Przygotowania do ciąży

Według statystyk 1 z 30 noworodków w Polsce przychodzi na świat z wadą wrodzoną. W dużej części problemom tym można by zapobiec, gdyby matki przed planowanym poczęciem poddały się gruntownym badaniom lekarskim. Tymczasem połowa Polek zachodzi w ciążę przypadkiem, nie wykonując wcześniej żadnych niezbędnych testów. Sprawdź, jakie badania warto wykonać.

Jak przygotować się do macierzyństwa

Polki nie lubią się badać. Brakuje na to czasu, pieniędzy, a czasem także odwagi. Konsultacji medycznej przed zajściem w ciążę zasięga jedynie 1% przyszłych matek! Lekarze przekonują tymczasem, że gruntowne badania przed zajściem w ciążę pozwalają nie tylko przygotować się na ewentualne komplikacje, ale i wyeliminować ryzyko najpoważniejszych wad rozwojowych dziecka. Kobiety powinny przygotowywać swój organizm do macierzyństwa przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym poczęciem.

Przygotowania do ciąży

Niezbędny kwas foliowy

Sprawą, o której panie często zapominają, jest uzupełnienie niedoborów witaminy b9, czyli kwasu foliowego. Przynajmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem należy rozpocząć suplementację preparatami ten składnik. Niedobór kwasu foliowego w pierwszym okresie ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje dla dziecka ? prowadzi do nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego i mózgu płodu, takich jak np. rozszczep kręgosłupa. Najwygodniejszy sposób na uzupełnienie ewentualnych niedoborów kwasu foliowego to stosowanie preparatów witaminowych stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Specjaliści zalecają przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym przy minimalnej nawet możliwości zajścia w ciążę, ponieważ układ nerwowy dziecka wykształca się już kilkanaście dni po zapłodnieniu, kiedy kobieta może jeszcze nie wiedzieć, że zostanie matką.

Badania krwi

W pierwszej kolejności należy wykonać podstawową morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz test na obecność wirusa żółtaczki zakaźnej (WZW B). To ostatnie badanie jest szczególnie ważne w przypadku osób należących do grup o podwyższonym ryzyku infekcji wirusem ? u pań pracujących w służbie zdrowia, a także u amatorek piercingu i tatuaży, które nigdy nie były szczepione na żółtaczkę. Obowiązkowy dla przyszłych mam powinien być również test na obecność przeciwciał różyczki i toksoplazmozy ? obie choroby przebyte w ciąży stanowią zagrożenie dla życia płodu. Bardzo istotne jest także wyeliminowanie prawdopodobieństwa konfliktu serologicznego, który może mieć miejsce, kiedy krew ojca ma czynnik Rh+, a matki ? Rh-. Badanie krwi obojga partnerów pozwoli lekarzowi podjąć odpowiednie kroki także w przypadku, gdy taki konflikt istnieje.

Od ginekologa do dentysty

Przed zajściem w ciążę trzeba wykonać podstawowy zestaw badan ginekologicznych ? cytologię, badanie czystości pochwy i wymaz z szyjki macicy, a także USG piersi i narządu rodnego. Kobiety, które ukończyły 35 lat i zamierzają urodzić pierwsze dziecko, powinny udać się do poradni genetycznej, by wykluczyć ryzyko ewentualnych chorób genetycznych płodu. Konsultacja genetyka jest również konieczna w przypadku rodzin, w których w przeszłości występowały choroby takie jak mukowiscydoza czy zespół Turnera.

Planując ciążę, warto udać się także do dentysty. Nieleczona próchnica i choroby dziąseł mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej dziecka lub przedwczesnego porodu. Ciąża wyklucza zaś użycie wszystkich środków przeciwbólowych, co zmniejsza komfort leczenia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (124 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...