Co przyśpiesza starzenie skóry?

Każda z nas chciałaby zatrzymać młodość na dłużej. Czasami zamiast wybierać drogie kosmetyki i planować zabiegi kosmetyczne lepiej zacząć od eliminacji złych nawyków. Co przyśpiesza starzenie skóry?  Nadmierne opalanie, palenie papierosów, zła dieta to niektóre z nich.

Zobacz także: Modne fryzury na Sylwester i karnawał 2016

Kilka lat temu naukowcy z wydziału chirurgii plastycznej Case Western Reserve University w Cleveland  przeprowadzili badanie[1], w którym udział wzięło 186 par bliźniaków jednojajowych. Miało ono na celu określenie przyczyn starzenia się skóry. Uczestników sfotografowano i poproszono o wypełnienie ankiety. Następnie czterech sędziów oceniało, kto z każdej pary wygląda starzej, a opinie te porównano z wynikami ankiety. Badanie pozwoliło wyłonić kilka najważniejszych przyczyn starzenia się skóry twarzy. I chociaż badanie nie uwzględnia bardziej złożonych przyczyn tego procesu to jednak warto przemyśleć, czy nasze codzienne czynności nie przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry?

kobieta uroda 2Co przyśpiesza starzenie skóry? – BMI

Wyniki badań wskazują, że wpływ na to, na ile lat wyglądamy ma m.in. waga. Młode, zmagające się z nadwagą osoby były postrzegane jako starsze, ale za to te w bardziej zaawansowanym wieku z nadwagą wyglądały młodziej. Wygląda więc na to, że receptą na zachowanie na stałe dobrego stanu skóry jest utrzymanie prawidłowego dla wzrostu wskaźnika, co przekłada się m.in. utrzymanie zdrowej diety. Pozwalając sobie zbyt często np. na słodycze wywołamy wzrost stężenia glukozy we krwi, który wywołuje proces zwany glikacją. Jednym z jej efektów jest powstanie cząsteczek AGE, które mają destrukcyjny wpływ na kolagen i elastynę – substancje odpowiedzialne za zachowanie napięcia i jędrności skóry.

Co przyśpiesza starzenie skóry? – Palenie

O tym, że palenie jest szkodliwe, wiedzą wszyscy. Oprócz poważnego znaczenia dla zdrowia, ma jednak również wpływ na urodę. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują na to, że palenie papierosów przez 10 lat sprawia, że wyglądamy 2,5 roku starzej. Dlaczego tak się dzieje? Dym papierosowy zawiera ok. 4000 substancji, które powodują szkody w naszym organizmie. Wzrost liczby wolnych rodników (cząsteczki niszczące komórki i przyśpieszające starzenie się skóry), poszarzała cera, bardziej widoczne zmarszczki to tylko niektóre z efektów palenia. Nic więc dziwnego, że nałóg ten potrafi bardzo postarzyć.

Co przyśpiesza starzenie skóry? – Opalanie się

W tym punkcie również bez niespodzianek – badani, którzy dużo przebywali na słońcu i nie stosowali filtrów UV wyglądali zdecydowanie starzej. Zbyt silna ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyczynia się do zmniejszenia ilości włókien kolagenowych i utraty sprężystości włókien elastyny. W efekcie skóra traci jędrność i napięcie, a pojawiające się zmarszczki są coraz bardziej widoczne. Kiedy procesy degradacji przeważają nad procesami odbudowy, skóra zaczyna wyglądać na zdecydowanie starszą.

Co pomoże odwrócić ten stan?

W spowolnieni u procesu starzenia się skóry oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka. Kiedy jednak jest już na nią za późno, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Efekt opisanych nawyków – zły stan skóry, możemy naprawić nawet bez stosowania inwazyjnych metod. Kluczem do sukcesu jest stymulacja naturalnie zachodzących w skórze procesów, którą zapewni m.in. zabieg Scarlet RF. Polega on na delikatnym nakłuwaniu wybranego obszaru końcówką wyposażoną w 25 mikroigieł która przewodzi energię. Energia w postaci ciepła efektywnie stymuluje odnowę tkanek. Precyzyjna kontrola głębokości sprawia, że wytwarzane ciepło dociera zarówno do naskórka, jak i do skóry właściwej. W efekcie komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu zostają  pobudzone, co wyraźnie poprawia zagęszczenie i napięcie skóry. W przeciwieństwie do innych tego rodzaju procedur, nakłuwanie nie wiąże się z powstawaniem widocznych przez dłuższy czas śladów (pozostaje tylko delikatny rumień, który utrzymuje się od 1 do 3h). Bezpośrednio po zabiegu skóra staje się wygładzona, zyskuje blask i widocznie młodszy wygląd. W ciągu 4-6 tygodni skóra zagęszcza się od  40-70 %.Jest to więc idealny zabieg dla osób, którym zależy na naturalnych efektach (bez ingerencji w rysy twarzy) oraz tych, którzy nie mają czasu na rekonwalescencję po innych zabiegach medycyny estetycznej.

 

[1] Factors Contributing to the Facial Aging of Identical Twins, Guyuron B1, Rowe DJ, Weinfeld AB, Eshraghi Y, Fathi A, Iamphongsai S., 2009

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. sylwiawes  4 stycznia 2016 10:44

    Bardzo interesujący artykuł 🙂

    Odpowiedz
  2. Wusia  4 stycznia 2016 11:24

    Nie są to żadne rewelacje, ale przypominać zawsze warto.

    Odpowiedz
  3. Jaworka  4 stycznia 2016 13:57

    Artykuł przypominający ale chyba znany już większości

    Odpowiedz
  4. macierzanka  4 stycznia 2016 14:26

    Rzeczywiście trzeba eliminować złe nawyki.

    Odpowiedz
  5. Aneta  4 stycznia 2016 15:50

    Ciekawy artykuł, nie wiedziałam w sumie, że zbyt wysokie BMI też może przyspieszać starzenie się skóry.

    Odpowiedz
  6. lilkawodna  4 stycznia 2016 17:47

    Warto i tym pamiętać!

    Odpowiedz
  7. Tara  4 stycznia 2016 18:38

    A najwięcej zależy od genów 😉

    Odpowiedz
    • Żanett  4 stycznia 2016 19:12

      Zgadza się, od tego trzeba zacząć 🙂

      Odpowiedz
  8. MarciaMarcia  5 stycznia 2016 19:23

    Macie rację, stan naszej skóry zależy od wielu czynników – geny, nawyki żywieniowe, jakość stosowanych kosmetyków, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, rodzaj wykonywanej pracy i mnóstwo innych rzeczy wpływa na nasze samopoczucie, wygląd, zdrowie.

    Odpowiedz
  9. Anita  7 stycznia 2016 21:16

    Ważny artykuł!

    Odpowiedz
  10. Blodka  13 stycznia 2016 13:53

    Do tej listy dodałabym jeszcze chodzenie spać w makijażu (niestety, mimo ogromu środków do demakijażu jeszcze wiele dziewczyn i kobiet chadza spać w tapecie na twarzy) i zbyt mała ilość snu (skóra najlepiej regeneruje się w nocy, podczas sny, a jeśli śpi się mało a noc poświeca na imprezoanie, to niestety szybko pojawiają się rezultaty takiego trybu życia widoczne na twarzy).

    Odpowiedz
  11. Patriszia  27 stycznia 2016 22:40

    Moim błędem jest opalanie twarzy. Często o tym zapominam.

    Odpowiedz
  12. martyna  28 maja 2020 14:19

    oj tak, to rujnuje skórę…. mi się bardzo poprawiło po medere anti aging, a cere miałam w tragicznym stanie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany