Przed testem ciążowym… Co warto wiedzieć o pierwszych oznakach ciąży?

Zwykle o ciąży dowiadujemy się wtedy, gdy na teście ciążowym ujrzymy dwie kreski i potwierdzimy wynik u ginekologa. Wcześniej jednak nasz organizm zaczyna wysyłać nam sygnały, które są na tyle subtelne, że nie łączymy ich z naszym wyjątkowym stanem. Jakie oznaki występują w pierwszych miesiącach ciąży?   

Spis treści:

Najwcześniejsze oznaki ciąży

Najczęściej pierwsze objawy ciąży pojawiają się pomiędzy 4. a 6. tygodniem ciąży. Początkowo są one na tyle subtelne, że zwykle nie utożsamiamy ich z naszym wyjątkowym stanem. Możemy być nieco bardziej senne i zmęczone niż zawsze, a także nieco bardziej rozdrażnione i płaczliwe. Typowa dla tego czasu jest też chwiejność emocjonalna – możemy być smutne, a za chwilę popadać w euforię. W pierwszych tygodniach ciąży zwiększa się również nasza temperatura ciała. Może ona wynosić ok. 37 stopni Celsjusza. Z czasem pojawiają się też bardziej „typowe” objawy ciąży, czyli: nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. Natomiast najbardziej charakterystycznym symptomem ciąży jest brak miesiączki. 

Poranne mdłości – czy to norma?

Mdłości są jednym z uciążliwych objawów ciąży. Zwykle pojawiają się one pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży. Prawdopodobnie są związane z podwyższonym poziomem hormonu ciążowego i są bardziej odczuwalne przez kobiety w ciąży bliźniaczej. Nie jest to jednak objaw ciąży, który występuje u wszystkich kobiet. Szacuje się, że dotyczy on ok. 70 proc. przyszłych mam. Poranne mdłości zwykle ustępują wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, ale niekiedy mogą trwać przez całą ciążę. 

Stres i zmęczenie jako objawy ciąży

Ciąży towarzyszy wiele zmian hormonalnych, które mogą znajdować odzwierciedlenie w naszych stanach emocjonalnych. W pierwszych miesiącach ciąży możemy być nieco bardziej drażliwe, płaczliwe i chwiejne emocjonalne. Możemy też odczuwać nieustanne zmęczenie i senność. Wynika to m.in. ze wzrostu poziomu progesteronu. Warto w tym czasie zadbać o siebie i poświęcić tyle czasu na regenerację, ile domaga się nasz organizm. 

Ile może się spóźniać okres i czy to zawsze oznacza ciążę?

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni. Ważna jest jego regularność i powtarzalność, jednak kilkudniowe odchylenia nie powinny budzić naszych obaw i niekiedy mogą występować ze stosunkowo błahych powodów. Mimo to spóźniająca się miesiączka zwykle jest czynnikiem, który budzi w nas niepokój. Najczęściej interpretujemy ją jako pierwszy zwiastun ciąży. Warto też pamiętać, że to, ile może się spóźniać okres, może być uzależnione od wielu czynników, w tym m.in. od uwarunkowań genetycznych.

To właśnie brak okresu najczęściej skłania nas do wykonania testu ciążowego. Jednak niekiedy symptomem ciąży może być również plamienie implantacyjne, które bywa błędnie utożsamianie z menstruacją. Zwykle jest ono mniej obfite i różni się kolorem (jest nieco jaśniejsze). Wynika ono z zagnieżdżania się zarodka w macicy. Zdarza się również tak, że krwawienie w ciąży jest bardzo obfite i ma czerwonobrunatną barwę. Mimo że niekiedy interpretowane jest ono jako okres, to może świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Co istotne, z uwagi na zmiany hormonalne wystąpienie miesiączki podczas ciąży jest niemożliwe, dlatego utożsamianie takiego krwawienia z okresem jest błędem. 

Chociaż ciąża jest pierwszym, co nam przychodzi na myśl o spóźniającej się miesiączce, to jednak nie jest ona jedynym i najczęstszym podłożem tego problemu. Wśród jego przyczyn należy wymienić również: 

 • niedowagę, 
 • przepracowanie,
 • nadmierne narażenie na sytuacje stresogenne, 
 • problemy emocjonalne, 
 • depresję i zaburzenia nastroju, 
 • stosowanie niektórych leków (w tym m.in. antydepresantów), 
 • zbyt intensywną aktywność fizyczną,
 • częste podróżowanie (ze względu na zmianę klimatu i strefy czasowej),
 • dietę niskokaloryczną, 
 • menopauzę,
 • zaburzenia hormonalne (w tym m.in. nadczynność tarczycy i inne choroby tego gruczołu), 
 • zespół policystycznych jajników (PCOS). 

Kiedy zrobić test ciążowy?

Domowe testy ciążowe wykrywają poziom hormonu Beta-hCG (tzw. hormonu ciążowego) w moczu. Wysokie stężenie osiąga on po zagnieżdżeniu się zarodka, które następuje 7-10 po zapłodnieniu. Warto jednak pamiętać, że dzień stosunku nie jest równoznaczny z dniem zapłodnienia (do niego może dojść nawet 5 dni po stosunku). Wobec tego test ciążowy najwcześniej można wykonać 7-9 dni po spodziewanym zapłodnieniu. Niemniej jednak także wówczas wynik może być obarczony sporym błędem. Dlatego też najlepiej zrobić go w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli jednak zależy nam na czasie, to możemy wykonać test ciążowy w laboratorium. Polega on na pobraniu krwi z żyły łokciowej, a jego wynik najczęściej dostępny jest na następny dzień.


Artykuł sponsorowany. Opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...