Przyprawa niejedno ma imię – czyli czym doprawiać róże potrawy
Aby stworzyć potrawę idealną pod każdym względem, nie wystarczy skupić się tylko na głównych komponentach. Równie ważne są przyprawy, które wydobędą głębię aromatu przygotowywanego dania, podkreślą jego smak, a także pozytywnie wpłyną na trawienie i zdrowie ucztujących. Warto poznać właściwości tych dodatków, by dzięki nim stworzyć kompozycję kulinarną wydobywającą wszelkie walory głównych składników posiłku.
Znaczenie przypraw w naszym menu jest nieocenione – podkreślając aromat i polepszając smak potraw, sprawiają jednocześnie, że posiłki stają się nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim łatwiej je trawić, a tym samym są zdrowsze. Istnieją oczywiście pewne zasady doprawiania, których dobrze jest przestrzegać.
Po pierwsze należy pamiętać, aby wszystkie przyprawy były zawsze dobrej jakości. Najwięcej aromatu dają świeże zioła, ale jeśli nie mamy całorocznego ogródka lub doniczek z ulubionymi gatunkami roślin, sięgnijmy po suszone mieszanki. Po drugie zawsze trzeba mieć na uwadze rodzaj doprawianych dań. Nawet najbardziej lubiane zestawy nie będą pasowały do każdego posiłku.
Tłuste dania na przykład wymagają przypraw, które pomogą organizmowi poradzić sobie z ich trawieniem. Do mięsa najlepiej więc dodać bazylię, estragon, paprykę, czosnek, kminek czy tymianek, które nie tylko uatrakcyjnią smak podawanych potraw, ale i dobrze wpłyną na organizm. Każdy z tych dodatków ma specyficzne właściwości: bazylia na przykład poprawia trawienie i zapobiega wzdęciom, czosnek wzmaga wydzielanie soków trawiennych oraz zapobiega chorobom miażdżycowym, jest także uznawany za naturalny antybiotyk. Z kolei papryka działa przeciwbakteryjnie i zawiera dużą ilość witaminy A, natomiast tymianek doskonale reguluje trawienie i zwalcza bakterie chorobotwórcze, dlatego dość często stosuje się go w produkcji leków na gardło.
Potrawy, w których dominują warzywa, nie mogą obejść się bez kolendry, pieprzu, rozmarynu, pietruszki czy kopru. Dzięki tym dodatkowym składnikom możemy mieć pewność, że nigdy nie popadniemy w kuchenną rutynę, a wszystkie dania będą doskonale smakowały. I w tym wypadku oczywiście nie można pominąć leczniczych zalet przypraw. Pieprz zwiększa ukrwienie naczynek, pietruszka dzięki wysokiej zawartości witaminy C urasta do rangi eliksiru urody, wpływając na zmniejszanie cellulitu i poprawę wyglądu cery. Rozmaryn natomiast ma działanie przeciwzmarszczkowe i wspomaga odchudzanie.
Najczęściej stosujemy przyprawy w postaci świeżych lub suszonych liści, sypkich ziaren lub sproszkowanych, suszonych korzeni. Jeśli chcemy, by przygotowane danie stało się wykwintne, warto sięgnąć po szlachetne octy winne. Są to naturalne produkty, powstałe w wyniku fermentacji starannie wyselekcjonowanych i szczególnie cennych win. Nie tylko poprawiają trawienie, mają także wiele innych zalet zdrowotnych: między innymi wspomagają oczyszczanie organizmu, absorbują toksyny, dbając jednocześnie o to, by w przyprawianej potrawie nie powstały pleśń czy drożdże. Ze względu na ich mocny, słodko-kwaśny smak i głęboki aromat wystarczy kilka kropel, by sałatka, marynata, sos czy np. grillowane warzywa zyskały wyrafinowaną nutę.
Octy balsamiczne stanowią podstawę tradycyjnej kuchni włoskiej i są wykorzystywane do przygotowywania najróżniejszych dań np.: dań z rusztu lub grillowanych warzyw. Natomiast ocet balsamiczny biały to idealna przyprawa do białego mięsa i ryb, ponieważ nie wpływa na zmianę koloru potraw.
Niektóre przyprawy stały się bardzo popularne i dodajemy je do wielu potraw na co dzień, inne wydają się nam tak egzotyczne, że wciąż czekamy na specjalne okazje, by je wypróbować. Jeśli jednak zdecydujemy się na eksperymenty, z pewnością przekonamy się, że kulinarna „podróż dookoła świata” może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń.