Dlaczego łysiejemy?

Problem łysienia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O ile w przypadku panów spotykamy się z nim często i jest to wynikiem upływu czasu i wysokiego poziomu testosteronu. Z męskim łysieniem jesteśmy w stanie się oswoić, w przypadku gdy problem ten dotyka kobiet, może stać się ogromnym kompleksem. Wspólnie z Magdaleną Kotowską z  Muse Cosmetics piszemy jakie są przyczyny łysienia u kobiet i mężczyzn, kiedy udać się z nim do lekarza i co sami możemy wskórać z tym problemem.

przyczyny łysienia

Zobacz także: Haluksy – objawy, profilaktyka, jak leczyć?

Przyczyny łysienia u kobiet i mężczyzn

Problem nadmiernego wypadania włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W dużym stopniu na proces ten wpływa wiek, a także zaburzenia hormonalne, choć nie są to jedyne uwarunkowania, wpływające na kondycję i gęstość włosów. Zwiększona utrata włosów może być efektem długotrwałego stresu, nerwicy, przemęczenia, osłabienia organizmu (zwłaszcza w czasie ciąży lub menopauzy) czy przebytych infekcji; skutkiem ubocznym leczenia farmakologicznego czy antykoncepcji, jak i symptomem wielu chorób, np. anemii, chorób zakaźnych, cukrzycy, nowotworów czy chorób skóry głowy. Ponadto, problem nadmiernego wypadania włosów może być związany z niekorzystnym działaniem czynników fizycznych i chemicznych,  np. intensywnym wpływem promieniowania UV oraz chlorowanej wody, a także z niewłaściwą pielęgnacją. Wymagające stosowania wielu silnych kosmetyków stylizacje włosów, a także farbowanie, prostowanie czy trwała ondulacja sprawiają, że we włosach powstają wady strukturalne. W efekcie stają się one cienkie, matowe, łamliwe, suche i podatne na wypadanie. Niekiedy słaba jakość włosów uwarunkowana jest genetycznie.

Przyczyny łysienia u kobiet i mężczyzn – Kiedy udać się do lekarza?

Z pewnością nagłego nadmiernego wypadania włosów nie należy ignorować, gdyż proces ten może być oznaką zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i poważnych niedoborów witaminowych. Jeśli włosy nagle stały się rzadsze, wskazana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub z dermatologiem, aby zdiagnozować pierwotne przyczyny nieprawidłowości i wdrożyć ewentualne leczenie. Wzmożone wypadanie włosów, w takich przypadkach, ma zazwyczaj charakter przemijający – w przeciwieństwie do łysienia androgenowego czy plackowatego. O łysieniu możemy bowiem mówić dopiero wówczas, gdy proces wypadania włosów przebiega bardziej intensywnie niż zazwyczaj.

 Polecamy również: Jakie badania powinna wykonywać każda kobieta ?

przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia u kobiet i mężczyzn – Co robić?

– Zdrowa skóra głowy zawiera około 80 % mieszków włosowych w fazie wzrostu. Łysienie, najprościej ujmując, to nic innego jak efekt zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem.  Kluczem do zwiększenia gęstości włosów i pobudzenia ich do wzrostu jest przede wszystkim stymulacja uśpionych cebulek za pomocą specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych – mówi Magdalena Kotowska – General Manager firmy kosmetycznej Muse Cosmetics. Są to produkty wysoce specjalistyczne, zaawansowane technologicznie, skomponowane w sposób optymalny. Ich działanie zachodzi na poziomie skóry głowy, wewnątrz organizmu, nie zaś na powierzchni włosa, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych odżywek kosmetycznych, dostępnych w drogeriach. Dlatego podczas aplikacji preparatów dedykowanych porostowi włosów zaleca się wykonywanie krótkiego masażu skóry głowy okrężnymi ruchami za pomocą opuszków palców, by poprawić ukrwienie skóry i ułatwić wnikanie substancji aktywnych. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie oraz jakość składników aktywnych. Ważne jest, aby preparat zawierał sprawdzony składnik aktywny, którego skuteczność potwierdzona została badaniami klinicznymi – tylko wtedy możemy liczyć na prawdziwie zadowalające efekty kuracji. Godne polecenia są na przykład preparaty zawierające składnik Widelash™, którego skuteczność i bezpieczeństwo wielokrotnie potwierdzone zostało badaniami klinicznymi, aplikacyjnymi i konserwacyjnymi.

Przy wyborze specjalistycznego preparatu należy zwrócić uwagę nie tylko na składniki aktywne, ale także na konsystencję produktu, która ułatwi stosowanie oraz pozwoli na sprawną aplikację. Doskonale sprawdzają się preparaty w piance, które zapewniają wygodę użytkowania i skracają czas aplikacji czyniąc ją niekłopotliwą. Pewne cechy budowy i ilość włosów są genetycznie zaprogramowane, na szczęście jednak współczesna dermatologia dysponuje sposobami, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie procesu łysienia, a także zwiększenie gęstości włosów.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  25 lipca 2015 08:48

  Prawdą jest, że na wypadanie włosów mają wpływ hormony. Znam to z autopsji, ponieważ po kuracji hormonami, która związana była z leczeniem trądziku, wypadła mi 1/3 włosów! Niestety coś za coś. Niemniej jednak przyczyn wypadania włosów jest naprawdę wiele. Czasami długotrwały stres powoduje nie tylko siwienie włosów, ale u niektórych właśnie ich utratę.

  Odpowiedz
 2. bbo  25 lipca 2015 10:50

  Druzgocący wpływ stresu na włosy odczułam i ja. Poza tym huśtawka hormonów po urodzeniu dziecka sieje ogromne spustoszenie na głowie.

  Odpowiedz
 3. martucha180  25 lipca 2015 17:44

  Oj tak, huśtawka hormonów po porodzie…moja mama przeze mnie straciła piękne włosy

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  25 lipca 2015 18:52

  Mi też po ciąży włosy straszne wypadają. I nic nie pomaga.

  Odpowiedz
 5. scrabble  27 lipca 2015 08:45

  Podobno nie trzeba się martwić utratą włosów po porodzie, bo w czasie ciąży większa ilość estrogenu „trzyma” włosy, po porodzie ten poziom spada i włosy lecą. Podobno to całkiem naturalne i zazwyczaj wszystko wraca szybko do normy 🙂

  Odpowiedz
 6. luko  28 lipca 2015 09:10

  Miałam kiedyś problem ze słabymi, matowymi, wypadającymi włosami. Stosowałam przeróżne preparaty ale tak naprawdę pomogła mi dopiero odpowiednia dieta. Olej lniany i tłuste ryby oraz świeże owoce i warzywa, najlepiej surowe. Aha, drożdże też bardzo pomagają:)

  Odpowiedz
 7. Anita  29 lipca 2015 00:47

  stres może naprawdę dużo negatywnych rzeczy zdziałać 🙁

  Odpowiedz
 8. Patriszia  29 lipca 2015 07:16

  Na szczęście nigdy nie miałam tego problemu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany