Przeziębienie czy grypa? Jak rozpoznać infekcję?

Mimo kilku podobnych symptomów przeziębienie i grypa to dwie różne infekcje wirusowe. Jakie są konkretne różnice między przeziębieniem a grypą i jak rozpoznać, na które z tych schorzeń chorujemy?

Przeziębienie czy grypa? Jak rozpoznać infekcję?

 

Przyczyny przeziębienia a przyczyny grypy

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego przenoszoną drogą kontaktową/kropelkową przez wirus grypy typu A, B, C. Przeziębienie, inaczej choroba przeziębieniowa lub wirusowe zapalenie nosogardła i zatok przynosowych jest wywoływane przez jeden z ponad 200 wirusów, który przenika do organizmu drogą kropelkową lub niekiedy pokarmową (np. poprzez kontakt z zakażonym przedmiotami). Mogą to być m.in.:

  •           rynowirusy (odpowiadają za 30-50% wszystkich zachorowań),
  •           koronawirusy,
  •           wirus RSV,
  •           andenowirusy,
  •           parwowirusy.

Jak objawia się przeziębienie, a jak grypa?

Osoby przeziębione skarżą się przede wszystkim na ból gardła, katar, suchy kaszel oraz   zmęczenie. Natomiast w przypadku grypy typowym objawem jest wysoka gorączka (38-41 stopni Celsjusza), silne osłabienie i apatia. Może pojawić się też męczący kaszel, który przechodzi z suchego w mokry. U chorych na grypę może występować również zapalenie spojówek, świąd i łzawienie oczu (objawy niespotykane przy przeziębieniu). U pacjentów z grypą katar występuje rzadziej. W przypadku obu infekcji występuje ból głowy (silny w przypadku grypy) oraz bóle mięśni i stawów (przy przeziębieniu mają mniejsze nasilenie).

Należy podkreślić, że w odróżnieniu od mniej groźnego przeziębienia, zaniechanie leczenia grypy lub podjęcie nieodpowiedniego leczenia może doprowadzić do groźnych powikłań (np. ostra niewydolność nerek, zapalenie ucha, zapalenie zatok, czy zapalenie mięśnia sercowego).

Jak leczyć przeziębienie?

Przeziębienie zwykle leczy się lekami o działaniu objawowym dostępnymi bez recepty i domowymi sposobami. Chory najczęściej przyjmuje środki przeciwzapalne, syropy wykrztuśne, hipertoniczne roztwory soli morskiej. Wskazany jest odpoczynek w domu i picie sporej ilości płynów (np. woda, herbaty owocowe i ziołowe), minimum 2 litry na dobę.

Co pomaga na grypę?

Grypa również jest leczona środkami farmakologicznymi. Stosuje się m.in. leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Zwykle wystarczające są preparaty dostępne bez recepty (np. paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, syropy na kaszel o różnych substancjach czynnych w zależności od rodzaju kaszlu, tabletki na ból gardła zazwyczaj z substancją o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i znieczulającą). Ze względu na występowanie wysokiej gorączki, przy grypie szczególnie ważne jest dbanie o nawadnianie organizmu – wskazane jest częste podawanie napojów pod różną postacią, 2-3 litry na dobę. Należy też ograniczyć wszelkie aktywności, aby organizm mógł skupić się na walce z chorobą, najlepiej odpoczywać w łóżku.

Jak wygląda profilaktyka infekcji wirusowych?

W przypadku grypy skuteczną metodą zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby może być poddawanie się co roku szczepieniom ochronnym. Natomiast odnosząc się ogólnie do działań profilaktycznych dotyczących infekcji wirusowych – powinno się unikać zatłoczonych miejsc, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Starajmy się pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po powrocie do domu, ale też w pracy, szkole, czy po skorzystaniu z transportu publicznego. Nie bez znaczenia jest też ubieranie się stosownie do pogody tak, aby ani się nie przegrzać, ani nie zmarznąć. Co jeszcze możemy zrobić w trosce o nasze zdrowie? Pomocny w dezaktywacji wirusów może być na przykład spray do gardła ViruProtect Stada. Zgodnie z informacja producenta ten preparat ogranicza namnażanie wirusów w jamie ustnej i gardle oraz zmniejsza ryzyko ich migracji do dolnych dróg oddechowych. Może być stosowany już u najmłodszych dzieci w wieku powyżej 4. roku życia oraz dorosłych. ViruProtect Stada można aplikować co 2 godziny do 6 razy dziennie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...