Przetłuszczające się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

Włosy to jeden z atrybutów kobiecości. Długie, gęste i lśniące są marzeniem każdej kobiety zaś przetłuszczające się włosy są naszą zmorą. Piękne świadczą o atrakcyjności i dobrym zdrowiu. Jednak nie każda z nas może się takowymi pochwalić. Wiele pań boryka się z cienkimi bądź łamliwymi kosmykami. Rezygnują wówczas z długich pukli lub zaczesują gładko włosy, spinając w skromnego kucyka.

Przetłuszczające się włosy stanowią prawdziwą udrękę dla ich posiadaczek. Już następnego dnia po umycia głowy u nasady tworzą się nieestetyczne pasma, nazywane potocznie strąkami, z których niemożliwe staje ułożenie atrakcyjnej fryzury damskiej. Codzienna pielęgnacja to prawdziwa udręka, zwłaszcza, że jej efekty bywają mizerne i powodują uczucie frustracji. Czy istnieje skuteczny sposób na tłuste włosy? Koniecznie czytaj dalej, gdyż zdradzimy kilka sposobów, by sobie z nimi poradzić.

Przetłuszczające się włosy

Źródło: unsplash.com

Przetłuszczające się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Skóra głowy zaopatrzona jest w gruczoły łojowe, które produkują sebum. Jest to substancja natłuszczająca, która chroni włosy przed przesuszaniem i łamaniem się. To właśnie dzięki niej włosy wyglądają zdrowo. Przy nadmiernej produkcji sebum nasze włosy zaczynają się przetłuszczać. Jakie są powody owej nadmiernej produkcji? Nadprodukcja łoju może być dziedziczna, ale także wynikać z niezdrowego sposobu odżywiania się. Przyczyn można szukać również niewłaściwej pielęgnacji włosów czy w związku z zażywanymi lekami. Na produkcję sebum mają też wpływ pory roku, klimat, poziom hormonów oraz nadmierny, przeciągający się stres.

Włosy najczęściej przetłuszczają się, jeśli skóra głowy jest nadmiernie sucha. To z kolei zmusza gruczoły do intensywnej pracy. Duży wpływ na ów proces ma także zbyt częste mechaniczne pobudzanie gruczołów oraz przenoszenie zarazków z brudnych rąk i nakryć głowy. Przetłuszczające się włosy często towarzyszą zmianom hormonalnym, takim jak podczas okresu dojrzewania u nastolatków oraz w okresie przekwitania u dojrzałych kobiet. Jeśli żaden z wymienionych powodów Ciebie nie dotyczy, a włosy, mimo odpowiedniej pielęgnacji, przetłuszczają się, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może to być jeden z objawów zaburzonej gospodarki hormonalnej.

 

Przetłuszczające się włosy – czym się charakteryzują

 

  • Błyszczą przy nasadzie głowy, czasem wręcz się sklejają.
  • Są płaskie, oklapnięte i tworzą tzw. strąki.
  • Mogą mieć suche końcówki.
  • Zmuszają do codziennego mycia, bo w innym przypadku głowa wygląda nieestetycznie.
  • Po dotknięciu skóry głowy suchym palcem lub kawałkiem kalki zauważamy tłusty odczyn, który może, ale nie musi być połączony z zapachem łoju.

Przetłuszczające się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

 

Wybieraj naturalne kosmetyki

Zamiast przesuszać włosy silnymi szamponami z SLS, wybierz naturalne kosmetyki ziołowe. Składniki pomocne w oczyszczaniu tłustych włosów to: czarna rzodkiew, pokrzywa, aloes, łopian, mydlnica lekarska, rzepa, mięta. Im bardziej neutralny szampon, tym mniejsza jego ingerencja w pracę gruczołów.

Zachowuj odpowiednią higienę

Utrzymuj higienę i ogranicz zarazki, które mogą dostać się na skórę głowy. Przynajmniej raz w miesiącu czyść szczotkę do włosów mydłem lub szamponem. Pamiętaj też, by regularnie wymieniać ręczniki i pościel. Dbaj o czystość prostownicy lub innych sprzętów, którymi bezpośrednio dotykasz włosy.

 

Wypróbuj dietę oczyszczającą

Spróbuj diet oczyszczających lub kuracji ziołowych. U wielu osób detoks zmniejsza przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy.

 

Nie płucz włosów gorącą wodą

Płucz włosy letnią lub chłodną wodą, ponieważ gorąca przyczynia się do nadprodukcji sebum na głowie.

Staraj się nie dotykać zbyt często swoich włosów

Ogranicz czesanie włosów – czesz je tylko rano i wieczorem. Nie poprawiaj ich brudnymi dłońmi i nie baw się kosmykami. Wszelkie manipulacje przy włosach mechanicznie pobudzają gruczoły do produkcji sebum.

 

Zadbaj o prawidłowe suszenie

Unikaj suszenia włosów gorącym strumieniem, jeśli musisz – susz włosy zimnym powietrzem w odległości 20 cm od głowy.

 

Olejowanie włosów

Myj włosy ziołowym szamponem, a końcówki nawilżaj delikatną odżywką lub maską do spłukiwania, omijając skórę głowy. Sprawdź, jak na twoją skórę podziała olejowanie włosów. Wcieraj olej łopianowy lub jojoba raz w tygodniu, a następnie zmywaj szamponem.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Poznaj domowe i sprawdzone sposoby na tłuste włosy. Dzięki nim możesz sama uporać się z tym nieestetycznym problemem:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,00 z 5)
zapisuję głos...