Masz dziecko w wieku szkolnym? Jak się z nim prawdziwie zaprzyjaźnić?

Spis treści:

Wraz z dorastaniem dzieci zmienia się ich postrzeganie rodziców, a także rola jaką dla nich pełnią. Młodzieńczy bunt polega na spieraniu się z nimi , zaś rodzic nie jest już towarzyszem zabaw a strażnikiem. Jak sprawić, by ten okres nie polegał na ciągłej walce? Warto zbudować przyjaźń z dzieckiem, która ułatwi komunikację, utrzyma rodzinną atmosferę  i pozwoli rodzicom doradzać dziecku a nie jedynie rozkazywać.

 

dziecko w wieku szkolnym

 

Otaczaj dziecko miłością i wsparciem

W okresie między 6 a 12 rokiem życia dziecko z jednej strony pragnie być traktowane jak dorosłe, a z drugiej, choć głośno o tym nie mówi, wciąż potrzebuje rodzicielskiej miłości i wsparcia. Warto uczyć swoją pociechę samodzielności od najmłodszych lat i stawiać przed nią coraz to większe wyzwania, nie rezygnując przy tym z okazywania mu uczuć. Dziecko w wieku szkolnym, mimo że czasem nie sprawia takiego wrażenia, nadal potrzebuje przytulić się do rodzica i usłyszeć, że jest najlepsze pod słońcem. Częste okazywanie uczuć uczy dziecko jak ważna jest bliskość drugiego człowieka, a także pomaga mu wejść w świat emocji i relacji.

Nie bagatelizuj problemów dziecka

Jednym z największych błędów wychowawczych jest ignorowanie problemów dziecka, które dorosłym z pozoru mogą wydawać się błahe. Tymczasem dzieci w wieku szkolnym przeżywają swoje pierwsze problemy znacznie bardziej emocjonalnie. Obcowanie z rówieśnikami, których zdanie liczy się dla nich w tym czasie najbardziej, może wywołać wiele trosk. Niemiły komentarz, przechwalanie się kolegi z klasy, czy nawet porównywanie się do innych, mogą być dla dziecka powodem do zmartwienia, które chowane w sobie powoduje, że dziecko zamyka się we własnym świecie. Aby tego uniknąć, musi mieć ono w rodzicu przyjaciela, do którego może przyjść z każdym problemem, a w odpowiedzi dostanie radę i wsparcie, a nie kolejne polecenie do wykonania.

dziecko w wieku szkolnym

 

Wspólnie spędzajcie czas

Istnieje wiele form kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem – od wyjazdów rodzinnych, po wyjścia do kina, czy na koncert ulubionego zespołu. Jednak wspólne przebywanie razem nie oznacza tylko specjalnie zaplanowanych wyjść i aktywności. To dom jest miejscem gdzie powinno się pielęgnować relacje rodzinne, poprzez wzajemne pomaganie sobie w codziennych czynnościach. Rodzice często wymagają od dziecka pomocy w obowiązkach domowych, zapominając jednak, że dziecko również potrzebuje pomocy rodzica, np. w domowej nauce. Aby uatrakcyjnić tę nielubianą przez dzieci czynność, warto sięgnąć po ciekawe rozwiązania, takie jak platformy edukacyjne, edukacyjne gry.

Ucz wzajemnego szacunku

Od urodzenia powinno się uczyć dziecka szacunku do rodziców i bliskich, jednak powinien on działać w obie strony. Dzieci są idealnymi naśladowcami i często widzą więcej niż dorośli. Dlatego najlepszą lekcją szacunku jest dbałość o to, żeby relacje w rodzinie były zdrowe, a już na pewno nie dopuszczanie do sytuacji, w których dziecko jest świadkiem nieporozumień i kłótni między rodzicami. Jednocześnie w niektórych sprawach warto jest włączać dziecko w rozmowę i sprawy rodzinne, żeby czuło, że jego zdanie jest brane pod uwagę.

 

Mądrze wyznaczaj granice

Dzieci potrzebują zasad, by czuć się bezpiecznie i rozwijać się właściwie. Jednak w wyznaczaniu granic, należy zapomnieć o władzy absolutnej. Karcące podejście do dziecka powoduje niepotrzebny dystans i zamiast czegoś uczyć, oddala od siebie. Argument często stosowany przez rodziców, w stylu „nie, bo nie” albo „ja tak mówię i tak ma być!” to zdecydowanie niewystarczające wyjaśnienie. Brak odpowiedniej argumentacji spowoduje, że dziecko popełni ten błąd w przyszłości. Stawiając granice nie krytykuj, a staraj się wyjaśniać i argumentować dziecku jej przyczynę. Sposób, w jaki komunikujemy się dzieckiem i formułujemy polecenia, może sprawić, że zyskamy w nim partnera, a nie wroga.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...