Przyszłość środków przeciwbólowych jest w lasach amazońskich

Ból zęba może wygnać człowieka na koniec świata w poszukiwaniu skutecznego środka, który przyniesie ulgę. Jak donosi „Daily Mail”, nie trzeba go szukać aż na końcu świata. Wystarczy zapuścić się w… lasy amazońskie, gdzie występuje roślina, której miejscowi używają do leczenia zębów. Rośliną zainteresowali się także naukowcy. Wytworzyli z niej przeciwbólowy żel, który w przeciwieństwie do leków czy zastrzyków nie ma skutków ubocznych. Wykazuje także znacznie większe działanie przeciwbólowe niż dotychczas znane środki farmaceutyczne.

Achmella oleracea – bo tak nazywa się ta roślina – zdaniem naukowców może w przyszłości wyprzeć tradycyjne metody walki z bólem. Roślina została odkryta 30 lat temu przez dr Francoise Barbirę Freedman antropolog medyczną z Uniwersytetu Cambridge, która badała lokalne peruwiańskie plemię znane z praktykowania szamanizmu. Otóż wiele razy miała ona problemy z zębami mądrości i miejscowi podawali jej lek zrobiony z tej rośliny. Ku jej zaskoczeniu, dolegliwości mijały natychmiast.

Wiele lat później z powodzeniem podjęto badania naukowe nad tą rośliną. Eksperymenty dowiodły, że żel zawierający ekstrakt z tej rośliny blokuje receptory bólu znajdujące się w zakończeniach nerwowych.

Wczesne testy pokazały także, że żel zawierający ekstrakt z rośliny pomaga przy zmniejszeniu bólu przy usuwaniu zębów zablokowanych czy zatrzymanych poniżej linii dziąseł. Żel jest także bardziej skuteczny niż tradycyjne znieczulenie podawane pacjentom z chorobami dziąseł przed zabiegami skalingu i piaskowania. Z kolei w nieoficjalnych badaniach peruwiańskich dentystów, ekstrakt z rośliny pomaga w leczeniu wrzodów jamy ustnej, a także przynosi ulgę w bólu wywołanym przez protezy czy klamry, choroby dziąseł i po ekstrakcji zębów. Wyciąg z amazońskiej rośliny może być także wykorzystywany jako baza do stworzenia leku przeciwbólowego dla ząbkujących dzieci. I co więcej – stosowanie leku nie ma skutków ubocznych. Potencjalnych możliwości stosowania żelu jest znacznie więcej.

 

Jak mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego – nowe odkrycie pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość i widzieć chociażby koniec zastrzyków znieczulających obecnie dość powszechnie stosowanych w chirurgii stomatologicznej.– Wielu pacjentów preferuje stosowanie naturalnych środków, gdyż uważają je za bezpieczniejsze dla zdrowia. Wielu przekona także brak znanych skutków ubocznych. Wykorzystanie rośliny jako bazy do stworzenia leku przeciwbólowego dla ząbkujących dzieci, które wymagają specjalnych metod leczenia, może przynieść ulgę zarówno maluchom, jak i rodzicom. Do tej pory nie ma na rynku żadnego naturalnego środka uśmierzającego ból podczas ząbkowania – tłumaczy dr Mariusz Duda.

Zdaniem amerykańskich naukowców, preparat zawierający wyciąg z amazońskiej rośliny mógłby trafić na rynek w ciągu zaledwie 2 lat.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (88 głosów, średnia: 4,11 z 5)
loading... zapisuję głos...