Przyczyny zawrotów głowy i metody radzenia sobie z nimi na co dzień

Zawroty głowy są objawem nieprzyjemnym i niebezpiecznym zarazem. Mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, utrudniając lub nawet całkowicie uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności. Z zawrotami głowy mogą być związane różne objawy.

Spis treści:

Można do nich zaliczyć np. nudności, wymioty oraz problemy z równowagą, poza tym przy zawrotach głowy może pojawiać się dezorientacja, a niekiedy nawet trudności w mówieniu, uderzenia gorąca oraz szumy uszne. Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i w jaki sposób należy sobie z nimi radzić? Po szczegółowe informacje na ten temat zapraszamy do naszego artykułu!

Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Przyczyny zawrotów głowy są różne. Zalicza się do nich przede wszystkim choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego takie jak zapalenie trąbki słuchowej czy zapalenie błędnika oraz bakteryjne i wirusowe infekcje uszu. Zawroty głowy mogą być też objawem choroby Meniere’a, która jest związana z gromadzeniem się płynów w uchu. Z zawrotami głowy związane bywają również dolegliwości ze strony układu nerwowego, do których zalicza się m.in. guza mózgu i urazy mózgu, padaczkę, zapalenie nerwu przedsionkowego, migrenę oraz stwardnienie rozsiane. Zespoły lękowe i depresja to kolejne możliwe przyczyny zawrotów głowy, które są dość częste. Do zawrotów głowy może prowadzić również nadciśnienie tętnicze, menopauza, miażdżyca, niedoczynność tarczycy, hipoglikemia oraz zaburzenia rytmu serca, poza tym dolegliwość ta pojawia się niekiedy w przebiegu choroby lokomocyjnej.

Z zawrotami głowy może wiązać się też przyjmowanie niektórych leków –  np. przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych oraz nasennych. Do zawrotów głowy może prowadzić także nadużywanie alkoholu, odwodnienie organizmu oraz anemia. Inne możliwe przyczyny zawrotów głowy to zatrucia pokarmowe oraz dyskopatia szyjna. Ponadto zawroty głowy mogą wynikać z chorób narządu wzroku – często towarzyszą na przykład nieprawidłowo korygowanym wadom wzroku.

Co pomaga na zawroty głowy? 

Gdy u pacjenta pojawią się zawroty głowy, pomocne mogą stać się domowe sposoby. Jeśli zawroty głowy mają związek z przemęczeniem, bardzo ważna jest właściwa higiena snu, w tym odpowiednia jego długość i jakość. Warto także zadbać o warunki, które będą sprzyjać wypoczynkowi, do których zalicza się świeże powietrze w sypialni, optymalną temperaturę oraz ciszę i ciemność.

Należy pamiętać również o regularnym nawadnianiu organizmu, ponieważ odwodnienie często objawia się bólem i zawrotami głowy. Jeśli zawroty głowy mają związek ze stresem i nieradzeniem sobie z emocjami, mogą się sprawdzić metody relaksacyjne – szczególnie joga lub kontrolowane oddychanie, które pomogą lepiej dotlenić organizm i zredukować dokuczliwe objawy stresu. Na występujące już zawroty głowy pomocna może okazać się np. mięta, imbir oraz żurawina.

Jeśli domowe sposoby na zawroty głowy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczna będzie wizyta u lekarza, który na podstawie postawionej diagnozy przepisze pacjentowi odpowiednie leki. Zależnie od przyczyny zawrotów głowy mogą to być np. leki przeciwdepresyjne, leki rozszerzające naczynia krwionośne, środki nasenne, przeciwbólowe lub przeciwpadaczkowe.

Zawroty głowy – kiedy udać się do lekarza?

Nigdy nie lekceważmy zawrotów głowy. Wskazaniem do wizyty u lekarza niewątpliwie są częste i nawracające zawroty głowy, których przyczyna nie jest znana. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli zawroty głowy są nasilone i wpływają na codzienne funkcjonowanie, ponieważ mogą być niebezpieczne, stając się przyczyną groźnych upadków  lub wypadków komunikacyjnych. Do specjalisty należy udać się również w przypadku pojawienia się niepokojących objawów dodatkowych, do których zalicza się m.in. bóle i urazy głowy, wysoką gorączkę, utratę przytomności lub uczucie drętwienia i mrowienia. Wskazaniem do wizyty u lekarza są także pojawiające się wraz z zawrotami głowy zaburzenia mowy, widzenia i słuchu, a także nudności i wymioty.

Artykuł powstał przy współpracy z TenDoktor.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...