Przegotowana woda – czy rzeczywiście jest zdrowa?

Wiele osób utrzymuje, że woda z miejskich wodociągów jest wystarczająco zdrowa, by można ją było pić bez przegotowania, a już przegotowana woda dorównuje źródlanej, którą kupujemy w sklepach w butelce. Ale czy to rzeczywiście jest prawda? Dziś wyjaśniamy tę sporną kwestię.

przegotowana woda

źródło: www.pixabay.com

Przegotowana woda – czy rzeczywiście jest zdrowa?

Zajrzyj także: Co pić rano dla zdrowia – woda z cytryną, woda z sodą i inne propozycje zdrowych napojów

 

Woda miejska w większości przypadków faktycznie jest zdatna do picia prosto z kranu. Często jednak zdarza się, że mimo dobrych parametrów wody płynącej w wodociągach, jej jakość jest bardzo niska w chwili, gdy dociera już bezpośrednio do naszych mieszkań.

– Winne temu są zanieczyszczenia instalacji wewnętrznych – począwszy od PCV czy osadu we wnętrzu rur, a na skażeniu bakteriologicznym kończąc. Wielu z nas, w celu usunięcia znajdujących się w wodzie zarazków, decyduje się zatem na jej zagotowanie, co nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem – przekonuje Łukasz Grobelkiewicz z firmy PROEKO.

Jak się bowiem okazuje, wiele szkodliwych drobnoustrojów jest w stanie przetrwać wysokie temperatury. Co gorsza, przegotowanie wody nie uwalnia jej też wcale od obecności związków chemicznych, które mogą występować w wodzie wodociągowej. Istnieje zresztą prosty sposób, żeby to sprawdzić. Wystarczy bacznie przypatrzeć się brzegom garnka – jeśli zobaczymy na nim biały nalot oznacza to, że w naszej wodzie jest sporo wapnia i magnezu. Lekko rdzawa „mgiełka” to natomiast sygnał, że w wodzie jest żelazo i mangan.

Niestety gotowanie nie tylko nie poprawia stanu wody, ale wręcz może go jeszcze pogorszyć. Jak to możliwe? Otóż podczas wrzenia woda intensywnie paruje. Paruje jednak tylko woda, a inne związki chemiczne w niej rozpuszczone – zostają. Wraz z parą z naczynia ubywa czystej wody, a zwiększa się zagęszczenie innych, szkodliwych związków. Dlatego pod względem chemicznym podgrzana woda jest mniej zdrowa niż nieprzegotowana.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Kika07645  15 kwietnia 2017 07:02

  To jestem bardzo zaskoczona. Zawsze byłam przekonana, ze lepsza woda przegotowana, choć od jakiegoś czasu mówiono ze z kranu woda nie jest gorsza.

  Odpowiedz
 2. martucha180  15 kwietnia 2017 08:40

  Ja też!

  Odpowiedz
 3. Jaworka  15 kwietnia 2017 15:14

  Totalnie mnie zaskoczył ten artykuł u mnie przegotowaną wodę odlewam do dzbanka aby zawsze była czysta i chłodna kiedy chce się pić a i tak na dnie i ściankach odkłada się kamień ale w większości używam dzbanka z filtrem gdzie bezpośrednio wlewam wodę z kranu i dopiero ją pijemy

  Odpowiedz
 4. AnnStyl  15 kwietnia 2017 20:22

  Nie wiem jak rzeczywiście skuteczne są te hybrydowe instalacje i ile kosztują. Ale co do filtrów do wody to Sanepid ostrzega przed ich stosowaniem, gdyż mają negatywny wpływ na nasze zdrowie ponieważ wyjaławiają wodę robiąc z niej destylowaną, która to jest szkodliwa dla naszego organizmu i na dodatek na tych filtrach rozwijają się bakterie. .

  Odpowiedz
 5. Aneta  25 kwietnia 2017 10:25

  Mój chłopak często pije tzw. „kranówkę” 😉 Ja, kiedy jeszcze mieszkałam na mojej „wiosce” również często tak robiłam – woda tam była naprawdę czysta i zdatna do picia 🙂

  Odpowiedz
 6. wika  30 maja 2017 10:54

  Ja akurat nie narzekam na wodę w kranie, mam bardzo dobrą, piję bez przegotowania prosto z kranu. W Warszawie dzięki dotacjom z Unii MPWiK zrobiło rewelacyjną modernizację i teraz naprawdę ta woda się nie różni od tej w butelkach, kto nie wierzy może dać do zbadania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.