Przepisy na domowe kosmetyki: peeling cukrowy, naturalny antyperspirant, różany krem

Przepisy na domowe kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim są to kosmetyki naturalne – nie zawierają konserwantów, sztucznych dodatków.  Ponadto, same dobieramy ich składniki i stężenie – w zależności od potrzeb w danej chwili.  Przy pewnej wprawie jesteśmy w stanie otrzymać kosmetyk nie tylko o określonym składzie, ale także zapachu, kolorze i konsystencji, jakie sobie zaplanujemy. Z pewnością minusem może być tutaj czas, który potrzebujemy najpierw na kupno składników, a następnie na samo zrobienie kosmetyku. Ale… gdy spróbujecie raz, zobaczycie jak to uzależnia. Jest to doskonała zabawa i bardzo przyjemnie spędzony czas. Możecie zorganizować na przykład babskie spotkanie z domowym wyrabianiem kosmetyków. Brzmi zachęcająco? Jeśli tak, to mamy dla Was kilka prostych przepisów na wykonanie takich kosmetyków. W ich przygotowaniu pomogła Małgorzata Wysokińska, właścicielka marki naturalnych olejków eterycznych Optima PLUS.

kosmetyki-naturalne

Przepisy na domowe kosmetyki – Odżywczy balsam do ciała cytrynowo-grejpfrutowy

Balsam do ciała to kosmetyk, którego używa każda kobieta. Ten o właściwościach odżywczych uzyskasz mieszając masło shea, olej migdałowy, olej arganowy oraz olejki eteryczne: grejpfrutowy i cytrynowy.

„W kąpieli wodnej wymieszaj 75 ml masła shea, 3 łyżki oleju migdałowego i 3 łyżki oleju arganowego. Gdy mieszanka przestygnie, dodaj po 3 krople olejków cytrynowego i grejpfrutowego. Całość dokładnie wymieszaj i przełóż do przygotowanego słoiczka. Taki balsam rozświetla i odżywia skórę, a dodatkowo pięknie pachnie”  – podpowiada Pani Małgorzata

Przepisy na domowe kosmetyki – Krem na noc z olejkiem z drzewa różanego

Do wykonania przeciwzmarszczkowego, różanego kremu na noc będziesz potrzebowała olejów o takich właściwościach – najlepiej zmieszać pół na pół olej migdałowy i arganowy. Ponadto, powinnaś zaopatrzyć się w wosk pszczeli i naturalne olejki eteryczne: z drzewa różanego, cytrynowy i bergamotowy. 

3 łyżeczki wosku pszczelego, 2 łyżeczki oleju arganowego i 2 łyżeczki oleju migdałowego dokładnie wymieszaj drewnianą szpatułką w kąpieli wodnej. Gdy mieszanka ostygnie, dodaj 4 krople olejku z drzewa różanego, który ma właściwości przeciwstarzeniowe i po 1 kropli olejków cytrynowego i bergamotowego – pobudzą one komórki do szybszej regeneracji. Całość ponownie wymieszaj i przelej do przygotowanego słoiczka. „Taki krem na działanie przeciwzmarszkowe i regenerujące. Ze względu na jego tłustą konsystencję należy stosować go na noc” – mówi Małgorzata Wysokińska z Optima PLUS.

przepis-na-domowy-krem

Przepisy na naturalne kosmetyki – Domowy cukrowy peeling do ciała z olejkiem pomarańczowym i cynamonowym

Jak sama nazwa mówi, przede wszystkim potrzebujesz cukru. Powinnaś zaopatrzyć się także w olej ze słodkich migdałów oraz naturalne olejki eteryczne pomarańczowy i cynamonowy.

¾ przygotowanego pojemniczka o pojemności 100 ml wypełnij cukrem. Następnie dodaj oliwę z oliwek i po kilka kropli olejków cynamonowego i pomarańczowego. Całość dokładnie wymieszaj drewnianą szpatułką. „Taki peeling doskonale złuszcza martwy naskórek, dzięki grubym ziarenkom cukru. Oliwa z oliwek zapewnia dodatkowo nawilżenie. Nieocenione właściwości mają olejki eteryczne – pomarańczowy rozjaśnia skórę oraz działa relaksacyjnie, natomiast cynamonowy ma działanie ujędrniające i antycellulitowe”.

 

 

Przepisy na domowe kosmetyki – Naturalny antyperspirant bergamotowo-pomarańczowy

Przygotowanie naturalnej wersji antyperspirantów jest bardzo proste. To kosmetyk, który pozytywnie zaskoczy cię swoim działaniem.

Do jego wykonania potrzebujesz oleju kokosowego, proszku z maranty lub mąki ziemniaczanej, sody oczyszczonej i naturalnych olejków eterycznych – najlepsze działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wykazują olejki bergamotowy, cynamonowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, lawendowy i pomarańczowy.

„Zacznij od przygotowania kąpieli wodnej – mniejszą miseczkę włóż do większej z gorącą wodą. Do mniejszej miseczki włóż produkty – 80 g oleju kokosowego, 80 g proszku z maranty lub mąki ziemniaczanej oraz 2 łyżki sody. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj drewnianą szpatułką. Po wystygnięciu dodaj ok. 15 kropli olejków eterycznych. Świeży i przyjemny zapach uzyskasz mieszając olejek bergamotowy z pomarańczowym” – podpowiada właścicielka marki Optima PLUS.

 

***

Oprócz samego kosmetyku, ważne jest także opakowanie. Zadbajmy, aby było ono atrakcyjne wizualnie i dopasowane do kosmetyku. Warto postawić na szklane pojemniczki, które w przeciwieństwie do plastikowych, wyglądają bardziej elegancko, a kosmetyk lepiej zachowuje swoje właściwości. Uroku doda papierowa wstążka, którą możemy przewiązać słoiczek. Nie zapominajmy także o podpisaniu kosmetyku. Zróbmy to profesjonalnie – wymyślmy kreatywną nazwę, wypiszmy skład, przeznaczenie oraz datę produkcji. Możemy nawet się podpisać. Taką etykietę wydrukujmy lub napiszmy odręcznie. Taki kosmetyk będzie cieszył oko na Twojej kosmetycznej półce a także może stać się prezentem,  który sprawi wielką przyjemność obdarowanej osobie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (259 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...