Przyczyny bólu gardła. Co robić, gdy boli gardło?

Spis treści:

Ból gardła oznacza dla wielu osób silny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Przyczyny takiej dolegliwości mogą mieć różne podłoże, co przekłada się na sposoby skutecznej walki. Warto je rozpoznać, by nie przedłużać niepotrzebnie czasu rekonwalescencji. Przeczytaj o najczęstszych powodach bólu gardła i sposobach ich eliminowania.

Przyczyny bólu gardła. Co robić, gdy boli gardło?

Skąd się bierze ból gardła – infekcje wirusowe i bakteryjne

Trzeba zaznaczyć już na wstępie, że bóle gardła najczęściej mają podłoże wirusowe. To właśnie wirusy odpowiadają za ok. 90% wszystkich infekcji bólowych związanych z dyskomfortem gardła. Do najczęściej spotykanych zaliczają się wirusy:

  • przeziębienia;
  • grypy;
  • świnki;
  • ospy;
  • odry;
  • mononukleozy.

W takich sytuacjach najlepszym wyjściem są tabletki na ból gardła do ssania (np. https://www.allecco.pl/bol-gardla-a.html). Dlaczego? Ponieważ infekcje wirusowe nie mogą być zwalczane antybiotykami, które działają jedynie na bakterie (np. paciorkowce). Te natomiast są odpowiedzialne za niewielki odsetek dolegliwości związanych z bólem gardła.

Ból gardła a pozostałe czynniki zapalne

Wirusy i bakterie to nie wszystkie przyczyny problemów z gardłem. Niektórych ten problem dotyka z powodu alergii – pokarmowych lub środowiskowych. Dla przykładu po spożyciu pewnych pokarmów może dojść do silnego podrażnienia gardła i całego przełyku. Silny obrzęk może utrudnić funkcjonowanie, czy przyjmowanie posiłków. Podobnie jest w przypadku alergii na kurz czy pył. Pod wpływem reakcji układu immunologicznego dochodzi do wytwarzania zwiększonej ilości śluzu, który może spływać po tylnej ścianie gardła i podrażniać je.

Nieco inaczej jest w przypadku podrażnienia chemicznego. Czasem pod wpływem warunków pracy lub przebywania w miejscu narażonym na oddziaływanie chemikaliów może dojść do silnego wysuszenia gardła, co łatwo przekształca się w podrażnienie i silny ból.

Najlepsze metody walki z bólem gardła

Jeśli Twoje dolegliwości bólowe mają związek z infekcją wirusową, najlepszą opcją są tabletki na ból gardła. Zawarte w nich składniki zapewniają miejscowe znieczulenie przy chwilowych i przewlekłych bólach gardła. Poza tym tworzą specjalną barierę, która chroni podrażnione miejsca i pozwala im się zregenerować. Dzięki temu o wiele szybciej dojdziesz do siebie, a ból gardła nie spowoduje trudności w funkcjonowaniu.

Nieco inaczej jest w przypadku dyskomfortu wywołanego bakteriami. Lekarz, do którego warto się zgłosić, powinien zapewnić Ci dostęp do odpowiedniego leczenia antybiotykami. Oczywiście dodatkowo warto sięgać po tabletki na ból gardła, które pozwolą zadziałać miejscowo i uśmierzą dolegliwości bólowe. 

Domowe sposobny na ból gardła

Nic nie stoi na przeszkodzie, by jedną z ww. metod łączyć z domowymi opcjami walki z dyskomfortem gardła. Jednym z lepszych sposobów na ból gardła jest płukanie go przy pomocy mieszaniny wody z solą. Bardzo ważne jest, by przestrzegać odpowiedniego stężenia – 1 szklanka wody i 1 łyżeczka soli. Płukanie gardła kilka razy dziennie taką mieszaniną skutecznie usunie bakterie i pozwoli uporać się z problemem gardłowym.

Inna propozycja to sok z cebuli. Znany od wielu dziesięcioleci sposób na infekcje naprawdę świetnie radzi sobie z bólem gardła. Wystarczy posiekać cebulę i zasypać ja kilkoma łyżeczkami cukru oraz odstawić w ciepłe miejsce. Uzyskany sok należy przyjmować regularnie (np. 2 razy dziennie) przez kilka dni.

To naturalne, że ból gardła może skutecznie uprzykrzyć dzień. Dlatego, gdy tylko zaczynasz odczuwać niepokojące sygnały, od razu sięgnij po sprawdzone rozwiązanie. W ten sposób szybciej pozbędziesz się problemu. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na przykład na łamach https://www.allecco.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (24 głosów, średnia: 4,54 z 5)
loading... zapisuję głos...