Przepisy na chłodniki z całego świata – najlepsze zupy dla ochłody!

Gdy z nieba leje się żar, my szukamy inspiracji na letni obiad – pyszny, lekki, orzeźwiający. Chłodniki – oto strzał w dziesiątkę! O tej porze roku smakują najlepiej. Oto przepisy na chłodniki – każdy znajdzie coś dla siebie.

Zanim przystąpimy do kulinarnych eksperymentów, szef kuchni Knorr – Piotr Murawski udziela kilku rad, o których warto pamiętać podczas gotowania chłodników. Przede wszystkim przyprawiamy je przed schłodzeniem i, co ważne, powinny być one mocniej doprawione niż zupy gorące. Po schłodzeniu smaki stają się bowiem mniej intensywne. Najsmaczniejsze chłodniki to te podawane na drugi dzień po przygotowaniu. Należy przechowywać je w lodówce co najmniej 6 godzin, ponieważ w niskiej temperaturze składniki trudniej się łączą. Warto wiedzieć, że nie zawsze do przygotowania chłodnika musimy używać śmietany. Zamiast niej możemy wykorzystać kwaśne mleko, maślankę, jogurt lub kefir. I jeszcze jedna cenna wskazówka kucharza Knorr, Piotra Murawskiego: „Znakomitym uzupełnieniem chłodnika bywa musztarda, która podkreśla jego kwaśny smak. Warto więc dodać do zupy kilka jej łyżek”.  A teraz już czas na kulinarną podróż śladem pysznych chłodników!

Kierunek wschód, czyli tradycyjna okroszka

Ten chłodnik to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej. Przyrządzany jest na bazie kwasu chlebowego, z dodatkiem mięsa, ogórków i ugotowanych na twardo jaj. Zupa podawana jest na zimno ze śmietaną. Często jej smak wzbogacany jest szynką lub kiełbasą pokrojoną w kostkę. Okroszka znakomicie sprawdzi się w upalne dni – zaspokoi nasz głód i orzeźwi.

Francuska… prostota, czyli Vichysoisse

Choć kuchnia francuska kojarzy nam się jako niezwykle wyrafinowana, to właśnie z niej pochodzi bardzo prosta w przygotowaniu zupa Vichysoisse. Gęsta, kremowa, pyszna. Przyrządzana z kilku prostych składników:  ziemniaków, pora, szczypioru. Dodatek łososia sprawi, że będzie bardziej wykwintna – idealna, by ugościć rodzinę lub przyjaciół. W przypadku tego francuskiego chłodnika prostota oznacza pyszny smak, za którym zatęsknimy już wraz z ostatnią zjedzoną łyżką.

 

Zimne gazpacho z gorącej Hiszpanii

Klimat Hiszpanii sprawia, że chłodniki są tu obowiązkową pozycją nie tylko w każdej restauracji, ale także w domowym menu. Najsłynniejszy to gazpacho. Ten chłodnik wywodzi się z rejonu Andaluzji, ale obecnie przyrządza się go w całym kraju, choć często receptury bardzo się od siebie różnią. Tradycyjne gazpacho powstaje na bazie pomidorów,  z dodatkiem ogórka, czerwonej papryki, czosnku oraz oliwy z oliwek. Niektórzy lokalni kucharze proponują także wersję z dodatkiem owoców, np. winogron. Gazpacho bez problemu możemy przyrządzić w domowej kuchni. Zachęca do tego Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, proponując przepisy na Klasyczne hiszpańskie gazpacho oraz nowatorskie Gazpacho z krewetkami i awokado.

Z kuchni hiszpańskiej warto także spróbować zupy zwanej Ajo Blanco – chłodnika wywodzącego się z Granady i Malagi, a przyrządzanego z czosnku, migdałów, chleba, oliwy z oliwek, octu winnego, soli i wody.

Zupa wiśniowa znad Balatonu

Dla wielu z nas zupy owocowe to nadal duża ekstrawagancja w kuchni. Lato to znakomita okazja, by przełamać swój opór i pokusić się o ich przygotowanie. Świeże, dojrzałe, pachnące słońcem owoce są ogromną zachętą. Na pierwszy ogień – węgierska zupa wiśniowa, czyli tradycyjny chłodnik znad Balatonu. Węgierski szef kuchni Knorr, Akos Kallay, przekonuje, że nie pożałujemy: „Ta zupa to prawdziwe zaskoczenie – jest słodka, ale z wyczuwalną nutą cierpkich wiśni, przyprawiona słodkim cynamonem i goździkami”.

Chłodniki po polsku

I oczywiście nasza specjalność – chłodnik litewski! Uwielbiamy go, choć dziś często odchodzimy od tradycyjnej receptury i przyrządzamy go w różny sposób. Powstaje z botwiny na bazie zsiadłego mleka lub kwaśnej śmietany, ale obecnie coraz powszechniej zastępujemy te składniki jogurtem lub kefirem. A w zupie świeży ogórek, tarta rzodkiewka, koperek i szczypior, jajka na twardo – chłodnik litewski zachwyca paletą barw na talerzu! Co ciekawe, w wersji klasycznej dodatek do zupy stanowiły… szyjki rakowe. Może warto wypróbować? Chłodnik litewski możemy także urozmaicić dodatkiem kopru włoskiego lub rukoli, a nawet dodać mięso. Jeśli jednak chcemy pozostać wierni tradycji, kucharz Knorr Piotr Murawski poleca przepis na Chłodnik litewski tradycyjny z botwiną. Wielbicielom tradycyjnych smaków polecić trzeba również Chłodnik staropolski przyrządzany z chleba razowego, z jajkami na twardo, udekorowany koperkiem i szczypiorem.

Smacznego!

Przepisy na te i inne orzeźwiające latem chłodniki znajdziecie na stronie  www.przepisy.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (292 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. klaudiaban  10 sierpnia 2019 22:56

    Z zimnych zup to lubię tylko owocowe inne jakoś niezbyt do mnie przemawiają. Ogólnie zupy warzywne niezależnie od pory roku lubię bardzo bardzo gorące i przyprawione na ostro 😀 Mimo, że wtedy aż pot po plecach spływa 😀

    Odpowiedz
  2. klaudiaban  10 sierpnia 2019 22:59

    Zupę wiśniową robi moja babcia po dziś dzień 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany