Przygotowania do ciąży

Według statystyk 1 z 30 noworodków w Polsce przychodzi na świat z wadą wrodzoną. W dużej części problemom tym można by zapobiec, gdyby matki przed planowanym poczęciem poddały się gruntownym badaniom lekarskim. Tymczasem połowa Polek zachodzi w ciążę przypadkiem, nie wykonując wcześniej żadnych niezbędnych testów. Sprawdź, jakie badania warto wykonać.

Jak przygotować się do macierzyństwa

Polki nie lubią się badać. Brakuje na to czasu, pieniędzy, a czasem także odwagi. Konsultacji medycznej przed zajściem w ciążę zasięga jedynie 1% przyszłych matek! Lekarze przekonują tymczasem, że gruntowne badania przed zajściem w ciążę pozwalają nie tylko przygotować się na ewentualne komplikacje, ale i wyeliminować ryzyko najpoważniejszych wad rozwojowych dziecka. Kobiety powinny przygotowywać swój organizm do macierzyństwa przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym poczęciem.

Przygotowania do ciąży

Niezbędny kwas foliowy

Sprawą, o której panie często zapominają, jest uzupełnienie niedoborów witaminy b9, czyli kwasu foliowego. Przynajmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem należy rozpocząć suplementację preparatami ten składnik. Niedobór kwasu foliowego w pierwszym okresie ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje dla dziecka ? prowadzi do nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego i mózgu płodu, takich jak np. rozszczep kręgosłupa. Najwygodniejszy sposób na uzupełnienie ewentualnych niedoborów kwasu foliowego to stosowanie preparatów witaminowych stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Specjaliści zalecają przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym przy minimalnej nawet możliwości zajścia w ciążę, ponieważ układ nerwowy dziecka wykształca się już kilkanaście dni po zapłodnieniu, kiedy kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że zostanie matką.

Uczennica w ciąży. O czym warto wiedzieć?

Uczennica w ciąży. O czym warto wiedzieć?

Co robić, gdy osoba niepełnoletnia zajdzie w ciążę? Jakie przysługują jej prawa i jak wspierać córkę w tym trudnym okresie. Uczennica w ciąży to nie jest dramat rodzinny, ale wyzwanie, któremu dasz radę sprostać.

Badania krwi

W pierwszej kolejności należy wykonać podstawową morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz test na obecność wirusa żółtaczki zakaźnej (WZW B). To ostatnie badanie jest szczególnie ważne w przypadku osób należących do grup o podwyższonym ryzyku infekcji wirusem ? u pań pracujących w służbie zdrowia, a także u amatorek piercingu i tatuaży, które nigdy nie były szczepione na żółtaczkę. Obowiązkowy dla przyszłych mam powinien być również test na obecność przeciwciał różyczki i toksoplazmozy ? obie choroby przebyte w ciąży stanowią zagrożenie dla życia płodu. Bardzo istotne jest także wyeliminowanie prawdopodobieństwa konfliktu serologicznego, który może mieć miejsce, kiedy krew ojca ma czynnik Rh+, a matki ? Rh-. Badanie krwi obojga partnerów pozwoli lekarzowi podjąć odpowiednie kroki także w przypadku, gdy taki konflikt istnieje.

Od ginekologa do dentysty

Przed zajściem w ciążę trzeba wykonać podstawowy zestaw badan ginekologicznych ? cytologię, badanie czystości pochwy i wymaz z szyjki macicy, a także USG piersi i narządu rodnego. Kobiety, które ukończyły 35 lat i zamierzają urodzić pierwsze dziecko, powinny udać się do poradni genetycznej, by wykluczyć ryzyko ewentualnych chorób genetycznych płodu. Konsultacja genetyka jest również konieczna w przypadku rodzin, w których w przeszłości występowały choroby takie jak mukowiscydoza czy zespół Turnera.

Planując ciążę, warto udać się także do dentysty. Nieleczona próchnica i choroby dziąseł mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej dziecka lub przedwczesnego porodu. Ciąża wyklucza zaś użycie wszystkich środków przeciwbólowych, co zmniejsza komfort leczenia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Sylwia  20 kwietnia 2015 18:13

  to ja się do dentysty muszę szybko wybrać.

  Odpowiedz
 2. alina  26 kwietnia 2015 22:18

  jak zaczęłam myśleć o powiększeniu rodziny okazało się że mam nadżerkę co może przeszkadzać w zajściu w ciążę, dlatego zastosowałam leczenie betadine a później miejscowo uzupełniałam florę okolic intymnych lekiem probiotycznym invag, jest dopochwowy więc działa szybko bo miejscowo, jest też taki skuteczny dzięki zawartości aż trzech szczepów bakterii kwasu mlekowego które pochodzą od polskich kobiet

  Odpowiedz
 3. Hidari11  30 marca 2016 23:24

  O próchnicy nie wiedziałam, że ma taki wpływ..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany