Przygotowania świąteczne w rytmie slow – czy to możliwe?

Przygotowania do Świąt zazwyczaj kojarzą nam się z pośpiechem, stresem, kuchenną krzątaniną. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Bywają zarwane noce i ciągła praca na najwyższych obrotach. A gdyby tak w tym roku postawić na… siebie? Gdyby tak uznać za priorytet własną osobę i własne samopoczucie? Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie przygotowania świąteczne w rytmie slow. Nikt się nigdzie nie spieszy, wszystko robisz z uśmiechem i spokojem. Myślisz, że to niemożliwe? Mylisz się. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad!

Jak nakryć stół na Wigilię – uniwersalne aranżacje

Jak nakryć stół na Wigilię – uniwersalne aranżacje

Nakrycie stołu Wigilijnego to niełatwe zadanie, szczególnie jeśli planujemy gościć na kolacji wieloosobową rodzinę. Należy zadbać o to, aby każdy gość miał swobodę ruchu, a także o to, by na stole zmieściły się wszystkie dania oraz zastawa złożona z talerzy, szklanek i kieliszków. Do tego dochodzą jeszcze kwestie estetyczne... Jeśli więc na samą myśl o stojącym przed Tobą wyzwaniu, jakim niewątpliwie jest skomponowanie takiego stołu opadają Ci ręce, zajrzyj do naszych inspiracji po olśniewające, gotowe pomysły!

Święta bez spiny!

Grudzień – magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Dla niektórych jednak zamienia się w pole walki zakończone Wigilią. Zamiast odprężenia, mamy stres – czy na pewno wszystko zostało przygotowane tak jak powinno? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by wejść w świąteczne dni z uśmiechem i spokojem!

1.Złap dystans i nie bierz na siebie za dużo!

Przygotowania świąteczne to nie jest konkurs, nie musisz wszystkiego dopinać na ostatni guzik i być we wszystkim najlepsza. To co robisz jest wystarczająco dobre. Nie rób nic ponad swoje siły. Nie musisz sama przygotować całej Wigilii. Twoi bliscy na pewno będą szczęśliwi, gdy będą mogli Ci pomóc.

2. Przydziel bliskim zadania

Jeśli nie widzisz chęci pomocy ze strony bliskich, nie zniechęcaj się. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że przez wiele lat starałaś się  samodzielnie wszystko przygotować i nie chciałaś pomocy. Zrób listę rzeczy, które chcesz wykonać do Wigilii, a następnie rozdziel poszczególne czynności na swoją rodzinę – sprawiedliwie i według możliwości. Nie każ się domyślać swoim bliskim. Wprost powiedz, czego od nich oczekujesz. 

3. Przygotuj wcześniej niektóre dania

Niektóre posiłki można przygotować wcześniej. Nie zostawiaj na ostatnią chwilę lepienia uszek, robienia kapusty z grzybami, czy świątecznej pieczeni. Te potrawy można przygotować nawet 2-3 tygodnie wcześniej i zamrozić.

4. Nie walcz o tytuł gospodyni roku

Wiemy, że perfekcyjnie przygotowane Święta to dla wielu gospodyń sprawa “życia i śmierci”. Nie tym razem! Daj sobie trochę oddechu. Zrób listę dań, które chcesz przygotować. Zaplanuj je w swoim harmonogramie. Wiemy, że kusi – ale nie musisz wkładać w każdy posiłek całej energii i całego serca. Coś wyjdzie lepiej, coś może wyjść trochę gorzej. Na pewno wszystko będzie smakowało Twoim bliskim!

5. Zachowaj umiar!

Wypisz na swojej liście to, czego nie może zabraknąć – choinka, prezenty, tradycyjne dania świąteczne. Niech one będą priorytetami, bez reszty Święta i tak będą udane.

6. Przemyślane prezenty

Dla wielu rodzin prezenty są nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Umówcie się, żeby prezenty były bardziej symbolicznymi drobiazgami niż kosztującymi fortunę gadżetami. Jeden, przemyślany prezent od serca, ucieszy bardziej niż 10 przypadkowych. 

Eko-prezentownik: 15 pomysłów na eko prezent “less waste”

Eko-prezentownik: 15 pomysłów na eko prezent “less waste”

Wybór prezentów świątecznych bywa trudny. Zwłaszcza, gdy obdarowywana osoba daje nam do zrozumienia, że właściwie ma wszystko i niczego nie potrzebuje. “Stajemy na rzęsach”, by wymyślić coś, co ucieszy daną osobę. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę internetową frazę “prezenty dla niej” lub “dla niego”, zastanów się, czym interesuje się dana osoba, co lubi robić, jakie ma pasje i poglądy. Jeśli osoba, dla której szukasz prezentu jest zakręcona na punkcie ekologii i zdrowego trybu życia, to nasze zestawienie “Prezenty dla eko świra” z pewnością Wam się przyda - bez względu na płeć. Wszystkie nasze propozycje sprawdzą się u każdego!

7. Pomyśl o sobie!

Zazwyczaj gospodyni stawia siebie w roli “kierowniczki”. Oczywiście, zazwyczaj to ona dba o przygotowania, rozdziela zadania. W przygotowania świątecznych nie zapomnij też o swoim przyjemnościach – wizyta u fryzjera, paznokcie, regularne zabiegi u kosmetyczki. Nie rezygnuj z tego przed Świętami. Wprost przeciwnie – umów sobie wcześniej wizytę i ciesz się takimi chwilami tylko dla siebie!

8. Wyluzuj!

Święta to czas rodzinnych spotkań. Wiele wymagamy wtedy od siebie i od swoich bliskich. Czasami za dużo. Nie traktuj Świąt śmiertelnie poważnie. W te dni każdemu należy się odrobina swobody. Nastolatek nie chce jechać z Wami do dalszej rodziny? Nie zmuszaj go. Nie ograniczaj siebie i członków rodziny. Niech każdy spędza ten czas tak, jak lubi. Wymuszone spotkania zazwyczaj są nieudane. 

9. Ułatw sobie… życie

Przed Świętami ogrom czasu spędzamy w kuchni. Wiele czynności można nieco zautomatyzować. Rozejrzyj się za gadżetami, które ułatwiają pracę. Niektóre kosztują grosze (np. maszynki do pierogów, do krojenia warzyw), inne są droższe (np. robot wielofunkcyjny), ale szybko się zwrócą.

10. Posprzątaj dokładnie PO świętach

Brzmi jak coś zupełnie szalonego? Właściwie to po Świętach jest czas na generalne sprzątanie po rodzinnych spotkaniach. Jeśli sprzątasz regularnie, to świąteczne porządki nie muszą być generalne. Skup się na tym by było miło i czysto. Zadbaj o świąteczny nastrój. Raczej nikt z Twoich bliskich podczas wieczerzy wigilijnej nie będzie robił Testu Białej Rękawiczki. Posprzątaj po Świętach, przed wejściem w Nowy Rok. Zaoszczędzisz czas i siły. 

Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne rozwiązania i recyklingowe pomysły

Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne rozwiązania i recyklingowe pomysły

Kochasz Święta wypełnione zapachem igliwia, ale kiedy na kalendarzu pojawia się data 6 stycznia czujesz żal, że nadszedł czas, by rozebrać choinkę? Widok martwych choinek, porzuconych przy śmietniku budzi w Tobie smutek i co roku zastanawiasz się, jak zapobiec temu marnotrawstwu? Przedstawiamy kilka sposobów na poświąteczny recykling, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać dar natury, jakim bez wątpienia jest każde iglaste drzewo!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (58 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  12 grudnia 2022 21:52

    zachowaj umiar, patrząc ile ludzie wynoszą ze sklepów, chyba w większości gospodarstw domowych przydałoby się to motto 🙂

    Odpowiedz
    • Magdalena  15 grudnia 2022 22:02

      Dokładnie, a potem połowę jedzenia wyrzucają 🙁

      Odpowiedz
  2. Magdalena  15 grudnia 2022 22:02

    Ja się w tym roku nie przejmuję. Mam zamiar na kupić sobie książek i gazet i czytać 😉

    Odpowiedz
  3. Weronika  16 grudnia 2022 22:37

    Zgadzam się. Niby tak wszyscy narzekają na drożyznę a koszyki pełne bzdetów, sterty jedzenia, kto to zje, to raptem dwa dni, bez przesady.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany