Przekąski i przystawki idealne na imprezę – sprawdzone propozycje szybkich „dań na raz” na przyjęcie

Spis treści:

Przekąski to dania w niewielkich porcjach „na raz”, które zjadane w większej ilości zaspokoją głód tak samo jak samodzielny posiłek. Serwowane na imprezach, zazwyczaj jako dodatek, by nie rzec – podkład, do spożywanego alkoholu, powinny być dodatkowo łatwe do złapania w biegu i zjedzenia na stojąco. Przekąski, podawane na ciepło i na zimno, najczęściej serwowane są w formie szwedzkiego bufetu (szwedzkiego stołu) a ich smak jest równie ważny jak forma podania – to często małe dzieła sztuki kulinarnej: pięknie udekorowane (garnirowane) i serwowane w małych miseczkach, na piętrowych paterach czy półmiskach. 

Źródło: Pixabay Przekąski to dania w niewielkich porcjach „na raz” lub jak mawiamy – „na ząb”

Czy przekąski i przystawki to jest to samo? Nie! Przystawki to dodatki podawane przed daniem głównym, których zadaniem jest zaostrzenie naszego apetytu, a nie jego zaspokojenie. 

Przystawki i przekąski – zasady komponowanie idealnych dań „na raz”

Tym, co łączy przystawki i przekąski jest ich rozmiar. Te filigranowe, miniaturowe dania mają na imprezach towarzyskich zupełnie inne funkcje, ale przy komponowaniu jednych i drugich należy pamiętać, że:

  • Istotne jest właściwe dobranie przekąsek i przystawek do serwowanych z nimi napojów alkoholowych – przekąskom i przystawkom smażonym lub pieczonym (ciężkostrawnym) powinno towarzyszyć mocne (ale o niskiej kwasowości) wino albo czysta wódka, a warzywa i owoce wymagają bardziej cierpkich, ale lżejszych trunków.
  • Należy zadbać o różnorodność dań „na ząb” – wśród uczestników przyjęcia na pewno są osoby stosujące konkretną dietę (wegańską, wegetariańską, bezlaktozową, bezglutenową itd.) oraz zwracające szczególną uwagę na bilansowanie posiłków. Komponując szwedzki stół zwróćmy uwagę na to, żeby w bufecie znajdowały się zarówno dania mięsne, jak i warzywne, słodkie i słone, ciężkie i lżejsze itd. 
  • Żeby zachęcić gości do sięgania po przekąski i przystawki warto przygotować je w wielu rozmaitych formach. To mogą być nieśmiertelne koreczki czy mini kanapki, ale także pieczarki faszerowane warzywami, wymyślnie podane wędliny i jajka, sałatki, warzywa z dipami, deski serów, paszteciki, pizzerinki, tarty i babeczki wypełnione nadzieniem, rolady na zimno, małe tortille… – listę ogranicza właściwie tylko wyobraźnia i umiejętności kucharza.
  • Bardzo ważne jest ozdobienie i atrakcyjne serwowanie przekąsek i przystawek.  Należy przy tym pamiętać, że wszelkie ozdobne dodatki powinny być jadalne! Garnirując dania „na ząb” sięgamy po liście różnych gatunków sałaty, szczypiorek, jarmuż, natkę pietruszki, ogórki lub oliwki, ale także jadalne kwiaty. A serwowanie? Piętrowe patery, miseczki, kokilki, półmiski… – ma być atrakcyjnie wizualnie, bo to wzmaga apetyt.

Źródło: Pexels Komponując przekąski postawmy na różnorodność

Modne przekąski i przystawki z rybami i owocami morza

Szybkie przekąski na imprezę także podlegają modom i trendom. W ostatnich latach coraz częściej zastępujemy wędliny rybami i owocami morza. Duża w tym zasługa sushi, które tak bardzo się spopularyzowało, że nie mamy już obiekcji przed sięganiem po krewetki, wędzonego łososia, tuńczyka oraz inne gatunki ryb a także paluszki krabowe czy wodorosty.

Przekąski i przystawki z rybami i owocami morza są zdrowe, smakowite, lekkostrawne i wdzięczne w przyrządzaniu – można z nich wyczarować dania „na raz” zarówno na ciepło, jak i na zimno. 

Rolada z wędzonym łososiem i szpinakiem

Dużą popularnością cieszą się na przykład wszelkiego rodzaju rolady, które można pokroić na małe kawałki i serwować z sosami i dipami. Rolada szpinakowa z wędzonym łososiem weszła już chyba do żelaznego repertuaru przekąsek, podobnie jak koreczki czy deska serów. Jej przygotowanie nie jest trudne nawet dla kucharza-amatora. Mamy co najmniej kilka możliwości.

Roladę możemy przyrządzić na bazie ciasta naleśnikowego albo innego rodzaju ciasta (rozdrobniony siekany szpinak, czosnek, żółtka, mąka, gałka muszkatołowa, ubita piana z białek). Z uwagi na fakt, że chcemy uzyskać spory elastyczny płat, w który zawiniemy dodatki, warto przygotowaną masę wylać do dużej, prostokątnej blachy wyłożonej papierem do pieczenia po czym wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200ºC i piec ok. 10 minut. Masa z pianą z białek powinna mieć ok. 1,5- 2 cm wysokości, klasyczna masa naleśnikowa musi być cieńsza – aby była naprawdę elastyczna, warto użyć mąki o wysokiej zawartości glutenu. Inna możliwość to wykorzystanie gotowych placków tortilli. To dobre rozwiązanie, kiedy nie mamy czasu, bo goście u wrót.

Źródło: Pixabay Rolada z łososiem i szpinakiem to już klasyka na imprezowym szwedzkim stole

Co do środka? Rozsmarowany na płacie ciasta serek kanapkowy o dowolnym smaku – najczęściej po prostu śmietankowy – plastry wędzonego łososia i np. liście rukoli albo roszponki, ziarna sezamu bądź czarnuszki. Rolujemy i kroimy na kąski „na raz”. 

Krewetki w roli głównej

Przekąski i przystawki na imprezę mogą być na ciepło i na zimno. W wersji na ciepło doskonale sprawdzi się przystawka w postaci tajskiej zupy z krewetkami. To danie rozgrzewające i zaostrzające apetyt – doskonałe na zimowe spotkania towarzyskie w okresie świąteczno-noworocznym i karnawałowym. 

Aby przyrządzić aromatyczną zupę z krewetkami potrzebujemy:

  • krewetki,
  • bulion (może być w kostce),
  • mleko kokosowe,
  • sos rybny,
  • sok z limonki,
  • pomidory,
  • cebulę dymkę,
  • świeży imbir,
  • paprykę,
  • sos chilli.

Do gotującego się bulionu dodajemy posiekaną dymkę, obrane i pokrojone pomidory, posiekany imbir oraz sok z limonki. Po 20 minutach w garnku powinny wylądować krewetki, sos rybny i sos chilli. Zupę podajemy posypaną szczypiorkiem z dymki.

Krewetki doskonale nadają się także jako dodatek do makaronu albo do sałatki. Jeśli spotkanie towarzyskie ma charakter niezobowiązujący, możemy przygotowywać przekąski z krewetkami wraz z naszymi gośćmi – zrobienie krewetek na maśle zajmuje dosłownie kilka minut!

Sprawdź także, jak przyrządzić krewetki?

Źródło: Pixabay Krewetki, kawałki wędzonego łososia, kawior – na szwedzkim stole coraz częściej goszczą owoce morza i ryby

Czy przekąski można jeść palcami?

Zaznaczyliśmy we wstępie, że przekąski powinny być łatwe do złapania w biegu i zjedzenia na stojąco. Czy oznacza to, że zawsze możemy jeść je palcami? 

Miniaturowe kanapki, tartinki, pizzerinki, muffinki oraz wszelkie słodkie i słone wypieki małych rozmiarów  (czyli „na raz”, „na ząb”) możemy jeść rękami. Należy pamiętać, że fantazyjne kompozycje plastrów wędlin, serów czy pokrojonych w plasterki pomidorów bądź ogórków nie służą do robienia kanapek! Nawet jeśli w koszyczku na szwedzkim stole znajdziemy pieczywo, rozrywa się palcami i ewentualnie moczy w oliwie czy podanej łącznie z pieczywem paście. Możemy pobrać ze stołu mały talerzyk i nałożyć sobie nań plaster szynki, kromeczkę chleba i odrobinę pasty, a następnie zjeść to używając palców albo widelca – wszystko zależy od stopnia formalności imprezy.

Jeśli w ramach przekąsek podano sushi, lepiej – jeśli nie umiemy posłużyć się pałeczkami – zjeść je palcami niż nożem i widelcem. Palcami sięga się także po duże owoce morza w pancerzach (raki, homary, krewetki). Najpierw obieramy je rękami, następnie płuczemy palce w misce z wodą i cytryną, a później zjadamy smakołyki za pomocą sztućców.

Przekąski typu pizza, skrzydełka kurczaka czy burger zwykle jemy rękami, ale na eleganckim przyjęciu mogą do nich zostać podane sztućce. 

Szybkie przekąski na imprezę, podobnie jak szybkie przystawki zawsze są mile widziane. To właśnie one sprawiają, że przez cały czas trwania spotkania towarzyskiego mamy dużo energii, możemy często sięgać po trunki alkoholowe, a czas płynie tak szybko, że zanim się obejrzymy przychodzi pora na śniadanie… 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...