Domowy żel aloesowy – przepis DIY. Oto doskonała maseczka nawilżająca, balsam i wcierka w jednym!

Oto innowacyjna receptura na domowy żel aloesowy! Wykorzystacie go jako samodzielny kosmetyk o właściwościach silnie nawilżających – na twarz, skórę lub włosy. Żel aloesowy może być także składnikiem innych kosmetyków – na przykład ekologicznego, domowego płynu do dezynfekcji rąk.

Spis treści:

Większość drogeryjnych, a nierzadko i aptecznych kremów, łączy w składzie cenne i pomocne substancje ze szkodliwymi dodatkami czy konserwantami, bez których kosmetyk miałby nieodpowiednią konsystencję, mniej pożądany zapach czy nieopłacalny (z punktu widzenia producenta), krótki czas przydatności do użycia. Z tego właśnie względu żaden gotowy krem nigdy nie jest skuteczny w stu procentach. Jedne z jego składników wygładzają i nawilżają nasz naskórek, a inne odkładają się w jego głębszych warstwach i przenikają do krwi, wpływając negatywnie na wewnętrzne organy. Zresztą, czy któremukolwiek z producentów opłacałoby się stworzyć krem skutecznie i trwale regenerujący skórę? Przecież w tej sytuacji mogłybyśmy zaprzestać kupowania całej gamy „dodatkowych” wspomagaczy, takich jak sera, maseczki czy mgiełki! Po recepturach na domowe maski z węglem aktywnym, czy balsamach na spierzchnięte ustaprzedstawiamy Wam przepis na w pełni organiczny i wielofunkcyjny kosmetyk, któremu możecie zaufać i który – przy regularnym stosowaniu – przyniesie naprawdę niesamowite efekty bez żadnych skutków ubocznych. Oto domowy żel aloesowy!

 

DIY: domowy żel aloesowy – wszechstronne zastosowanie

Jedną z najcenniejszych właściwości żelu aloesowego jest jego zdolność do błyskawicznego i dogłębnego nawilżania skóry. Nałożony na twarz dosłownie z niej znika, zupełnie tak, jakby skóra go „piła”. Skutecznie wygładza zmarszczki i rozjaśnia cerę, łagodząc opuchliznę pod oczami i stając się doskonałą bazą pod makijaż (który dzięki niemu dłużej utrzymuje się na twarzy). Żel ten może być również użyty jako baza dla domowej maseczki na twarz, szyję i dekolt, a włożony uprzednio do lodówki, sprawdzi się także jako łagodząco-chłodzący balsam po opalaniu, kojący słoneczne poparzenia. Ale na tym nie kończą się jego właściwości, żel ten bowiem złagodzi również ból po ukąszeniach owadów czy depilacji. Wmasowany w końcówki włosów, poprawi ich kondycję, zaś wmasowany w skórę głowy, pomoże zwalczać łupież wywołany nadmiernym przesuszaniem się skalpu, a przy okazji nie obciąży ani nie przetłuści włosów. Jednym słowem, ma szansę stać się naszym nowym wielofunkcyjnym kosmetycznym pomocnikiem i częścią codziennych pielęgnacyjnych rytuałów!

Przepis na domowy żel aloesowy

Składniki na  domowy żel aloesowy

– kwiat aloesu w doniczce,

– 286 mg witaminy E (1-2 kapsułki), najlepiej Tokovit E,

– opcjonalnie: witamina C  lewoskrętna (w postaci proszku wysypanego z przepołowionej kapsułki) i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego (jeśli zależy Ci na przyjemnym zapachu żelu)

Przygotowanie żelu z aloesu

Odetnij dolne liście aloesu (zawierają one najwięcej cennych mikroelementów, a samo ich przycinanie nie zniszczy rośliny, lecz będzie stymulować jej wzrost). Rozetnij odcięte liście nożykiem i wyskrob łyżeczką ich żelową konsystencję. Następnie włóż wyskrobaną pulpę do wyparzonego pojemnika blendera i dodaj witaminę E (na każde ćwierć szklanki wyciągu z aloesu powinno przypadać 286 mg witaminy E) oraz – opcjonalnie – 500 mg lewoskrętnej witaminy C i kilka kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Zmiksuj wszystkie składniki na gładki żel. Gotowe!

Przechowywanie aloesowego żelu

Gotowy żel – w zależności od jego konsystencji – można przelać do ciemnego słoiczka lub do butelki z atomizerem (wówczas żel świetnie sprawdzi się jako mgiełka do twarzy stosowana zamiast kremu nawilżającego).

Stosowanie żelu z aloesu

Przed aplikacją aloesu należy koniecznie bardzo dokładnie oczyścić skórę (zwłaszcza, jeśli na naszej twarzy są drobne ranki, uszkodzenia czy podrażnienia), ponieważ jest on wchłaniany przez skórę aż 4 razy szybciej niż woda (!) i łatwo może „wciągnąć” ze sobą pod skórę znajdujące się na jej powierzchni zanieczyszczenia lub szkodliwe drobnoustroje.

Warto wziąć pod uwagę, że po posmarowaniu skóry żelem z aloesu często odczuwa się jej napięcie i dość silne ściągnięcie, dlatego warto wybrać do jej uprzedniego oczyszczenia przeznaczone do tego oleje, które nieco zniwelują to – nieprzyjemne dla wielu z nas – uczucie.

 

Uwaga: pomimo, iż żel aloesowy jest w pełni naturalnym kosmetykiem, istnieją osoby uczulone na sok tej rośliny, dlatego przed nałożeniem go na twarz, powinno się wykonać próbę alergiczną na wewnętrznej stronie nadgarstka.

 

Koniecznie dajcie nam znać, czy wypróbowałyście przepis oraz jakie efekty przyniosła kuracja tym żelem!

Jeśli cenisz sobie działanie domowych kosmetyków wypróbuj także nasze inne receptury: 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (238 głosów, średnia: 4,48 z 5)
loading... zapisuję głos...