15 najlepszych przepisów na pączki i faworki
Sprawdzone przepisy na pączki lub faworki – tego zwykle szukamy przed Tłustym Czwartkiem. Wszak to prawdziwe święto wielbicieli słodkości. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy najlepsze smakowite receptury – w tym przepis na pączki bezglutenowe oraz dietetyczne.
Spis treści:
- Przepisy na pączki
- 1. Pączki z kremem
- 2. Pączki z konfiturą z różą
- 3. Pączki z nadzieniem toffi
- 4. Szybkie pączki z nadzieniem advocat
- 5. Pączki wiedeńskie, zwane hiszpańskimi lub gniazdami
- 6. Małe włoskie pączki z ricottą
- 7. Tradycyjne, staropolskie pączki z polewą lukrową
- 8. Sprawdzone przepisy na luksusowe pączki naszych czytelniczek
- 9. Iskrzące pączki
- 10. Przepis na pączki pieczone
- 11. Bezglutenowe pączki z malinami
- 12. Dietetyczne pączki
- Przepisy na faworki
Najsłodszy dzień roku przypomina nam o tym, że kończy się karnawałowe szaleństwo. Dla wielu osób, to ostatnia szansa na smakowitą ucztę tuż przed Wielkim Postem. Co ciekawa tradycja tłustego czwartku ma swoje źródła w czasach pogańskich, gdzie symbolizowała pożegnanie zimy. W ten wyjątkowy dzień wedle zwyczaju można się objadać do woli. Z tej okazji specjalnie dla Was zebrałyśmy najlepsze przepisy na pączki i faworki w jednym miejscu!
Przepisy na pączki
Z cukrem, lukrem, wiórkami kokosowymi, polewą, dżemem, marmoladą, konfiturą różaną, toffi, czekoladą, advocatem… Tradycyjne, oponki, wiedeńskie… Każdy ma swoje ulubione, jednak warto czasem sięgnąć po coś nowego! Specjalnie dla tych, którzy mają więcej czasu i wolą sami przygotować słodkości, zebrałyśmy najciekawsze przepisy na pączki! Oto 12 najlepszych przepisów na pączki – w tym pączki bezglutenowe i dietetyczne!
1. Pączki z kremem
Składniki: 600 g mąki, 150 g cukru, 150 g masła, 6 jaj, 250 ml mleka, 50 g drożdży, olejek śmietankowy, szczypta soli, cukier puder, olej do smażenia, krem budyniowy/czekoladowy; lukier: 50 g cukru pudru, 1 łyżeczka cukru wanilinowego, ok. 3 łyżek gorącej wody
Przygotowanie: 200 g mąki mieszamy z drożdżami i mlekiem. Odstawiamy na kilkanaście minut. Gdy ciasto podrośnie, do masy dodajemy jaja, cukier, olejek, resztę mąki, sól oraz stopione masło. Wyrabiamy ciasto i dzielimy go na dwie części. Z każdej części formujemy podłużny wałek i dzielimy go na kawałki. Z każdej porcji formujemy okrągłe pączki. Przykrywamy je ściereczką i pozostawmy na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia. Na głębokiej patelni lub w garnku rozgrzewamy olej, smażymy pączki do uzyskania złotego koloru ok. 2 minut z każdej strony. Usmażone wykładamy na papierowy ręcznik do osączenia z oleju. Krem budyniowy/ czekoladowy przekładamy do szprycy zakończonej długą końcówką. Wystudzone pączki nadziewajmy kremem wprowadzając końcówkę szprycy z boku. Wszystkie składniki na lukier mieszamy, do momentu uzyskania jednolitej masy. Gotowe pączki dekorujemy przygotowanym lukrem.
2. Pączki z konfiturą z różą
Płatki róży i szafran – to składniki nadzienia na bardziej luksusowa wersję pączków, które wyrabiamy w oparciu o mąkę krupczatkę. Oto nasz przepis:
3. Pączki z nadzieniem toffi
Jeśli lubicie nadzienie bardziej słodkie – przypominające słodkie krówki, możecie sięgnąć po gotowe nadzienie z puszki. To znacznie szybsza wersja pączków – zerknijcie poniżej:
4. Szybkie pączki z nadzieniem advocat
Równie szybko usmażycie pączki korzystając z gotowych paczek zawierających mieszanki na ciasto drożdżowe. Dodatkowo, możecie wykorzystać także opakowanie ze składnikami na krem tortowy, dzięki czemu Wasze pączki zyskają oryginalne nadzienie:
5. Pączki wiedeńskie, zwane hiszpańskimi lub gniazdami
Pączki wiedeńskie przygotowywane są z innego rodzaju ciasta. Jest to ciasto parzone – inaczej ciasto ptysiowe. Jest ono niesłodzone. Podobnie jak tradycyjne pączki – smaży się je na oleju, na którym rosną bardzo szybko – wewnątrz pozostając delikatne. Słodki smak dodawany jest poprzez nakładany na zewnątrz lukier. Oto sprawdzony przepis na pączki wiedeńskie:
6. Małe włoskie pączki z ricottą
To szybka włoska wersja małych pączków nadziewanych ricottą:
7. Tradycyjne, staropolskie pączki z polewą lukrową
Mleko, drożdże, masło, cukier, żółtka i odrobina wódki – czyli tradycyjny przepis na pączki, tak jak smażyły je nasze babcie:
8. Sprawdzone przepisy na luksusowe pączki naszych czytelniczek
Poniżej przepis na luksusowe pączki nadesłany przez jedną z naszych czytelniczek:
9. Iskrzące pączki
To przepis na pączki w oparciu o suche drożdże i iskrzący spożywczy brokat
10. Przepis na pączki pieczone
Dla tych z Was, którzy nie lubią nadmiaru oleju, mamy przepis na pączki z piekarnika
11. Bezglutenowe pączki z malinami
Jeżeli macie problem z nietolerancją glutenu, oto zmodyfikowany przepis na pączki w oparciu o mieszankę mąk bezglutenowych
12. Dietetyczne pączki
Składniki: 1 szklanka mąki, 250 g twarogu, 1 jajko, 3 łyżki ksylitolu lub innego słodziku,1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie: Jajko z twarogiem i ksylitolem zmiksować mikserem. Dodać mąkę i proszek, zagnieść ręcznie ciasto. Pokroić na osiem części, z każdej uformować pączka, kłaść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (zachować odstępy) piec 20-25 min w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Do środka można dać dowolne nadzienie (2 kostki czekolady/ dżem). Należy uważać, żeby wszystko dokładnie skleić. Po upieczeniu paczki są miękkie i pulchne.
Przepisy na faworki
Kruche, lekkie, delikatne, posypane cukrem pudrem… Niezależnie od nazwy (faworki, chrusty, jaworki) znane są w całej Polsce i zajadane ze smakiem przez łasuchy w każdym wieku! Specjalnie dla Was prezentujemy kilka przepisów.
1. Faworki tradycyjne
Składniki: mąka pszenna 600 g, smalec 2 łyżki, żółtka 15, cukier 200 g, śmietana 6 łyżek, spirytus 2 łyżki, arak 1 łyżka, smalec do smażenia 500 g, cukier puder 100 g, wanilia
Przygotowanie: Smalec ucierać, aż nabierze konsystencji śmietany. Wbić 15 żółtek, dodać cukier, alkohole, śmietanę i mąkę. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto. Następnie rozwałkować ciasto bardzo cienko, oszczędnie podsypując mąką. Pokroić na paski szerokości 3 cm i długości 15 cm. Naciąć wzdłuż w środku. Przewinąć. Rozgrzać smalec do smażenia w szerokim rondlu. Aby sprawdzić, czy tłuszcz ma odpowiednią temperaturę, wrzucić kawałek ciasta – jeśli natychmiast wypłynie, faworki można smażyć. Faworki smażyć partiami na złoty kolor, przewracając raz szpikulcem. Osączyć na ręczniku papierowym. Posypać cukrem pudrem z wanilią.
2. Fit faworki
Składniki: 400 gramów mąki owsianej, 4 żółtka, 200 gramów jogurtu naturalnego, szczypta soli, 4 łyżki ksylitolu (zmielone)
Przygotowanie: Mąkę, żółtka, jogurt, sól i 2 łyżki ksylitolu zmiksować. Gdy masa na faworki będzie puszysta, dodać mąkę i wyrabiać ciasto do momentu, gdy przestanie kleić się do rąk. Przykryć ściereczką i odłożyć na 15 minut. Podzielić na dwie części, każdą cienko rozwałkować i pokroić na szerokie paski, a następnie równoległoboki. Każdy naciąć na środku i przewlec jeden koniec przez otwór. Faworki piec 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Posypać je pozostałym ksylitolem.
3. Lekkie faworki
Przygotuj tę wersję faworków według filmiku poniżej:
A Wy co wybieracie na tłusty czwartek? Pączki czy faworki?