Przyszłość twoich zębów – co robić gdy wypadają

Niestety osoby w różnym wieku dotyka wypadanie i utrata  zębów. Często ma to związek to po prostu z upływem czasu i traktowane jako naturalna kolej rzeczy. Musimy zaakceptować to, że nasze uzębienie się zmienia. Nie znaczy to jednak, że należy zaprzestać starań o piękny uśmiech.

Jeśli śnią się nam wypadające zęby, to zgodnie z sennikiem oznacza to, że czekają nas zmiany w życiu lub nadchodzi jakieś nieszczęście. Dla tych, którzy nie wierzą w senne przepowiednie wypadanie zębów jest po prostu oznaką starzenia. Utrata uzębienia, zwłaszcza ?jedynek? czy ?dwójek?, sprawia, że zmieniają się rysy twarzy, mowa staje się mniej wyraźna, a spożywanie pokarmów staje się dużo trudniejsze. Do tego pogarsza się samopoczucie i zmniejsza się pewność siebie. Są jednak sposoby na to, by luki po utraconych zębach wypełnić.

Przyszłość Twoich zębów

Choć utrata zębów to naturalna kolej rzeczy, można temu zapobiec, a przynajmniej opóźnić ten moment. Aby wydłużyć czas korzystania z własnego uzębienia, trzeba wiedzieć, z jakich powodów zęby wypadają i sprawdzić, czy ten problem będzie  dotyczył nas w przyszłości. Najczęściej przyczyną jest próchnica lub paradontopatia, czyli choroby przyzębia wywołane przez uszkodzenie aparatu zawieszeniowego. Nieleczona próchnica prowadzi najpierw do bólu zęba i stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń. Choć postęp w stomatologii sprawił, że coraz rzadziej usuwa się zęby z tego powodu, nie można jednak tego wykluczyć, jeśli nie podejmiemy leczenia dostatecznie szybko.

Wypadanie zębów związane ze schorzeniami dziąseł w okolicy zęba oraz kości, w której ząb tkwi, nazywane jest najczęściej paradontozą lub przyzębicą. Dzisiaj ten dział stomatologii, który zajmuje się licznymi rodzajami chorób przyzębia, dziąseł i błony śluzowej, jest określany jako periodontologia. Choroby przyzębia mogą mieć podłoże genetyczne albo powstawać w wyniku zaburzeń odporności lub wad zgryzu. Najpowszechniejszą przyczyną jest jednak działanie bakterii chorobotwórczych. Jeśli nie czyścimy zębów dostatecznie często i dokładnie, odkłada się na nich osad, stopniowo zamieniający się w kamień nazębny, który sprzyja namnażaniu się bakterii. ? Ich obecność doprowadza do uszkodzenia więzadła utrzymującego ząb, a następnie do zaniku kości, w której jest on umocowany. Ząb zaczyna się chwiać, a postęp choroby prowadzi do samoistnej utraty zęba lub doprowadza do stanu, gdy trzeba go usunąć ? mówi lek. stomatolog Paweł Dziedzic z poznańskiego Centrum Stomatologii Candeo.

Najlepiej zapobiegać. Ale można też leczyć

W przypadku problemów z przyzębiem sprawdza się zasada: ?lepiej zapobiegać, niż leczyć?. Jak więc uniknąć tych kłopotów? Po pierwsze dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie leczyć ubytki i usuwać kamień nazębny. Jeśli zęby są rozchwiane i grozi nam ich utrata, sposobem jest szynowanie zębów ? połączone za pomocą szyn zęby stabilizują się. Celem stomatologów jest leczenie i tym samym ratowanie zęba a jeśli już muszą je usuwać to chronią kość tej okolicy.

W przypadkach gdy jest już za późno na zapobieganie, bo utraciliśmy ząb, konieczna jest  wizyta u stomatologa, który zaleci odpowiednie rozwiązanie. ? Kiedy brakuje jednego zęba, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie implantu i na nim zamontowanie korony protetycznej dokładnie imitującej utracony ząb. Gdy konieczne jest uzupełnienie większej liczby braków zębowych, a pacjent jeszcze posiada tak zwane  zęby filarowe to rozwiązaniem może być most protetyczny lub ponownie implanty i wykonanie na nich uzupełnienia stałego także mostu protetycznego. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla pacjentów i najbardziej zbliżone do fizjologii. Po jego zastosowaniu pacjenci odzyskują komfort i pełną funkcjonalność narządu żucia ? mówi lek. stomatolog P. Dziedzic z Candeo.? Jeśli natomiast brakuje wszystkich zębów, dentysta wykonuje protezę całkowitą, której można też uniknąć poprzez wstawienie implantów i zamocowanie na nich mostów protetycznych, zacementowanych na stałe ? dodaje. W pewnych sytuacjach klinicznych rozwiązaniem jest  szynoproteza, czyli specjalny rodzaj protezy, która nie tylko odtwarza brakujące zęby, ale także unieruchamia te, które pozostały.

Leczenie protetyczne ułatwia prawidłową wymowę i właściwe żucie pokarmów. Umożliwia też zapobieganie niektórym schorzeniom pozornie niezwiązanym z zębami, na przykład bólom głowy, schorzeniom stawów skroniowo-żuchwowych czy mięśni. Wypełnianie ubytków po utraconych zębach to więc nie tylko kwestia estetyczna, związana z chęcią posiadania pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim podstawa zdrowia całego organizmu.

Zobacz także: Aparaty ortodontyczne ? kiedy i dla kogo?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. luna341  29 lutego 2016 19:57

  Moje przednie dolne zęby zostały zespolone ze sobą za pomocą tak zwanej szyny. To dobre rozwiązanie ponieważ szyna utrzymuje 6 rozchwianych zębów w jednej pozycji.szyny nie czuć i nie widać.

  Odpowiedz
 2. xtina120  2 czerwca 2016 09:14

  Moje się jeszcze dobrze trzymają, ale muszę o nie jeszcze bardziej zadbać aby utrzymały się jak najdłużej. Dbanie o zęby wcale nie jest takie proste jakby się wydawało, już nawet same dokładne ich umycie to niezłe wyzwanie.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  29 listopada 2016 13:48

  Ja na szczęście nie mam większych problemów z zębami , może nieco bym je rozjaśniła , żeby były całkiem białe , choć słyszałam opinie , że zbyt białe wyglądają na sztuczne . Co wy o tym myślicie ?

  Odpowiedz
 4. plum12  7 grudnia 2016 08:32

  Ciąża bardzo osłabia zęby, straciłam jednego ząbka po ciązy:(

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany