Psoas to tak zwany mięsień duszy, który reaguje na emocje. Sprawdź, jak go ćwiczyć!

Czy w chwilach zdenerwowania zdarza Ci się czuć rodzaj skurczu gdzieś w okolicy żołądka? Miałaś kiedyś okazję poczuć sensację, określaną potocznie jako „motylki w brzuchu”? Te specyficzne odczucia dzieją się w obrębie psoas – głęboko położonego mięśnia, który łączy nasz kręgosłup z nogami, pomaga nam utrzymywać równowagę i umożliwia siadanie. Jest on jednak z reguły traktowany „po macoszemu”, jako zwyczajna część mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Nie bierzemy pod uwagę faktu, że utrzymanie go w dobrej kondycji ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Na szczęście kultura Dalekiego Wschodu przywiązuje do tego wagę. Funkcjonuje w niej nawet określenie „mięsień duszy”. Korzystając z jej doświadczenia i praktyki możemy więc pomóc sobie lepiej dotlenić mózg i zadbać o stan układu nerwowego. Sprawdź, jakie ćwiczenia okażą się pomocne!

psoas

www.unsplash.com; Kike Vega

Psoas to tak zwany mięsień duszy, który reaguje na emocje. Sprawdź, jak go ćwiczyć!

Określenie „mięsień duszy” jakim kultura Wschodu opisuje psoas, nie jest rodzajem ezoterycznego nadużycia- jak mogłoby się początkowo zdawać. Wypływa raczej z faktu, że mięsień ten jest powiązany z przeponą (a więc reguluje nasz oddech) i ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Ustawiczny stres i niehigieniczny tryb życia mogą odbijać się negatywnie na funkcjonowaniu psoas, sprawiając, że ulega on skróceniu i stwardnieniu. I na odwrót – odpowiednio ćwiczony, elastyczny mięsień duszy dostarczy nam więcej energii do działania, sprawiając, iż będzie ona płynąć równomiernie przez wszystkie organy.

 

Ćwiczenia psoas – łatwe do powtarzania w domu!

Mięsień duszy biegnie wzdłuż pięciu kręgów krzyżowych i łączy się z kością udową. O jego kondycję doskonale zadba więc joga, pozwalająca zniwelować napięcie i na nowo zespolić się ze swoimi potrzebami dzięki uwalniającym ruchom. Jeśli jej nie praktykujesz, możesz jednak także spróbować łatwych ćwiczeń rozciągających nogi i rozluźniających kręgosłup. Wyjaśniamy, jak je wykonywać!

 

1. Rozciąganie partii udowych

psoas

www.pixabay.com

Stań prosto i rozstaw nogi na szerokość ramion. Wysuń do przodu prawą nogę, zachowując wyprostowaną postawę. Obniż lewe kolano ku podłodze, wysuwając lewą nogę do tyłu aż całkowicie ją wyprostujesz. Oprzyj ręce na prawym kolanie i wytrzymaj tak kilka sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie, zmieniając nogę. Wykonaj po 5 powtórzeń na każdą z nich.

 

2. Rozciąganie kręgosłupa

Połóż się na plecach na rozłożonej macie do ćwiczeń. Ułóż ramiona prostopadle do tułowia, tak by stworzyć kształt krzyża. Palce muszą dotykać podłogi. Unieś prawe kolano, zegnij je pod kątem prostym i – skręcając się w biodrach – połóż je nad lewym. Lewa noga musi w tym czasie pozostać prosta. Wytrzymaj kilka sekund i powtórz rozciąganie z drugą nogą. Ćwiczenie powtarzaj w serii po 3 razy na każdą stronę ciała.

 

3. Przyciąganie kolana

Połóż się na plecach na macie lub innym miękkim podłożu. Zegnij nogi w kolanach, a następnie oderwij prawą od podłoża i przyciągnij ją do klatki piersiowej, przytrzymując oburącz kolano. Nie odrywaj drugiej nogi. Po kilku sekundach powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

W bardziej zaawansowanym wariancie przełóż zgiętą nogę przez tę, która dotyka podłoża i delikatnie wygnij się w jej stronę, dociskając kolano (jak na zdjęciu). Ćwiczenie powtórz 3 razy na każdą nogę.

 

Pamiętaj, ćwicz swój mięsień psoas regularnie, a zapewnisz sobie dobre samopoczucie i każdego dnia łatwiej stawisz czoła stresującym sytuacjom!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...