Przesyłki wielkogabarytowe: wysyłka pocztą czy przez kuriera? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Chcesz przesłać przedmiot o dużych gabarytach na drugi koniec Polski, ale nie wiesz, jak to zrobić? Okazuje się, że lepiej zdecydować się na usługi kurierskie, niż wysyłkę takiej paczki za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wystarczy dostęp do internetu i wypełnienie jednego formularza online. Dowiedz się, dlaczego kurierzy deklasują tradycyjną pocztę.

Poczta Polska a paczki wielkogabarytowe

Nasz krajowy przewoźnik przez lata był monopolistą na rynku dostarczania przesyłek. Dlatego też wydaje się, że powinien mieć już kompleksową ofertę, obsługującą wszystkie rodzaje paczek. Jak to wygląda w rzeczywistości? Okazuje się, że tradycyjna Poczta Polska, w przeciwieństwie do Pocztexu – jej operatora kurierskiego, nie zajmuje się przewozem przesyłek wielkogabarytowych. Największy gabaryt, jaki można przypisać paczce w tej usłudze to XXL, który oznacza, że suma boków paczki może być większa lub równa 250 cm, pod warunkiem że jej waga nie przekracza 30 kg. Za nadanie przedmiotu o wadze w przedziale 30–50 kg (np. pralkę) przyjdzie nam uiścić dodatkową opłatę.

Natomiast jeśli zastanawiasz się nad przesyłką paletową, możesz się rozczarować – Poczta Polska rezerwuje takie usługi jedynie dla klientów B2B i B2C. Ograniczenia w zakresie obsługiwanych przesyłek mogą zniechęcać do korzystania z usług poczty.

Kurier wielkogabarytowy – czy każdy przewoźnik oferuje tę usługę?

Jak zatem kształtują się oferty konkurencyjnych dla Pocztexu firm kurierskich? Niestety większość z nich również nie zajmie się dostarczeniem naszej pralki do innego miasta. W ich indywidualnych cennikach zawarte są limity wagowe lub dotyczące maksymalnych wymiarów paczki – nawet takiej o nieregularnym kształcie. Czy to oznacza, że jedynym rozwiązaniem pozostaje nadanie przesyłki przez Pocztex? Otóż nie. 

Pomimo że firmy kurierskie nie zajmują się przesyłkami wielkogabarytowymi w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – czyli w formie paczek – mają szeroką ofertę przesyłek paletowych. To rozwiązanie jest dużo wygodniejsze w odniesieniu do transportu przesyłki, ale i bezpieczniejsze dla przedmiotu. Przykładowo pralka umieszczona na palecie będzie mniej narażona na przypadkowe uszkodzenie. Koszt takiej przesyłki wielkogabarytowej jest nieco wyższy w porównaniu z nadaniem Pocztexem, ale zwykle za pośrednictwem kuriera wielkogabarytowego wysyłamy przedmioty o dużej wartości. W związku z tym lepiej zapłacić nieco więcej w zamian za pewność, że paczka dotrze do adresata bez szwanku.

Gdzie nadać paczkę o dużych gabarytach?

Przesyłkę wielkogabarytową możemy nadać za pośrednictwem stron internetowych przewoźników. Jednak zanim w gąszczu mniej lub bardziej popularnych firm kurierskich znajdziemy taką, która obsłuży naszą paczkę, może minąć sporo czasu. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wejść na stronę pośrednika – przesyłka wielkogabarytowa na Shipcenter.pl może zostać zamówiona w kilka minut przez wygodny formularz online. Znajdziesz tam oferty szeregu czołowych przewoźników krajowych i zagranicznych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz opcję w najkorzystniejszej cenie. Ponadto masz możliwość dodatkowego ubezpieczenia wysyłanego przedmiotu, co ma szczególne znaczenie w przypadku wartościowych przesyłek.

Podsumowanie

Duża paczka nie musi oznaczać dużych problemów z jej nadaniem. Na rynku są dostępne możliwości nadania zarówno tradycyjnych przesyłek wielkogabarytowych, jak i takich z wykorzystaniem palety. Korzystniejsza cenowo jest oferta Pocztexu, ale ma spore ograniczenia dotyczące wagi przedmiotu. Natomiast firmy kurierskie mogą w bezpieczny sposób dostarczyć paczkę na drewnianej palecie, co jest atutem tej opcji. Zawartość przesyłek wielkogabarytowych często stanowią cenne przedmioty, dlatego dostarczenie ich w jednym kawałku jest ważniejsze niż atrakcyjna cena nadania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. ewalub  30 stycznia 2023 21:04

    właśnie czekam na taką dużą paczkę i zastanawiam się kto i jak mi ją dostarczy? czy kurier wniesie na pierwsze piętro?

    Odpowiedz
  2. agasam9  30 stycznia 2023 21:10

    wybieram kuriera , z poczta miałam niezłe przeprawy 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany