Przez dietę można stracić zęby? Zalety i wady diety wegetariańskiej
Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegatarian, a liczba ta stale rośnie – podaje portal wegetarianizm.pl. Jedno z najczęstszych postanowień wiosennych dotyczy diety – albo chcemy zrzucić zbędne kilogramy albo chcemy zacząć jeść zdrowo. Jedną z opcji osiągnięcia tego celu jest przejście na wegetarianizm. Niestety, podczas gdy taka dieta jest bardzo zdrowa dla ogólnego stanu naszego organizmu – wegetarianie rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę i choroby układu krążenia, mają zmniejszone ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, płuc oraz raka sutka, nie zawsze jest zdrowa dla zębów.
– Przejście z diety mięsnej na wegetariańską nie może być zbyt gwałtowne, całkowite wyeliminowanie z menu pewnej grupy potraw bogatych w przyjazne zębom minerały i witaminy może odbić się na kondycji naszego uzębienia – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie.
Wpływ wegetarianizmu na zęby
Do niewątpliwych zalet diety wegetariańskiej należy zaliczyć niskie spożycie tłuszczu, niską zawartość cholesterolu, zwiększoną zawartość w diecie skrobi kosztem sacharozy. Ponadto wegetarianie spożywają duże ilości błonnika, unikając jednocześnie nadmiernego spożycia sodu. Jednak dieta wegetariańska stwarza problemy z pokryciem zapotrzebowania organizmu na witaminy B12, B2 i D, które w pokarmach roślinnych nie występują. Kolejną wadą diety jest relatywnie niska przyswajalność zawartych w nim składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, żelaza i cynku. I tu zaczynają się problemy stomatologiczne. Zdaniem Academy of General Dentistry błędy popełniane przy doborze diety mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie całej jamy ustnej.
– Dieta z niską zawartością tych witamin i minerałów może mieć negatywny wpływ na zęby, ponieważ osłabia szkliwo i zębinę. Brak tych składników, zwłaszcza witaminy D może prowadzić do chorób przyzębia. Brak witaminy D może także prowadzić do osłabienia struktury zęba i rozwoju próchnicy – mówi lek. stom. Dariusz Wilsowski .
– Podobnie jest z odwapnieniem zębów, do którego może prowadzić dieta uboga w składniki mineralne, zwłaszcza dieta wegańska, całkowicie pozbawiona składników pochodzenia zwierzęcego. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, stosując różnorodną dietę wraz z odpowiednią suplementacją. Należy również pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, częstym i prawidłowym szczotkowaniu zębów, używaniu płynu do płukania ust oraz past bogatych w wapń i fluor – radzi dentysta.
Są jednak plusy diety bezmięsnej
Wegetarianizm, który jest zarazem określonym sposobem życia, to nie tylko rezygnacja z mięsa, ale także z picia alkoholu i palenia tytoniu oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Urozmaicona dieta, o dużej zawartości owoców i warzyw, orzechów a także produktów zbożowych z pełnego przemiału, uzupełniona mlekiem, wyrobami mlecznymi, a także niewielkimi ilościami ryb i jaj, pozwoli na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i będzie opóźniała procesy starzenia organizmu.
– Odpowiednio zbilansowana dieta, do której wprowadza się potrawy bogate w wapń lub, w której stosuje się suplementy diety uzupełniające niedobory witamin i minerałów nie powinna negatywne wpłynąć na stan uzębienia, co więcej wyeliminowanie papierosów, kolorowych sztucznych potraw a także słodkich napoi uchroni zęby zarówno przed próchnicą, jak również przed przebarwieniami – mówi dr Wilisowski.