają większej uwagi podczas pielęgnacji niż ich krótkowłosi i szorstkowłosi pobratymcy. Podstawą pielęgnacji psów z długim włosem jest regularność. Psa należy czesać i strzyc systematycznie – w innym wypadku pojawią się kołtuny, które z czasem trudno będzie usunąć i ratunkiem może okazać się tylko wycinanie sfilcowanych włosów. Ponadto konieczne jest dbanie o sierść także od wewnątrz, dostarczając zwierzęciu zbilansowane, bogate w składniki odżywcze pożywienie.
Rasy psów długowłosych
Sierść psów długowłosych dzieli się na różne rodzaje, np. na sierść kręconą i prostą, gładką, falowaną czy wełnistą. Przykładowe rasy psów dużych długowłosych:
- Golden retriever
- Owczarek niemiecki (obfity podszerstek)
- Chart afgański
- Golden retriever
Popularne psy długowłose małe i średnie:
- Yorkshire terrier
- Cocker spaniel
- Shih-tzu
- Jamnik długowłosy
Pies długowłosy – pielęgnacja
Podstawową pielęgnacją psów długowłosych jest przede wszystkim regularne czesanie sierści. Należy robić to przynajmniej raz w tygodniu, choć zaleca się nawet codzienne czesanie psów. Systematyczne wyczesywanie zapobiega powstawaniu trudnych do usunięcia kołtunów.
Czesanie sierści ma wiele zalet. Do największych należą:
- Poprawa ukrwienia skóry.
- Wspomaganie wzrostu nowej, zdrowej sierści.
- Oczyszczanie sierści ze starych, zniszczonych i martwych włosów.
- Zapobieganie zalęganiu się pcheł, kleszczy czy roztoczy, które mogą wywoływać egzemy i inne nieprzyjemne dla psa reakcje skórne.
- Poprawa komfortu psa – gdy na skórze pupila zalega stara sierść, włosów jest za dużo lub pojawiają się kołtuny, skóra czworonoga może go szczypać i swędzieć. Zdecydowanie utrudnia to życie pupilowi.
Ponadto należy regularnie przycinać sierść psów. Szczególnie ważnym miejscem są okolice oczu. Za długa sierść wokół oczu może zmniejszać widoczność psa oraz uszkadzać rogówkę. Ponadto, gdy oczy psa łzawią lub leci z nich ropa, może one dodatkowo sklejać sierść, powodując trudne do usunięcia kołtuny.
Kąpanie psa powinno natomiast odbywać się co kilka tygodni – szczególnie zwierzęta z sierścią jedwabistą – lub gdy zajdzie taka potrzeba. Należy używać tylko preparatów dla psów.
Psy długowłose – akcesoria do pielęgnacji
Psy długowłose wymagają szczególnej pielęgnacji. Niestety zwykła szczotka lub grzebień, które wystarczą do pielęgnacji psów krótkowłosych, tym razem się nie sprawdzą. Oto lista akcesoriów, które mogą pomóc w pielęgnacji psów z długą sierścią:
- Grzebień – specjalistyczny, przystosowany do gęstości i długości sierści psa grzebień, to urządzenie, z którego można korzystać na pierwszym etapie szczotkowania – do usuwania delikatnych supełków i łagodne rozczesywanie sierści. Do wyboru są grzebienie o różnej gęstości i wielkości zębów. Do czesania sierści gładkiej, która łatwo się plącze, może służyć grzebień dwustopniowy, a do dokładnego przeczesywania sierści i w celu poszukiwania pasożytów, przyda się grzebień z ciasno rozstawionymi, zaokrąglonymi zębami.
- Szczotka lub zgrzebło – te akcesoria służą do czesania długiej sierści, która wcześniej została wstępnie przeczesana grzebieniem. Możesz wybrać szczotkę z naturalnego włosia lub miękką szczotkę drucianą. Do szczotek drucianych należy podchodzić z ostrożnością i wybierać te modele, które nie są ostro zakończone i nie wyrywają sierści. Szczotki naturalne poleca się do stosowania na koniec czesania psa – dzięki nim sierść będzie gładka i miękka.
- Trymer – urządzenie, dzięki któremu można usunąć martwą sierść i podszerstek. Sprawdza się szczególnie w okresie linienia. Powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej i nie być zbyt ostry. Zadaniem trymera jest bowiem usuwanie martwej sierści, a nie jej wyrywanie lub ucinanie.
- Filcak – sfilcowana, skołtuniona sierść może pojawić się nawet u psów, których właściciele przywiązują dużą wagę do pielęgnacji. Kołtuny mogą powstać nawet podczas spaceru w niepogodę. Taka poplątana sierść nie daje się rozczesać, a próby usunięcia kołtunów grzebieniem lub szczotką, mogą zakończyć się wyrwaniem sierści i cierpieniem psa. Aby tego uniknąć, korzysta się z filcaków, które usuwają splątane końcówki sierści.
- Nożyczki – są niezbędne do przycinania za długiej sierści. Przydają się szczególnie do podcinania włosów w okolicach głowy, oczu, uszu czy łap.