Przeciwwskazania do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie powinno być wykonywane tylko wtedy, kiedy istnieją wyraźne wskazania lekarskie. Przy braku komplikacji zaleca się więc poród siłami natury, do którego przystosowany został kobiecy organizm. Przeciwwskazaniami do cesarki są nie tylko otyłość i duże blizny na brzuchu, ale przede wszystkim zaburzenia krzepliwości krwi, z których przyszła mama może nie zdawać sobie sprawy.

Kobieta w ciąży trzyma zieloną roślinę w pobliżu brzucha

fot. Freepik

Cesarskie cięcie – przeciwwskazaniem jest brak wskazań!

Chociaż wiele kobiet obawia się porodu naturalnego, przy braku komplikacji i wskazań do „cesarki” jest on najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem. Przystosowany do niego kobiecy organizm doskonale radzi sobie z sytuacją, a wykwalifikowany personel medyczny pomaga dziecku w przyjściu na świat. Poród siłami natury to również mniejsze ryzyko powikłań okołoporodowych. Po porodzie naturalnym kobiety zwykle szybciej dochodzą do siebie, mogąc więc nie tylko się poruszać, ale również opiekować dzieckiem od pierwszych godzin życia.

Cesarskie cięcie wymaga niejednokrotnie nawet tygodniowego pobytu w szpitalu, a ból w okolicach rany odczuwany jest przez dłuższy czas. Warto zdawać sobie sprawę, że jest to zabieg dość skomplikowany, który lekarze wykonują tylko wtedy, kiedy mają ku temu poważne wskazania lub gdy życie dziecka bądź matki jest zagrożone.

Duża otyłość, blizny na brzuchu – to również mogą być przeciwwskazania do cesarskiego cięcia

Zrosty w powłokach brzusznych, blizny i bliznowce mogą utrudniać wykonanie cesarskiego cięcia i powodować niebezpieczeństwo dla kobiety. Ich obecność jest więc dla lekarza przeciwwskazaniem do cesarskiego cięcia. Jeśli jednak zdrowie lub życie dziecka bądź matki jest zagrożone, cesarskie cięcie wykonuje się mimo obecności blizn.

Również duża otyłość utrudnia wykonanie „cesarki”, więc przy braku wskazań do jej przeprowadzenia najlepiej jest rodzić naturalnie. Każdy przypadek zawsze jest jednak traktowany indywidualnie, a sposób porodu dostosowywany jest do konkretnej kobiety.

Myślisz o cesarce? Sprawdź, czy nie masz trombofilii wrodzonej

Trombofilia wrodzona, czyli skłonność do zakrzepicy i nadkrzepliwość krwi, jest jednym z najważniejszych przeciwwskazań do wykonania cesarskiego cięcia. Kobiety z trombofilią dużo bardziej narażone są bowiem na rozwinięcie się zakrzepicy pod wpływem czynników ryzyka, w tym właśnie zabiegu chirurgicznego, jakim jest cesarskie cięcie. Takim czynnikiem jest również unieruchomienie (długotrwała pozycja leżąca) po jego wykonaniu.

Cesarskie cięcie wiąże się również z utratą większej ilości krwi, która u kobiet z trombofilią wrodzoną jest bardzo gęsta, lepka i zbyt szybko krzepnie. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo dziecku i kobiecie i uniknąć pojawienia się zakrzepicy, przy trombofilii wrodzonej poród siłami natury jest więc wskazany.

Trombofilia wrodzona – zakrzepica może pojawić się już w ciąży

Trombofilia wrodzona może być niebezpieczna nie tylko przy porodzie, ale jeszcze w czasie ciąży. Nieleczona zwiększa bowiem ryzyko poronienia, w tym poronień nawykowych, a także pojawienia się zakrzepicy. Mają na to wpływ zmiany hormonalne w ciąży oraz ucisk macicy na żyły biodrowe. Warto zdawać sobie sprawę, że trombofilia wrodzona nie daje żadnych widocznych objawów, a jej wykrycie możliwe jest podczas badań genetycznych. Badania DNA w kierunku występowania mutacji genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną warto wykonać już na etapie planowania ciąży lub w czasie jej trwania

Przy prostym leczeniu i przyjmowaniu leków rozrzedzających krew (najczęściej heparyny drobnocząsteczkowej), a także odpowiedniej liczbie kontroli lekarskich i USG w ciąży, możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka i uniknięcie konsekwencji w postaci poronienia lub pojawienia się zakrzepicy. Po wykonaniu badań DNA i wykryciu trombofilii wrodzonej odpowiednio wcześnie lekarz ma również szansę na dobranie odpowiedniej formy porodu, która będzie bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy.

Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA,

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...