Przepisy na masy plastyczne dla dzieci. Kreatywna zabawa bez kupowania nowych gadżetów

Domowe masy plastyczne, takie jak masa solna czy ręcznie robiona ciastolina to prosty sposób na kreatywne zabawy! Są tanie, szybkie w przygotowaniu i dają prawie nieograniczone pole do popisu dla dziecięcej fantazji. Ciastowata masa da się łatwo łączyć z sypkimi barwnikami, brokatem, koralikami czy cekinami. Pomaga ćwiczyć zdolności manualne i cierpliwość, a dodatkowo rozwija wyobraźnię. Co więcej, może pomóc naszym pociechom odkryć w sobie artystyczne talenty i zapisać się w ich pamięci jako jeden z najbardziej kolorowych motywów dzieciństwa. Oto przepisy na masy plastyczne dla dzieci, które bez problemu zrealizujecie w swoim domu! Życzymy Wam i Waszym milusińskim wspaniałej zabawy!

przepisy na masy plastyczne dla dzieci

źródło: www.unsplash.com; Kelly Sikkema

Przepisy na masy plastyczne dla dzieci. Kreatywna zabawa bez kupowania nowych gadżetów

 

Najlepsze przepisy na masy plastyczne dla dzieci:

 

1. Domowy piasek kinetyczny

Kolorowy piasek kinetyczny jest ostatnio na topie wśród modnych zabawek dla dzieci. Niestety jest także dość kosztowny, a przecież chodzi tylko o bezkształtną barwną masę. Zamiast więc uszczuplać portfel, kupując kolejny gadżet, który za chwilę wyrzucimy, stwórzmy własny piasek kinetyczny z tego, co mamy już w domu. To łatwiejsze niż myślisz!

 

Przepis na domowy piasek kinetyczny

Składniki:

  • 8 szklanek mąki pszennej,
  • 2 szklanki dowolnego oleju,
  • barwnik spożywczy lub starta na tarce kolorowa kreda.

Wykonanie:

Wymieszaj wszystkie składniki ręcznie wraz ze swoim dzieckiem w dużej misce, a następnie przenieś zabawę na stolnicę lub kuchenny stół. Jeśli dzieci jest więcej, pozwól im wymieszać piasek samodzielnie. Gdy masa będzie gotowa daj im różne foremki do ciastek i przygotuj aparat, by utrwalić na zdjęciach wspólne wesołe chwile!

 

 

2. Domowa ciastolina

Kolorowa ciastolina to kolejny produkt znany ze sklepowych półek w dziecięcych sklepach. Podobnie jak piasek kinetyczny, może być ona jednak łatwo wykonana w domowych warunkach. Ale uwaga! Podczas robienia tej masy plastycznej musisz być cały czas obecna. Przygotowuje się ją bowiem na wolnym ogniu na kuchence.

 

Przepis na ciastolinę

Składniki:

  • pół szklanki mąki pszennej,
  • pół szklanki wody,
  • 1/3 szklanki drobnoziarnistej soli,
  • łyżka oleju,
  • łyżeczka proszku do pieczenia,
  • dowolny barwnik spożywczy,
  • opcjonalnie: kilka kropli olejku eterycznego, najlepiej owocowego,
  • garnek.

Wykonanie:

W garnku połącz mąkę, wodę, sól, olej i proszek do pieczenia (ewentualnie dodaj olejek). Przez chwilę rozgrzewaj masę na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, a masa będzie podgrzana, zgaś ogień i odstaw masę do wystudzenia. Chłodną, podziel na kilka części, a każdą z nich zmieszaj z innym barwnikiem. Już można zaczynać zabawę!

Uwaga: ciastolina może być bez problemu przechowywana w pudełku z pokrywką, które uchroni ją przed wysychaniem.

 

Przepisy na masy plastyczne dla dzieci

www.pixabay.com

3. Sprytna plastelina

Sprytna plastelina różni się od tradycyjnej masy plastycznej tym, że przypomina ciągnący się, zabawkowy „glut”. To coś w stylu zabawek, jakie kupuje się w automatach na monety lub nadmorskich sklepach z pamiątkami i gadżetami dla dzieci. Ponieważ jednak najmłodsi uwielbiają zabawę kolorowymi żelkami, warto spróbować wykonać sprytną plastelinę w domu. To łatwe i szybkie w wykonaniu zadanie, przy którym jest dużo śmiechu!

 

Przepis na sprytną plastelinę

Składniki:

  • opakowanie płynnego kleju do papieru (sprawdzoną opcją jest klej Colorino)
  • płyn do prania (na przykład Persil, w tej samej ilości co klej),
  • barwnik spożywczy i sypki brokat,
  • miska.

Wykonanie:

Do miski wlej klej i wsyp barwnik oraz brokat. Wymieszaj całość łyżką i stopniowo dodawaj do mieszanki płyn do prania (najlepiej po łyżeczce), cały czas mieszając masę. W pewnym momencie zauważysz, że „glut” przestaje kleić się do łyżki. Będzie to moment, w którym można już wyjąć plastelinę z miski i dalej zagniatać ją ręką (na stole lub stolnicy). Po chwili ugniatania, masa będzie gotowa. Przekaż ją wtedy dziecku do zabawy.

 

Uwaga: sprytna plastelina jest przeznaczona dla starszych dzieci. Mimo tego, upomnij swoją pociechę, by w żadnym wypadku nie wkładała jej do buzi, a po zabawie umyła ręce wodą z mydłem.

4. Masa papierowa

Masa papierowa to świetny pomysł na recykling starych kartek z drukarki – na przykład kserokopii, notatek ze studiów i innych papierów, których już nie potrzebujemy. Doskonale sprawdzą się tu zwłaszcza kawałki papieru z biurowej niszczarki. Równie dobrze możemy jednak użyć zwykłych szarych gazet (lakierowane czasopisma niestety się nie nadadzą). Otrzymana masa będzie miała wprawdzie brudnoszary odcień, ale po wyschnięciu da się malować plakatowymi lub akrylowymi farbkami, co wróży świetną zabawę. Lepienie z tej masy to jeden z najprostszych i najtańszych domowych sposobów na rozwijanie kreatywności oraz talentu plastycznego naszego dziecka!

 

Przepis na masę papierową

Składniki:

  • Kilka gazet lub kilkadziesiąt kartek do drukowania,
  • 3/4 szklanki mąki,
  • 3/4 szklanki wody,
  • duża miska z ciepłą wodą,
  • druga pusta miska,
  • blender,
  • sitko z dosyć gęstymi oczkami.

Wykonanie:

Wraz z dzieckiem porwij papier na małe kawałeczki i wrzuć papierki do miski z ciepłą wodą. Zanurzcie ręce w misce i starajcie się łapać i ugniatać strzępki papieru w papkę, łącząc ją w większe kawałki. Wyłówcie papierową papkę i wrzućcie ją do blendera. Zmiksujcie papkę, a następnie odsączcie ją na sitku. W drugiej misce połączcie mąkę z częścią wody i do tej mieszanki dodajcie papkę z blendera. Stopniowo dolewajcie wodę, ugniatając masę. Na końcu ponownie ją odsączcie. Gotowe!

 

Zabawa z masą papierową to przede wszystkim lepienie zasychających, niekruszących się form. Zachęć więc swoje dziecko, by spróbowało stworzyć z niej miseczkę czy wazonik. Możecie pomóc sobie w formowaniu, wykorzystując gotowe naczynia, na przykład salaterki. Gdy ulepione przedmioty będą gotowe, pozwólcie im wyschnąć, a następnie pomalujcie je farbkami.

 

ciastolina

www.pixabay.com

5. Sucha porcelana

Jeśli zabawa z masą papierową przypadła Wam do gustu, będziecie zachwyceni odkrywając jej lepszą wersję – lepienie z tzw. suchej porcelany! Przedmioty, które z niej powstają mogą być bowiem naprawdę piękne, a dodatkowo są trwałe. Trudno o bardziej efektowne rezultaty prac ręcznych przeprowadzanych z udziałem dzieci. Spróbujcie koniecznie!

 

Przepis na domową porcelanę

Składniki:

  • 4 łyżki skrobi kukurydzianej,
  • 2 łyżki oliwki lub dowolnej oliwy,
  • łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 4 łyżki kleju Wikol,
  • miska.

Wykonanie:

Do miski włóż skrobię kukurydzianą i dodaj oliwę. Dokładnie wymieszaj całość. Dosyp sodę oczyszczoną i – cały czas mieszając – powoli dodawaj klej. Po chwili zacznij ugniatać masę rękoma. Gotowe!

 

Uwaga: Gdy tylko stworzysz masę do suchej porcelany, nie czekaj, lecz natychmiast przystąp z dzieckiem do tworzenia plastycznych prac. Choć mikstura nadaje się idealnie do formowania naczyń, koralików i innych drobnych przedmiotów, szybko wysycha. Już po 12 godzinach od uformowania rzeźb, zobaczycie trwałe efekty swojej pracy. Gotowe dzieła będą zaskakująco wytrzymałe!

 

6. Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska to chyba najrzadziej wykonywana dziś domowa masa plastyczna. A szkoda, bo odpowiednio przygotowana potrafi przynieść naszym milusińskim wiele frajdy! To bowiem wyjątkowo ciekawa ciecz, która na pierwszy rzut oka przypomina inne płyny, ale nie zachowuje się tak jak one. Można wyrabiać z niej różne kształty, które po utracie kontaktu z dłońmi szybko tracą swoją formę. Co więcej, im mocniej ją naciskamy, tym twardsza się staje, przez co zabawa z nią przypomina fascynujący chemiczny eksperyment! Sprawdź wraz ze swoją pociechą, ile satysfakcji i radości przynosi zetknięcie z tą zabawną, mokrą i lepką substancją!

 

Przepis na ciecz nienewtonowską

Składniki:

  • dwie szklanki mąki ziemniaczanej,
  • szklanka wody,
  • barwnik spożywczy, starta kolorowa kreda albo barwne kawałki krepy,
  • miska.

Wykonanie:

Wsyp mąkę do wody, dodaj barwnik i bardzo dokładnie wymieszaj całość łyżką. Ciecz jest gotowa do zabawy!

Weźcie ją z dziećmi do rąk, ugniatajcie, delikatnie nią machajcie i patrzcie, jak się odkształca.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (103 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Biomedka  17 września 2020 08:38

    Sama uwielbiałam ciastoline gdy byłam dzieckiem. ☺

    Odpowiedz
  2. Skosa Sandra  17 września 2020 09:11

    Bardzo ciekawe pomysły, które będą rozrywką u dziecka, a jednocześnie będą budować jego kreatywność.
    Nawet dorosły będzie się świetnie bawił.

    Odpowiedz
  3. agasam9  17 września 2020 19:45

    ale to proste!

    Odpowiedz
  4. Natalia  25 września 2020 15:53

    Córka owszem lubi takie zabawy z modeliną czy masą solną, ale syn nie. On woli konstruować. Dlatego kupuję mu zestawy drewnianego Małego Konstruktora od alexandra i on z deseczek i śrubek składa konstrukcje. Dobre jest to, że z jednego zestawu może ułożyć 3 modele.

    Odpowiedz
  5. Alluska12  19 października 2020 16:02

    W dzieciństwie uwielbiałam bawić się masą solną, wymyślanie ozdób a później ich produkcja zawsze sprawiały mi przyjemność. Ciekawa jestem czy moje dziecko będzie zainteresowane tego typu zabawą 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany